Náklady pri nástupe dieťaťa do základnej školy môžu byť pre rodičov záťažou

27.04.2019 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Nástup do prvej triedy so sebou prináša výdavky na školské pomôcky, výlety, krúžky, triedny fond či ZRPŠ. Investíciu si možno bude vyžadovať aj detská izba.


Keď chcete novú izbu

Zariadenie "detských" izieb sa v priebehu rokov výrazne mení. Treba s tým počítať už pri prvom zariaďovaní izby pre prváka. Samozrejme, niektoré deti v tomto veku budú chcieť pestrofarebný nábytok s rozprávkovými, pretekárskymi či komixovými motívmi. Je však pravdepodobné, že ich takýto nábytok v krátkom čase prestane baviť.

Rozumnejšou cestou je vybrať univerzálnejší, respektíve neutrálnejší nábytok a zariadenie, ktoré sa bude dať "doladiť" napríklad nálepkami. Výmena nálepiek je podstatne lacnejšia ako kúpa nového zariadenia. Ceny sa totiž pohybujú v stovkách eur. Ak sa rozhodnete pre prírodný materiál, bez problémov prekročíte aj hranicu tisíc eur.

Finančný analytik Marián Búlik radí: „Ak chcete ušetriť pri zariaďovaní izby školáka, je najdôležitejšie tento krok plánovať dlho dopredu. Keď si začnete odkladať financie na zariadenie od nástupu do škôlky, dokážete si za tri roky na nový nábytok našetriť. Naopak, ak kúpite na poslednú chvíľu všetko naraz a bez úspor, detský nábytok sa v dôsledku úveru predraží minimálne o polovicu. Pretože úrokové sadzby sú pri nákupe kreditnou kartou alebo prečerpaní účtu stále vysoké. Pohybujú sa okolo hranice dvadsať percent a patria vôbec medzi najdrahšie pôžičky.“

 

Nákup na poslednú chvíľu

Pri výbere nábytku porovnávajte ponuky a využívajte akcie. Nákup nábytku na poslednú chvíľu vás môže vyjsť drahšie ako by ste chceli. Ide hlavne o to, že vás tlačí čas, volíte alternatívne a momentálne dostupné riešenia. Ak teda počítate s takýmto nákupom v predstihu, nemusíte brať hneď prvú ponuku.

Pri výbere nábytku je prvoradá kvalita materiálov a praktickosť. Základ izby pre školáka tvorí zostava zložená z postele s roštom a matracom, nočný stolík, odkladacia skrinka a pracovný stôl. Takúto zostavu kúpite už od 350 eur. Cena stúpa priamo úmerne s vyššou kvalitou kupovaných materiálov.

Aké sú priemerné náklady na prváka základnej školy?

Treba počítať aj s doplnkami a prácami, ktorým sa nevyhnete. Reč je hlavne o maľovaní či tapetovaní, položení novej podlahy, koberci, stolovej lampe a odkladacích boxoch. Pri zariaďovaní dokážete ušetriť napríklad cez akciové ponuky, ale aj výberom výpredajových kusov nábytku, ktoré nájdete v každej kamennej predajni.

Ušetriť môžete aj cez vernostné karty alebo zľavové poukážky v časopisoch či v reklamných letákoch. Za vyskúšanie rozhodne stoja komunitné weby a bazáre, kde v online prostredí predávajú mamičky rôzne veci vrátane nábytku po svojich odrastených deťoch.

Školské pomôcky kupujte v auguste

Návšteva školy so sebou prináša aj takzvané priebežné náklady. Pri prvákovi predstavujú ročne 450 až 700 eur v závislosti od školy a kraja. Z toho školské potreby tvoria približne 150 eur, zvyšok sumy potrebujete na príspevky do triedneho fondu a tzv. ZRPŠ (15 – 100 eur), náklady na družinu, výlety, krúžky a cestovné. Najvyšší výdavok putuje na obedy (ročne 150 – 300 eur).

Najväčším jednorazovým nákladom pre prváka je školská taška, do ktorej podľa prieskumu agentúry 2muse pre Poštovú banku štyria z desiatich rodičov investujú od 50 do 100 eur. Prevažná väčšina opýtaných utratí za zošity do 20 eur, podobnú sumu investujú aj do peračníka a ďalších 20 eur investujú do písacích potrieb.

Ak chcete ušetriť na potrebách pre prváčika, na rozdiel od nábytku sa oplatí počkať. Platí to pre školské potreby, na ktoré obchody robia na prelome augusta a septembra pravidelné predajné akcie. Pri školskej taške je to však naopak - oplatí sa ju budúcemu prváčikovi kúpiť napríklad na Vianoce či narodeniny.

Dobrou správou je, že podľa štatistík ceny pomôcok za posledné tri roky klesli asi o 10 percent. V porovnaní cien vychádzajú cenovo najvýhodnejšie hypermarkety a internetové obchody.

Druhá a tretia trieda

Pri druhákovi a tretiakovi by jednorazové náklady mali skôr klesnúť, keďže prvácke potreby len dopĺňate. Na druhej strane, deti v tomto veku prejavujú stále silnejšie svoj vkus a budú vám hovoriť do výberu vecí, a tým môžu každý nákup nemálo predražiť. S výdavkami navyše sa najlepšie vysporiadate pravidelným sporením, čo je lepšie ako zadlžovať sa úverom.

„Najlepším spôsobom, ako sa pripraviť na zvýšené výdavky na školáka, je začať si pravidelne odkladať 50 eur na osobitný sporiaci účet. A to aspoň rok predtým, ako vaše dieťa nastúpi do školy. Naučíte sa fungovať bez tejto sumy a zároveň si postupne vytvoríte rezervu, z ktorej budete môcť neskôr financovať školu,“ radí Marián Búlik.

Zdroje: OVBPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5