Komentár: Japonská ekonomika je ako lietadlo - v okamihu môže padnúť až na tvrdú zem

Patrik Mackových | rubrika: Článok | 26. 4. 2019
Japonsko cez lacné peniaze a ETF de facto nakupuje podiely v japonských firmách.
Komentár: Japonská ekonomika je ako lietadlo - v okamihu môže padnúť až na tvrdú zem

Zdroj: Shutterstock

Nedávno sa stala majoritným akcionárom v ďalších 23 spoločnostiach ako napr. Nidec, Fanuc, Omron prostredníctvom ETF. V prvom štvrťroku 2019 tak patrila medzi TOP 10 akcionárov už v 49,7 % zalistovaných japonských spoločnostiach. A v tomto druhu nezmyselného stimulu chce pokračovať.

Guvernér japonskej centrálnej banky Kuroda sa v parlamente „preriekol“, keď najprv povedal, že nákup ETF je kvôli stabilite akciového trhu a následne sa opravil, že myslel snahu dosiahnuť „cenovú stabilitu“. To je ale trošku rozdiel. Jeho prvý výrok zodpovedá otáznemu správaniu svetových centrálnych bánk (napr. Fed v decembri/január), ktoré má veľa kritikov.

Lenže BoJ tento postup dohnala do extrému. Japonská centrálna banka dlhodobo udržuje nízke úrokové sadzby. Od roku 2016 je stanovená záporná úroková sadzba na úrovni -0,1 percenta. Po 90. rokoch sa začalo s masívnym znižovaním úrokových sadzieb, no už od prelomu rokov 1994-95 udržuje svoj „stav“ pod 2 percentá.

Popritom za posledné roky BoJ stimuluje verejný, ale aj súkromný sektor a možno povedať, že tieto zásahy sú už „cez čiaru“. Japonský model, politika veľmi lacných peňazí a tlačenie neprimerane veľkého množstva peňazí ako ekonomický stimul má svoje medze. Svojim spôsobom vidíme „znárodňovanie“ súkromných podnikov centrálnou bankou.

Japonská centrálna banka vlastní neuveriteľných 75 percent všetkých japonských ETF, keďže centrálna banka stále pokračuje v stimulácii sektora kupovaním domácich akcií ako súčasť programu svojej menovej politiky. Podľa Zerohedge sa Bank of Japan stala majoritným akcionárom približne v 40 percent zalistovaných spoločností.

Podľa kalkulácií Nikkei v tom čase bola banka jedným z top 10 akcionárov v 1 446 zalistovaných spoločnostiach z celkovo 3 735. To bolo však minulý rok, tento rok sú to horibilnejšie čísla. BoJ vlastní viac ETF (teda nepriamo viac akcií) a má väčšie podiely. V absolútnych číslach to predstavuje 250 miliárd USD v ETF.

Ekonomický rast je vyvolaný hlavne dotáciami a stimuláciou, čo by nebolo na škodu, keby tento model fungoval obmedzený čas. Pokiaľ však ekonomika rastie len kvôli týmto faktorom, menší kolaps v krajine alebo nejaký problém by zanechal značnú stopu. Ostáva teda len donekonečna tlačiť peniaze, aby sa všetko zlé a potenciálne hrozby vykryli.

Nasledujúci graf nám ukazuje rozdiel medzi celkovými ETF a a ETF vlastnenými BoJ. Čísla sú alarmujúce.

Komentár: Japonská ekonomika je ako lietadlo - v okamihu môže padnúť až na tvrdú zem

 

Zdroj: Zerohedge.com

Nanešťastie je tu aj silná paralela s EÚ. V únii sme v sčasti patovej situácii: zvýšenie sadzieb by zvýšilo úroky vysoko zadlženým krajinám a zníženie sadzieb by na druhej strane takisto uškodilo ekonomike. Pokiaľ sa situácia v ECB nezmení a nedôjde aspoň k nejakému logickému riešeniu, ktoré by mohlo síce z krátkodobého hľadiska ekonomike uškodiť, ale z dlhodobého pomôcť, tak pravdepodobne aj v EÚ nastúpi japonský model. Čiže svojim spôsobom znárodňovanie súkromného majetku v praxi. To však rozhodne nie je žiadna výhra.

Patrik Mackových

Autor článku Patrik Mackových

Analytik spoločnosti TopForex a pre Finance.sk píše ekonomické komentáre. Sleduje a pravidelne komentuje ekonomický vývoj na kľúčových európskych a svetových trhoch a vývoj svetových mien. Okrem technických a fundamentálnych... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok