Viete, kedy bude Deň matiek v roku 2021?

10.04.2021 | Redakcia, Finance.sk
Sviatky


Deň matiek bude už tradične v máji. Na Slovensku sa začal tento deň oslavovať až po Nežnej revolúcii.


Deň matiek na Slovensku

V našej krajine sa začal Deň matiek oslavovať až po roku 1989. Dovtedy bol dominantným sviatkom, ktorým vzdávame úctu nežnému pohlaviu Medzinárodný deň žien. Ani v dnešnej dobe však nie je Deň matiek do väčšej miery oslavovaný. Niektoré deti narodené po roku 1990 si ešte môžu pamätať, ako sa v škôlke alebo na prvom stupni základnej školy pripravovali vystúpenia pre matky.

 

Na konci detských vystúpení dostali mamičky od svojich detí aj kvet. Niektoré školy a materské škôlky pri tomto zvyku aj ostali. Deti však častejšie pripravujú rôzne ručne vyrobené darčeky, ktoré vytvárajú v školskej družine alebo v rámci tvorivej činnosti v materských škôlkach. Staršie deti zvyknú matke darovať kvet alebo bonboniéru.

Deň matiek sa na Slovensku oslavuje vždy druhú májovú nedeľu v každom roku. Tento rok teda pripadá Deň matiek na dátum 9. máj 2021. V roku 2022 pripadá Deň matiek na 8. mája. Ide skôr o symbolický deň, takže ho nezaraďujeme medzi oficiálne sviatky ani pamätné dni. Zatvorených obchodov sa teda báť nemusíte.


Prečítajte si tiež:


Deň matiek vo svete

Pre vzdanie úcty matkám a materstvu je tiež špecifické, že sa neoslavuje všade rovnako. V rovnaký deň ho oslavujú aj v Česku, Spojených štátoch, Kanade, približne v polovici krajín EÚ a niektorých ďalších vo svete.

Kedy je Deň matiek v roku 2020 (dátum)

Zdroj: Shutterstock

  • V Spojenom kráľovstve a Írsku sa oslavuje Deň matiek na štvrtú pôstnu nedeľu.
  • Nórsko vzdáva úctu matkám druhú februárovú nedeľu, tento rok to vyšlo na 14. február.
  • Niektoré krajiny majú Deň matiek v podstate spojený s MDŽ. Ide prevažne o balkánske krajiny, Bielorusko a Rusko.
  • V Slovinsku je tento deň stanovený na 25. marec.
  • V prevažnej väčšine arabských štátov oslavujú Deň matiek počas dňa jarnej rovnodennosti.
  • Maďarsko, Španielsko, Lotyšsko a Portugalsko ho oslavujú hneď prvú májovú nedeľu, tento rok to bude 2. máj.
  • Francúzi kupujú matkám kvety a bonboniéru až na konci mája, respektíve poslednú májovú nedeľu alebo prvú nedeľu v júni.
  • Luxembursko oslavuje deň venovaný matkám druhú júnovú nedeľu. Tento rok to vychádza na 13. júna.

Kedy a ako vznikol Deň matiek

História tohto dňa siaha do 17. storočia, kedy sa obdoba Dňa matiek zrodila v Anglicku. Nešlo však o tradičné obdarovanie matiek, ale skôr o takzvaný návštevný deň v pôstnom období pred Veľkou nocou. Chudobnejší ľudia pracovali v mestách a svoje matky navštevovali počas nedele. Aj preto tento deň volali Nedeľa matiek alebo Materská nedeľa.

Oficiálne však vznikol v USA na pamiatku ženy menom Anna Reevers Jarvisová, ktorá pochádzala z Philadelphie. Táto matka 11-tich detí bojovala, respektíve sa angažovala za práva matiek počas americkej občianskej vojny. Po jej smrti v tomto boji pokračovala aj jej dcéra, ktorá sa o zavedenie Dňa matiek pokúšala prostredníctvom kampane.

Kampaň bola úspešná a skončila v roku 1911. Avšak Deň matiek bol oficiálne vyhlásený za národný sviatok - počas ktorého sa verejne vyjadruje láska a úcta k matkám - až v roku 1914. Neoficiálne sa symbolicky oslavoval už od zahájenia kampane. V priebehu nasledujúcich rokov sa rozšíril aj do ďalších krajín sveta.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3.5
Hlasované: 65 krát 5 0.5