Ako zmeniť dodávateľa energií (elektrina a plyn) a na čo si dať pozor

07.05.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Rozhodli ste sa zmeniť dodávateľa elektrickej energie alebo plynu? Pripravili sme pre vás návod, ako to urobiť a na čo si dať pozor.


Zmenou dodávateľa energie môžete ušetriť stovky eur. Poplatky za teplo, plyn a elektrinu totiž tvoria výraznú časť nákladov domácnosti. Ak ste sa rozhodli prejsť k lacnejšiemu dodávateľovi energie, môžete tak v zásade urobiť kedykoľvek. Pri výbere treba byť obozretný a „nenaletieť“ na zľavy, resp. akciové ceny na určité obdobie a nevýhodnú viazanosť.

Prechod si nevyžaduje zmenu technického vybavenia

Elektrická energia a plyn je dodávaná na celom území Slovenskej republiky, teda spoločnosti ako Západoslovenská distribučná, a.s., SSE – Distribúcia, a.s. a Východoslovenská distribučná, a.s., pokrývajú Slovensko elektrickou energiou, pre zemný plyn je to SPP-Distribúcia a.s., ktorá pokrýva taktiež celé Slovensko.

Ku koncovému odberateľovi, teda do domácnosti, sa tak energia dostáva od spomínaných dodávateľov bez ohľadu na to, ktorého alternatívneho dodávateľa si vyberiete. Ak teda meníte súčasného dodávateľa na nového – sieť, elektromery či plynomery zostávajú rovnaké – dokonca aj o odpisy spotreby sa naďalej starajú tie isté spoločnosti.

 

ako šikovne vymeniť dodávateľa elektriny či plynu

Čo si treba všímať pri novej zmluve

Drvivá väčšina zmlúv medzi domácnosťami a odberateľom je dohodnutá na určité obdobie a po skončení tohto obdobia dochádza k automatickému obnoveniu. Ak chcete mať možnosť reagovať na ceny, teda v prípade zdražovania prejsť ku konkurencii, odborníci neodporúčajú uzatvárať zmluvu na dlhšie ako obdobie jedného či dvoch rokov.

Ak máte zmluvu na dobu neurčitú so spotrebou do 30 megawatthodín elektriny a maximálne 100 megawatthodín plynu – môžete ju ukončiť prakticky kedykoľvek. Zmluvy na dobu určitú má zákazník právo vypovedať v prípade, ak energetická spoločnosť zmení ceny alebo zmluvné podmienky.

Výpovedná lehota začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola výpoveď doručená.

Novú zmluvu si riadne prezrite

Ak prichádzate do kontaktu s obchodným zástupcom dodávateľa energií či plynu, v prvom rade si overte totožnosť osoby. Na požiadanie by sa vám takáto osoba mala preukázať aj preukazom spoločnosti, ktorú zastupuje. Ak máte akékoľvek otázky či nejasnosti ohľadom zmluvy, nepodpisujte ju ihneď. Podpis zmluvy s novým dodávateľom možno odložiť na iný dohodnutý termín.

Na záver už len niekoľko rád. Preverte si samotného dodávateľa energií, jeho povesť a finančnú situáciu. Nebojte sa trvať na tom, aby pri prezentovaní ponuky a podpisovaní zmluvy bola prítomná aj ďalšia osoba. Počítajte ceny spoločne aj s vlastnými poznámkami a kalkulačkou.

Zmena dodávateľa trvá zhruba tri týždne

Proces zmeny dodávateľa pri dodávke elektriny a pri dodávke plynu trvá minimálne 21 dní. Zmluvu s novým dodávateľom je potrebné uzavrieť najneskôr 21 dní pred uplynutím výpovednej lehoty.

Po uzatvorení zmluvy o dodávke elektriny a plynu s novým dodávateľom, ste (ako domácnosť) povinný písomne alebo v elektronickej forme požiadať o zmenu dodávateľa príslušného prevádzkovateľa sústavy alebo siete.

Odberateľovi v domácnosti je pôvodný dodávateľ povinný doručiť konečné vyúčtovanie platieb za dodávku elektriny a plynu najneskôr do 4 týždňov po vykonaní zmeny.

Pre urýchlenie procesu sa oplatí splnomocniť nového dodávateľa k právnym úkonom súvisiacim so zmenou dodávateľa.

Pozor na poplatky

Aj napriek tomu, že zmena dodávateľa je zo zákona bezplatná, niektoré alternatívne spoločnosti fakturujú novým zákazníkom takzvaný aktivačný poplatok za sprostredkovanie a zriadenie služieb. Pozor si treba dať aj na výšku poplatkov za výpis či deaktiváciu.

Vyúčtovanie a zmena bankového prevodu

Pôvodný dodávateľ elektriny alebo plynu by vám mal doručiť záverečné vyúčtovanie spotreby. K termínu zmeny dodávateľa odporúčame nahlásiť stav elektromera/plynomera a nezabudnite presmerovať platby za energiu na bankový účet nového dodávateľa.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 5 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.