Vo voľbách do Európskeho parlamentu sa zo zahraničia hlasovať nedá

06.05.2019 | Miroslav Homola, Finance.sk
Voľby


Slováci a Slovenky majú možnosť voliť zo zahraničia len vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky.


Hlasovanie zo zahraničia

Súčasná legislatíva Slovákom neumožňuje voliť do Európskeho parlamentu zo zahraničia, respektíve hlasovať za slovenských kandidátov. To platí aj v prípade prezidentských, komunálnych a v podstate všetkých druhov volieb s jedinou výnimkou - voľby do NR SR. V slovenských parlamentných voľbách teda môžeme voliť spoza hraníc prostredníctvom pošty.

Tejto problematike sa dlhodobo venuje iniciatíva Srdcom doma, ktorá už vyše roka apeluje na vládu, poslancov a predovšetkým na ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby začali pracovať na možnosti voľby zo zahraničia. Prostredníctvom právneho zastúpenia podali aj podnet na Ústavný súd SR a na svojom webe spustili online petíciu.

 

Na zmene sa už pracuje

Na ministerku vnútra sa so žiadosťou o zmenu volebnej legislatívy obrátila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Zdôraznila, že nová právna úprava musí občanom SR zaručovať, aby mohli voliť v ktorýchkoľvek voľbách aj mimo územia Slovenska, čím sa naplní volebné právo garantované Ústavou SR.

Rezort vnútra už pripravuje novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva. „Ministerstvo vnútra SR pracuje na novele zákona, ktorá by umožnila voliť poštou zo zahraničia vo voľbách do Európskeho parlamentu a vo voľbách prezidenta," píše tlačové oddelenie ministerstva vnútra v stanovisku pre Finance.sk.

Ministerstvo ešte nevie povedať, kedy sa návrh dostane do schvaľovacieho procesu. „Keďže ide o rozsiahlu novelu a vyžaduje si vyriešiť niektoré postupy - napríklad mechanizmus na zamedzenie dvojitého hlasovania pri voľbách do EP ako aj nastavenie správnych lehôt pri voľbe prezidenta - termín na jeho predloženie do legislatívneho procesu zatiaľ nie je známy," uvádza rezort vnútra v stanovisku.

Mohlo by vás zaujímať:

Eurovoľby 2019: Ako voliť zo zahraničia?

Foto: shutterstock

Slováci a Slovenky v cudzine

Občania Slovenska majú aj inú možnosť, ako sa zúčastniť eurovolieb. Ak majú trvalý pobyt v jednom z členských štátov Európskej únie, môžu voliť do EP kandidátov z danej krajiny. Odporúčame si však zistiť podrobnejšie informácie a podmienky, ktoré sa týkajú zápisu do zoznamu voličov.

Aj na našom území môže voliť občan iného členského štátu únie, ak má na Slovensku trvalý pobyt. Stačí požiadať obec či mesto, do ktorých spadá jeho trvalé bydlisko, o zápis do zoznamu voličov prostredníctvom vyhlásenia a žiadosti občana iného členského štátu EÚ. Požiadať o zápis na tohtoročné voľby však už nie je možné, termín vypršal 15. apríla 2019.

Voliť môžu aj Slováci a Slovenky, ktorí u nás alebo v inom členskom štáte EÚ nemajú trvalý pobyt, ale v čase volieb musia byť na území SR. Vo volebnej miestnosti sa budú preukazovať slovenským cestovným pasom a čestným vyhlásením o trvalom pobyte v cudzine. Vzor čestného vyhlásenia si môžete stiahnuť TU.

Hlasovať môžu aj voliči, ktorí nebudú v čase volieb v mieste trvalého bydliska. Musia si však na mestskom či obecnom úrade vybaviť voličský preukaz do eurovolieb.

Volebná účasť

Slovensko má v týchto voľbách permanentne slabú volebnú účasť. Naposledy sa eurovoľby konali v roku 2014, na našom území prišlo k volebným urnám len 13,05 % oprávnených voličov. Náš celkový priemer volebnej účasti je 13,10 %, čo nás dostalo na posledné miesto rebríčka štatistiky. Na posledných troch miestach nám robí spoločnosť aj Česko a Poľsko.

Priemerná volebná účasť krajín vo voľbách do EP

Graf: Priemerná volebná účasť krajín vo voľbách do Európskeho parlamentu

Zdroje: idea.int, minv.sk, vop.gov.skPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 10 krát 5 0.5