iPhone či Android: Ako nájsť stratený mobil? (návod)

16.05.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Nedarí sa vám nájsť váš mobilný telefón? Pokúšate sa ho prezvoniť, no neúspešne? Ak máte smartfón s operačným systémom Android či Apple, nájsť váš stratený smartfón nebude ťažké.


V dnešnej dobe už len veľmi ťažko stratíte svoj smartfón. Ak ho niekde zapatrošíte, alebo ho skutočne necháte niekde vonku, prípadne vám ho odcudzia – prostredníctvom predinštalovaných aplikácií nájdete svoje zariadenie raz-dva.

Aplikácia, ktorú má každý moderný smartfón

Vďaka šikovným funkciám ako Find my iPhone a Find My Device stratený smartfón môžeme nájsť pomerne jednoducho. Každý smartfón s operačným systémom Android má v sebe zabudovanú aplikáciu Find My Device a každý iPhone disponuje rovnako šikovnou aplikáciou Find my iPhone.

Aby bola aplikácia funkčná, je potrebné ju nastaviť ešte na začiatku, keď si kupujete svoj smartfón. Ak ste tak neurobili a váš smartfón ste ešte nestratili, odporúčame aplikáciu zapnúť čím skôr.

 

Ako nájsť stratený smartfón? (návod)

Čo ak smartfón nemá zapnutú funkciu „nájdenia“

Ak ste svoj smartfón stratili a aplikáciu ste predtým neaktivovali, s najvyššou pravdepodobnosťou ste už o svoj smartfón prišli. Ak vám bol odcudzený, určite to nahláste na polícii. Tá by smartfón mohla vystopovať s pomocou vášho mobilného operátora.

Každopádne, ak vám odcudzia iPhone či Android a nemali ste zapnutú funkciu Find my iPhone, resp. Find My Device, odporúčame čím skôr zmeniť heslo k vášmu Apple, resp. Google účtu a ku všetkým službám, ktoré ste mali prostredníctvom smartfónu nastavené. Zlodeji by sa inak mohli dostať k citlivým údajom, prípadne si „ukradnúť“ aj vašu identitu.

Ak má smartfón zapnutú funkciu „nájdenia“

Ak ste pri inštalácii svojho mobilného zariadenie urobili všetko tak, ako treba a máte aj zapnutú funkciu nájdenia mobilného zariadenia, s veľmi veľkou pravdepodobnosťou sa k nemu aj dostanete späť. Aplikácia vám totiž umožní sledovať jeho aktuálnu polohu a taktiež vám umožní na telefóne spustiť hlasné zvonenie, či zobraziť na displeji správu pre nálezcu.

Ak máte iPhone, aktuálnu polohu svojho telefónu uvidíte cez internetovú adresu: iCloud.com/find, alebo si sledovanie viete zapnúť priamo v aplikácii Nájsť môj iPhone. Ak máte viacero zariadení od Apple a zdieľate ich v rámci jedného iCloud konta, uvidíte svoj iPhone z ktoréhokoľvek zariadenia (iPad, Mac, atď.). V prípade Androidu je to veľmi podobné, smartfón hľadáte priamo cez aplikáciu Nájdi moje zariadenie, prípadne na internetovej adrese android.com/find.

Ak je telefón niekde vo vašej domácnosti, skúste funkciu prehratia zvuku. Možno ste ho len niekde zabudli a hlasitý zvuk vás k nemu privedie. Ak vám zvonenie nepomohlo a myslíte si, že by váš iPhone mohol nájsť niekto cudzí, môžete zvoliť „Režim Stratené“. Týmto režimom odošlete na stratený smartfón správu pre nálezcu, resp. odkaz spolu s číslom, na ktorom vás prípadný nálezca môže kontaktovať. Dokonca, ak ste nemali svoj iPhone zabezpečený heslom, môžete tak urobiť aj na diaľku.

Ak používate napríklad smartfón značky Samsung, môžete využívať jeho vlastnú službu Find My Mobile, ktorej webovú verziu nájdete na adrese findmymobile.samsung.com

Žiadna aplikácia vám nezaručí vrátenie smartfónu

Ak ste o smartfón prišli, resp. ste ho niekde stratili a pomocou aplikácie aj našli, ešte stále to neznamená, že sa k vám vráti. Pokiaľ máte smartfón pod heslom, nálezca či zlodej sa doň nedostane. Aplikácia prinajhoršom aspoň zamedzí zlodejom v tom, aby váš iPhone či Android zneužili, prípadne ďalej predali.

Takýto smartfón je pre nich nepoužiteľný, môžu ho predať len na súčiastky. Zapnutá aplikácia Find my iPhone je neprelomiteľná, v prípade mobilných zariadení Android sa za určitých okolností a pri niektorých typoch smartfónu dá dostať aj cez spomínanú aplikáciu. Drvivú väčšinu vreckárov to však odradí.

Tipy na užitočné aplikácie:

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3
Hlasované: 5 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.