Ako získať lepší úrok na už existujúcom úvere?

17.05.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Úvery a pôžičky - spravodajstvo


Výška úrokov na spotrebných úveroch môže byť v konkurenčných bankách často výhodnejšia, ako tá, ktorú aktuálne máte. Pre vás to môže byť dobrý argument pre vyjednanie nových podmienok k súčasnému úveru.


Máte nevýhodný úver? Alebo si jednoducho viete predstaviť, že by ste ho splácali aj lacnejšie? Pri súčasných možnostiach refinancovania tak môžete urobiť často veľmi rýchlo a jednoducho. Avšak niekedy nutne nemusíte ísť do konkurenčnej banky, len aby ste získali lepšiu ponuku. Aké sú teda možnosti?

Splácate riadne? Máte výhodu

Ak ste v rámci svojho úveru nemali žiadne omeškanie so splácaním a ste vzorným klientom banky, máte dobré argumenty na to, aby ste mohli svoj starý úver upraviť na výhodnejší. Samozrejme, takmer každá banka sa tomu bráni a chce si udržať aktuálne podmienky.

Ak však v tej-ktorej finančnej inštitúcii nemáte žiadne ďalšie záväzky a vedeli by ste odísť ku konkurencii za lepšími podmienkami, banka si vás pravdepodobne bude chcieť udržať. Okrem splácaného úveru totiž pravdepodobne využívate aj jej ďalšie produkty.

Požiadajte banku o stretnutie

Ak máte finančného poradcu, v prvom rade sa skontaktujte s ním. Je veľká pravdepodobnosť, že vám odporučí aj ponuky iných bánk. Ak ste však s vašou aktuálnou bankou spokojný a nechcete meniť, mali by ste sa pokúsiť dohodnúť stretnutie s osobným bankárom, prípadne inou kompetentnou osobou, ktorá vie rozhodovať o úveroch.

Pri stretnutí môžete mať po ruke aj ponuky iných bánk, kde vám ako novému klientovi vedia ponúknuť lepšie podmienky, čo by mohlo uľahčiť získanie lepších podmienok. Aby vás banka brala vážne, povedzte jej o svojich plánoch s refinancovaním úveru a nenechajte sa odradiť. Veď banku stojí získanie nového klienta viac, než udržanie starého.

 

Ako získať lepší úrok v banke na úver, ktorý už splácate

Zvážte ponuku s poradcom

Opäť platí, že ak si vás banka bude chcieť udržať, určite vám ponúkne niečo, čo sa vám bude páčiť. Ak nie, aj tak dobre. Refinancovaním a prechodom do inej banky budete vedieť ušetriť značné náklady spojené s úverom.

Veľmi silný argument pri vyjednávaní je konkrétna ponuka z inej banky s výhodnejším úrokom či ročnými nákladmi vypracovaná na vaše meno. Takúto ponuku vám vie zabezpečiť finančný poradca, vedia ju spraviť (aj keď často veľmi neradi) aj banky.

Ponuku z vašej aktuálnej banky ihneď neakceptujte, ale nechajte si čas na rozmyslenie. Neskôr ju preberte so svojím finančným poradcom a až potom komunikujte definitívne rozhodnutie.

Zmena počas plynutia zmluvy? Je to možné

O zníženie úroku, resp. úpravu podmienok môžete požiadať vo svojej existujúcej banke kedykoľvek. Ak je vo vašom záujme mať nižší úrok, jednoducho formou dodatku k pôvodnej úverovej zmluve môže vaša banka znížiť úrokovú sadzbu. 

Treba sa však pripraviť aj na to, že banka vám nemusí vyhovieť, prípadne na to bude potrebovať viac času. Aby vás banka nestratila, môže vám vyjsť v ústrety poskytnutím nového úveru na splatenie starého úveru bez zmeny banky. Nižší úrok tak získate spolu s novou úverovou zmluvou.

Mnohé banky majú nastavený systém odmeňovania svojich pracovníkov tak, že v prípade odchodu ich klienta s úverom do inej banky im siahajú na ich odmeny.

Zrejme aj tak zvíťazí refinancovanie

V mnohých prípadoch k dohode nedôjde a klient odchádza za lepšou ponukou inam. Je však vždy potrebné zvážiť všetky náklady spojené s prechodom a dôkladne si prečítať aj podmienky prechodu do inej banky. Refinancovanie sa neoplatí vo všetkých prípadoch a netreba len slepo veriť reklamám. Banka posudzuje každého klienta osobitne, najmä teraz - pri sprísnených podmienkach úverov, ktoré budú rok čo rok ešte viac prísnejšie.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Úvery a pôžičky - spravodajstvo