Aj muži majú svoj sviatok. Viete, kedy je Deň otcov v roku 2021?

17.04.2021 | Redakcia, Finance.sk
Sviatky


Druhú májovú nedeľu majú sviatok všetky matky na Slovensku a v niektorých ďalších krajinách. Svoj deň však majú aj otcovia.


Deň otcov na Slovensku

Deň otcov je neoficiálny sviatok, ktorý patrí otcom, oslavuje sa otcovstvo a takzvaným hlavám rodiny sa vzdáva úcta. Ide o medzinárodný deň, takže sa neoslavuje len na Slovensku, ale aj mnohých ďalších krajinách na svete.

V našich končinách sa mu zatiaľ nepripisuje veľká dôležitosť, ide skôr o symbolické pripomenutie. Z tejto kategórie sviatkov a symbolických dní sa u nás skôr oslavuje Deň matiek a Medzinárodný deň žien. Otcovia sú v tomto ohľade mierne ukrátení.

Dátum Dňa otcov nie je stále rovnaký, nakoľko vždy pripadá na tretiu júnovú nedeľu. Tento rok mu teda patrí dátum nedeľa 20. júna 2021.

 

História sviatku otcov

Tak ako v prípade Dňa matiek, aj v prípade sviatku všetkých otcov história siaha až do začiatku 20. storočia na územie USA. Hlavnú zásluhu na jeho vzniku má Sonora Smart Doddová zo Spokane v americkom štáte Washington.

Prvá oslava sviatku otcov sa konala 19. júna 1910 práve v meste Spokane. Sonora Smart Doddová sa totiž dozvedela o úspešnej kampani Anny Marie Jarvisovej, ktorá vybojovala zavedenie sviatku matiek. Prvá neoficiálna oslava Dňa matiek prebehla v roku 1907.

Doddová chcela zaviesť tento sviatok na pamiatku svojho otca, ktorý bojoval v občianskej vojne a po smrti svojej ženy vychovával okrem Doddovej ďalších päť detí. Prvýkrát tento návrh predložila Presbyteriánskej cirkvi, v ktorej bola zároveň členkou.

Kedy je Deň otcov v roku 2019 (dátum)

Foto: shutterstock

Svojmu pastorovi povedala, že aj otcovia by mali mať podobný sviatok ako matky, aby si ich mohli deti v takýto symbolický deň uctiť. Pôvodne navrhovala, aby sa Deň otcov konal vždy 5. júna, kedy mal jej otec narodeniny. Pastori však nemali dosť času na prípravu svojich kázní.

Oslava bola teda presunutá až na tretiu júnovú nedeľu. Okrem miestneho pastora prevzalo túto myšlienku aj niekoľko ďalších duchovných a 19. júna 1910 sa prvýkrát oslavoval Deň otcov. Na oficiálne vyhlásenie za sviatok sa však muselo čakať ďalších 56 rokov.

Až v roku 1966 prezident Lyndon B. Johnson vydal prezidentskú deklaráciu, v ktorej označil tretiu nedeľu v júni za Deň otcov. O šesť rokov neskôr sa tento deň stal trvalým štátnym sviatkom na základe zákona, ktorý podpísal prezident Richard Nixon. 

V mnohých krajinách sa 19. novembra oslavuje aj Medzinárodný deň mužov. Vznikol na počesť mužov, ktorí nie sú otcami.

Deň otcov vo svete

V Nemecku sa oslavuje zároveň so sviatkom Nanebovstúpenia Pána, tento rok to bol 13. mája. V niektorých krajinách je dátum pevne stanovený ako napríklad v prípade Mongolska, kde je to vždy 18. marca či Dánska s dátumom 5. jún.

V máji vzdávajú úctu otcom v Kazachstane, Severnej Kórei, Rumunsku a v Tonge. Litva a Švajčiarsko oslavujú otcovstvo prvú júnovú nedeľu, Rakúsko a niektoré části Belgicka (niektoré 2. juna) zase druhú júnovú nedeľu. Fínsko, Estónsko, Island, Nórsko a Švédsko oslavujú až druhú novembrovú nedeľu.

Pevne stanovený dátum má aj Egypt, Jordánsko, Kosovo, Libanon, Sýria a Spojené arabské emiráty, kde majú otcovia sviatok až 21. júna. V Thajsku oslavujú Deň otcov až 5. decembra, čo je dátum narodenia kráľa Bhumibola.

V rovnaký deň ako Slovensko ho oslavuje aj väčšina krajín sveta.

Tagy:


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 81 krát 5 0.5