Komentár: Globálnu ekonomiku, ale aj akciové trhy ovplyvňuje do značnej miery obchodná vojna

17.05.2019 | Patrik Mackových, Finance.sk
Komentáre


V posledných dňoch sme mohli spozorovať, ako americké indexy zareagovali na očakávaný väčší obchodný konflikt medzi USA a Čínou. Síce sa jednalo o pomerne malý výpredaj o 5-6 percent, a teda len logickú korekciu po strmom raste, môže to však byť spúšťač oveľa horších poklesov do budúcna.


Autor článku je analytik TopForexu.

USA aj Čína zvýšili clo na vybrané produkty na úroveň 25 %. Najviac však môžu utrpieť spotrebitelia a farmári. „Svetová ekonomika je už v určitom poklese nejakú dobu,“ povedal James Bevan, chief investment officer CCLA Investment Management a dodal: „Ľudia sa iba musia zobudiť a pozrieť na obchodné dáta.“

Najlepším spôsobom, ako si predstaviť vážnosť hrozby obchodnej vojny a jej dôsledky pre globálny obchod a svetové hospodárstvo je graf medziročných zmien v celosvetovom obchode. Tento graf ukazuje negatívny trend svetového exportu, a to v ňom ešte nie sú zahrnuté nové colné sadzby.

Signalizuje nám veľký kolaps exportov ako napríklad:

  1. export do sveta (najslabší od 2009)
  2. export do pokrokových ekonomík (najslabší od 2009)
  3. export do EÚ (atakuje úrovne 2009)

Komentár: Globálnu ekonomiku, ale aj akciové trhy ovplyvňuje do značnej miery obchodná vojna

Zdroj: BMO CM & Macrobond

Stručne povedané, ešte pred poslednou eskaláciou obchodného konfliktu (zvýšenia ciel) sa celosvetový obchod (medziročne) zrútil na úroveň, ktorá bola naposledy zaznamenaná počas finančnej krízy. Čo myslíte, aký dôsledok na medzinárodný obchod budú mať ďalšie clá?Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Komentáre