Deň detí si nevymysleli komunisti. Ako teda vznikol a kedy sa oslavuje?

29.05.2021 | Redakcia, Finance.sk
Sviatky


Na Slovensku sa Deň detí vyznačuje rôznymi akciami, súťažami a programom pre deti. Prvé náznaky tohto sviatku vznikli v Turecku.


Deň detí na Slovensku

Sviatok detí, respektíve Deň detí je na Slovensku pomerne obľúbený. Najčastejšie sa vyznačuje športovými súťažami a hudobným programom pre malé deti. Rodičia môžu prísť s deťmi na rôzne tvorivé dielne, do rozprávkových dediniek alebo na detské festivaly. Nejde o sviatok práce, takže počas tohto dňa zostávajú obchody a prevádzky otvorené.

 

Hier, súťaží a tvorivých dielní sa zúčastňujú skôr menšie deti, pre staršie ročníky "detí" to už nie je atraktívne. V našich končinách a vo väčšine krajín sa Deň detí oslavuje vždy 1. júna, v roku 2021 Deň detí pripadá na utorok. Ako to však býva u tohto druhu "sviatkov", neoslavuje sa všade v rovnaký deň.

Nevymysleli ho komunisti

Prvá obdoba Dňa detí v podobe špeciálnej omše prebehla druhú júnovú nedeľu v roku 1857. Jej autorom bol Charles Leonard, pastor miestnej cirkvi v meste Chelsea v USA. Pastor Leonard tento deň najprv pomenoval Deň ruží, potom Deň kvetov, nakoniec dostal označenie Deň detí.

Deň detí však dostal oficiálne kontúry až v Turecku, kde ho v roku 1920 vyhlásili za štátny sviatok s dátumom 23. apríl. Neskôr však bolo rozhodnuté, že Deň detí potrebuje oficiálne vyhlásenie na národnej úrovni, ktoré nakoniec prebehlo až v roku 1931. Urobil ho Mustafa Kemal Atatürk, prezident vtedajšej Tureckej republiky.

V nasledujúcich rokoch prebehlo ešte niekoľko rôznych vyhlásení a potvrdení, že v každej krajine bude jeden deň v roku patriť deťom. Medzi najdôležitejšie potvrdenia patrí zhromaždenie Medzinárodnej demokratickej federácie žien, ktoré prebehlo 4. novembra 1949 v Moskve.

Kedy je Deň detí v roku 2020 (dátum + ako vznikol)

Zdroj: Shutterstock

Podľa odporúčania a vyhlásenia OSN existuje aj takzvaný Svetový deň detí, ktorý sa oslavuje 20. novembra. Prvýkrát oficiálne prebehol v Spojenom kráľovstve v roku 1954. Cieľom bolo povzbudiť aj ostatné krajiny k tomu, aby jeden deň v roku venovali deťom a iniciovali opatrenia v prospech detí vo svete.

Ako sme spomenuli, za Deň detí je vo väčšine krajín sveta považovaný 1. jún. V ostatných krajinách sa termín, respektíve dátum tohto sviatku rôzne odlišuje.


Prečítajte si tiež:


Deň detí vo svete

Okrem 1. júna veľa krajín oslavuje Deň detí aj 20. novembra.

1. jún: Albánsko, Alžírsko, Angola, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Benin, Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Čínska ľudová republika, Kambodža, Česká republika, Východný Timor, Ekvádor, Estónsko, Etiópia, Gruzínsko, Guinea-Bissau, Kazachstan, Kosovo, Kirgizsko, Laos, Lotyšsko, Libanon, Litva, Macao, Moldavsko, Mongolsko, Čierna Hora, Mozambik, Mjanmarsko, Nikaragua, Severná Kórea, Severné Macedónsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Tadžikistan, Tanzánia, Turkménsko, Ukrajina, Uzbekistan, Vietnam a Jemen

20. november: Arabské krajiny, Azerbajdžan, Kanada, Chorvátsko, Cyprus, Egypt, Etiópia, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Írsko, Izrael, Keňa, Malajzia, Holandsko, Severné Macedónsko, Filipíny, Srbsko, Slovinsko, Južná Afrika, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Spojené arabské emiráty, Trinidad a Tobago

Ostatné krajiny majú zavedené rôzne dátumy. Zaujímavosťou sú napríklad Nemecko a Rakúsko, kde sa sviatok detí oslavuje 20. septembra. Ako sme už spomenuli, Turecko oslavuje Deň detí 23. apríla a to už od roku 1920. Aprílové dátumy má zavedené aj Mexiko, Kolumbia, Taiwan, Hong Kong, Palestína, Bolívia a Haiti. Sedem afrických krajín si dokonca vybralo 25. december.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 6 krát 5 0.5