Last minute vs. first moment: čo sa oplatí viac?

24.05.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Viete sa zbaliť a odísť na dovolenku zo dňa na deň? Alebo preferujete kúpu dovolenky už rok vopred a túžite po lacnej a bezstarostnej dovolenke? First moment aj last minute majú svoje nesporné výhody. Vyberajte ich podľa toho, aký typ dovolenky preferujete.


Cestovné kancelárie majú vo svojom portfóliu okrem klasických dovolenkových ponúk aj mnoho akciových. V závislosti od toho, kedy dovolenku plánujete a vyberáte, sú jednými z nich first minute (alebo first moment) a last minute.

Základný rozdiel v týchto typoch zájazdov je, že first moment je dovolenka, ktorú kupujete niekoľko mesiacov vopred. Naproti tomu last minute je ponuka, ktorú kupujete doslova o päť minút dvanásť a neraz je potrebné sa zbaliť a odcestovať ešte v deň kúpy.

First moment ponuky letných dovoleniek sú najvýhodnejšie v období od decembra do marca - teda na vrchole zimnej sezóny, najzaujímavejšie ponuky pre last minute sú od júna do septembra - počas letnej sezóny. Platí teda, že zaujímavé zľavy na dovolenky a pobyty možno nájsť počas celého roka. Ide len o to, kedy máte k dispozícii potrebné financie a čas na plánovanie.

Prečo je first moment taký výhodný 

Z nášho pohľadu je dovolenka kúpená first moment veľmi výhodná. Vyberáte ju vopred, napríklad začiatkom roka, kedy plánujete dovolenku podľa voľných dní a sviatkov.

Rezervácia dovolenky niekoľko mesiacov vopred vám dáva oveľa väčší priestor na výber vytúženej destinácie a hotela, ktoré budú presne spĺňať vaše kritériá. Ak cestujete ako väčšia skupina alebo ako rodina s deťmi, určite oceníte možnosť výberu veľkosti izieb a doplnkových služieb ako atrakcie pre deti, all inclusive pobyt, blízkosť mora a podobne.

Ak máte jasne stanovený rozpočet na dovolenku, je veľká pravdepodobnosť, že si budete môcť všetko nakombinovať tak, aby ste sa doň aj zmestili, prípadne vďaka využitiu zľavy aj ušetríte. Dovolenku si môžete naplánovať napríklad na obdobie celozávodnej dovolenky v práci, detských letných prázdnin atď.

Pri rezervácií dovolenky first moment odporúčame pozorne si prečítať podmienky a informovať sa ohľadne možností storna, aby ste sa tak chránili pred neočakávanými situáciami, ktoré by vám mohli zabrániť odcestovať v rezervovanom termíne.

 

last minute verzus first minute dovolenka

Last minute ako obľúbená ponuka mladých cestovateľov

Cestovanie last minute láka najmä mladých ľudí, ktorí cestujú sami, prípadne v páre. Cieľová destinácia nie je až tak podstatná, rovnako si nezakladajú na type ubytovania či ponúkaných služieb. Dôležité je dobrodružstvo, spoznávanie nových miest a najmä sa tešia, že sa im na poslednú chvíľu podarilo nájsť veľkú zľavu. Pri last minute teda platí najmä: v zásade je jedno kam pocestujem - ak je to moja obľúbená krajina - chcem letieť teraz a chcem, aby to bolo veľmi lacné.

Ak sa rozhodnete cestovať last minute ako väčšia skupina, prípadne ako rodina s deťmi, pripravte sa na možné sklamanie z dovolenky. Ponuka pobytov bude značne obmedzená. Môže sa tak stať, že nakoniec pocestujete do destinácie, do ktorej ste ani pôvodne nechceli ísť len preto, aby ste už aspoň niekam išli. Portfólio doplnkových služieb je taktiež chudobnejšie a zrejme budete vyberať z posledných voľných izieb na hoteli.

Poznáte ponuku ultra last minute?

Odletíte resp. odcestujete dnes, zajtra, prípadne pozajtra. Ultra last minute je v zásade skoro to isté, čo last minute dovolenka. Avšak ceny pri ultra last minute ponukách klesajú často na neuveriteľne nízke hodnoty. Môže sa pokojne stať, že získate kompletnú dovolenku v zľave od 40 % do 80 % celkovej ceny.

Obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov

Obľúbenosť first moment pobytov stále rastie. Slováci radi cestujú do destinácií ako Turecko, Egypt, Bulharsko, Grécko a jeho ostrovy, taktiež do destinácií Španielska, Andalúzie, Malorky a, samozrejme, do Chorvátska a Talianska. V tomto prípade nerozlišujeme last minute či first moment ponuky.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 6 krát 5 0.5