Investičné fondy: aké sú príležitosti a riziká investovania?

22.05.2019 | Marek Mittaš, Finance.sk
Investovanie - spravodajstvo


Slováci čoraz viac objavujú možnosti investovania do podielových fondov. Mnohí však pri ich využívaní stále robia chyby, vďaka ktorým sa oberajú o peniaze. Podielové fondy sú pritom dlhoročne jeden z najlepších investičných prostriedkov. Treba ich však využívať správne.


Viac sporíme aj investujeme

Slováci sa podľa Národnej banky Slovenska po rokoch vracajú k odkladaniu financií. Kým pred piatimi rokmi si domácnosti odložili len 6 % príjmu, dnes je to už 9 %. Väčšina však ešte stále leží na bankových účtoch, kde kvôli inflácii strácajú hodnotu.

Lepším riešením je pravidelné investovanie do podielových fondov, avšak treba to robiť správne. Inak si ľahko vyrobíte stratu. Slováci vidia vo fondoch možnosť, ako ochrániť financie pred infláciou a práve fondy tvoria základ sporenia na dôchodok v druhom pilieri.

 

Aj preto záujem o ne rastie. „Očakávame, že zvyšujúci sa záujem o investovanie do fondov bude aj naďalej pretrvávať a to aj vplyvom významných a dôležitých diskusií o financovaní a udržateľnosti penzijného systému. Veríme, že ľudia sa budú čím ďalej tým viac zaujímať o to, z čoho a ako budú financovať svoj životný štandard na dôchodku,“ vysvetľuje Dana Škublová, riaditeľka slovenskej pobočky KBC Asset Management.

Nie je to však len o dôchodku, ale aj o vytvorení pasívneho príjmu, či financií na štúdium detí.

Pozor na zlé rozloženie fondov

Veľkou chybou, ktorú však ľudia robia na začiatku investovania je zbytočne opatrný prístup. Ak už sa rozhodnú investovať, robia to vo fondoch, kde hrozí najmenšia strata, ale často aj najmenší zisk a sú najvyššie poplatky. „Poznám mnoho mladých ľudí, ktorí si v snahe ochrániť svoje investície vybrali konzervatívne fondy. Osobne si myslím, že mladý človek nemá v prípade cieľa vzdialeného 15 či viac rokov v konzervatívnom fonde čo robiť,“ hovorí finančný analytik Marián Búlik.

V takom prípade môžete aj vo fonde zarobiť výnos, ktorý skutočne ani nepreskočí infláciu. Pritom zo zisku ešte odkroja poplatky. Rôzne fondy totiž majú aj rôzne poplatkové štruktúry. Informujte sa na to pred začiatkom investovania.

Investovaním do fondov svoje financie síce vystavujete riziku straty, no tá pri súčasnej inflácii hrozí, aj keď investovanie odkladáte. „Rasty a poklesy na finančných trhoch sú absolútne bežné. Úspešní investori hovoria, že najlepší čas začať investovať je práve dnes, pretože už zajtra majú vaše investície o deň menej na možný rast,“ hovorí Búlik.

Aké sú príležitosti a riziká investovania na Slovensku?

Foto: shutterstock

Fondy sú dlhodobá záležitosť

Zhodnotenie financií vo fondoch nie je záležitosť mesiacov, ale rokov. Napríklad od založenia vôbec prvého fondu na svete uplynie tento rok 245 rokov. Tento fond už dnes neexistuje, pretože bol vytvorený na obdobie 25 rokov.

„Myšlienka kolektívneho investovania však pretrvala, o čom svedčí počet podielových a investičných fondov vo svete a tiež objem majetku, ktorý pre svojich klientov spravujú. Na konci roka 2018 to bolo vo svete takmer 132 tisíc fondov a  44 biliónov eur,” približuje Škublová. Vidieť, že ľudia investovaniu do fondov dôverujú. Aj preto, že z dlhodobého hľadiska sú skutočne jedným z najúspešnejších nástrojov na efektívne zhodnocovanie majetku.

„V prípade investovania môžeme presnú úroveň výnosu len odhadovať. Štatistiky za posledných vyše 100 rokov však jasne hovoria, že napriek výkyvom, krízam a obavám o rozpad súčasného finančného systému dokázali investičné riešenia priniesť výrazne vyššie zhodnotenie v porovnaní so sporením a s prehľadom dokázali poraziť aj infláciu. Zainvestované peniaze sa tak reálne zhodnocovali, a to aj po započítaní daní či rôznych poplatkov s nimi spojenými,“ hovorí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

To znamená, že pri investovaní do podielových fondov je potrebné mať len dostatočne pevné nervy, čas a výsledky sa dostavia. Ak si chcete nasporiť na auto, ktoré budete potrebovať o rok, vyhnite sa podielovým fondom. Ak plánujete sporiť na dôchodok alebo deťom na štúdium, je to cesta k dobrým výnosom.

Nepodliehajte emóciám a investujte pravidelne

Pri investovaní je potrebné počítať s kolísavosťou finančných trhov, to je jediná istota, na ktorú sa možno spoľahnúť. Prechodne môže dokonca hodnota investícií klesnúť pod hodnotu vkladov. Výkyvy na trhu nemusia byť však nutne zlou správou.

„Keď trhy poklesnú, môžeme nakúpiť so zľavou ako pri sezónnom výpredaji v obchodoch. Z dlhodobejšieho hľadiska však investovanie prináša ovocie,“ uzatvára Škublová. Najhoršou vecou, ktorú môžete pri investovaní do fondov urobiť, je vybrať financie pri poklese. Vtedy totiž potenciálnu stratu premeníte na aktuálnu. Preto je pri investovaní potrebné strážiť si emócie.

Hoci pri strate nám logika vraví, že treba vyberať a pri raste investovať, ziskový investor to robí presne naopak. „Mnoho ľudí robí chybu, keď nakupuje akcie po období rastu a predáva plný sklamania po tom, ako poklesnú. Správna stratégia je opačná: nakupovať pravidelne za rovnakú sumu a v čase poklesu nakupovanie dočasne navýšiť. A za každú cenu dodržať investičný horizont a stratégiu, uvedenú v investičnom pláne,“ radí Marián Búlik.

Práve preto je najziskovejšou formou investovania pravidelná investícia. Práve ňou sa eliminuje možnosť, podľahnúť emóciám a vybrať si nevhodné obdobie. Ak totiž investujete jednorazovo 1 200 eur do akciových podielových fondov či priamo do akcií, je riziko zásadne vyššie ako pri investícii po 100 eurách mesačne počas jedného roka.

Pri jednorazovom nákupe môžete nastúpiť na trh práve v okamihu vysokých cien podielov alebo akcií, ktoré následne môžu klesnúť. Pravidelná investícia však umožňuje priemerovanie ceny. Aj keby ste na úvod nakúpili drahšie, pri nákupe akcií či podielov po ich poklese sa ich cena priemeruje a vy si vytvárate priestor na zisk z rastu.

Pravidelné investovanie tak menej ohrozuje vaše úspory a pomôže vám zvládnuť aj emócie.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Investovanie - spravodajstvo