10 otázok, ktoré si musíte zodpovedať pred čerpaním úveru

22.05.2019 | Redakcia, Finance.sk
Úvery a pôžičky - spravodajstvo


Vyznať sa vo svete pôžičiek nie je jednoduché, keďže ponuka úverov na trhu je veľmi široká a rôznorodá. Ak potrebujete riešiť svoju finančnú situáciu, v prvom rade by ste sa mali zorientovať v hlavných parametroch pôžičiek.


Naozaj potrebujem úver?

Úplne základné pravidlo znie: životnosť tovaru alebo služby, na ktorú si požičiavame, by mala byť dlhšia ako doba splácania. Medzi tie najnepraktickejšie veci, na ktoré si môžete zobrať pôžičku je napríklad dovolenka pri mori. Pôžička má zmysel napríklad pri zariaďovaní bytu alebo domu.

Koľko si vlastne môžem požičať?

Dôležité je poznať svoje možnosti. Nepreceňujte sa a vyhnete sa príliš vysokým záväzkom. Sadnite si a na jednu stranu si napíšte mesačný príjem domácnosti a na druhú pravidelné výdavky, ako sú nájom, energie, poistky, náklady na potraviny, dopravu, školské krúžky, bežné nákupy a pod. Nezabudnite na nepravidelné sezónne výdavky, ktoré vás môžu zastihnúť. Rozdiel v príjmoch a celkových nákladoch vám odhalí, čo si reálne môžete dovoliť.

 

Ako dlho chcem splácať úver?

Premyslite si, koľko ste schopní mesačne splácať a na koľko mesiacov pôžičku chcete. Nenechajte sa zlákať na príliš nízke splátky, u ktorých predpokladáte, že ich pri splácaní až tak nepocítite. Naopak, reálne a kriticky zhodnoťte svoje možnosti a pokiaľ je to možné, radšej zvoľte vyššiu splátku, aj keby ste sa mali na čas uskromniť. V konečnom dôsledku bude váš úver o mnoho lacnejší. Tiež počítajte s nejakou rezervou na nečakané výdavky.

Čo treba vedieť predtým, než si zoberiete pôžičku?

Foto: shutterstock

Od koho si zoberiem pôžičku?

V prvom rade si overte, či majú vytipované spoločnosti na poskytovanie pôžičiek oprávnenie, pomôže vám zoznam Národnej banky Slovenska. Kto licenciu nemá a požičiava peniaze za poplatok, robí niečo ilegálne. Vo vlastnom záujme sa mu radšej vyhnite, ak sa nechcete dostať do veľkých problémov.

Poznám všetky ponuky?

Porovnávajte viacero finančných produktov, poriadne si čítajte všetky dostupné informácie. Vyskúšajte si tiež výpočty úverov prostredníctvom online kalkulačiek. „To prvé, na čo sa väčšina ľudí pozrie, je často úrok. Tu si ale dajte pozor. Najnižšia hodnota nemusí nutne reprezentovať lepšiu ponuku,“ radí zákaznícky ombudsman spoločnosti Home Credit, Miroslav Zborovský.

Viem, čo je to RPMN a poznám jeho dôležitosť?

Pri výbere sa rozhodne riaďte aj ročnou percentuálnou mierou nákladov, ktorá zahŕňa všetky náklady spojené s pôžičkou. Patrí sem napríklad poplatok za schválenie žiadosti, vedenie úverového účtu alebo poistné. Nájdite najlepšiu ponuku pri úveroch s rovnakými parametrami, teda rovnakou sumou a rovnakou dobou splácania. RPMN v percentách ukazuje, koľko skutočne preplatíte.

Neprehnal som to so žiadosťami?

Určite je teda dobré nechať si pripraviť ponuky u viacerých poskytovateľov. Neobracajte sa však na priveľa spoločností, maximálne tak na tri. Pri veľkom počte predschválených úverov sa môžete v registroch ukázať ako „preúverovaný“, klesá vaša dôveryhodnosť a v konečnom dôsledku to môže byť dôvod, že pôžičku nakoniec nedostanete.  

Poznám rebríčky a nechal som si poradiť?

Pri výbere pôžičky vám môžu pomôcť aj rebríčky, ktoré pravidelne zverejňujú viaceré finančné portály. Tie totiž trh dlhodobo sledujú a môžu vám veľa napovedať. Spravidla osvedčeným ukazovateľom sú taktiež pozitívne referencie a osobné skúsenosti priateľov, príbuzných či kolegov.

Viem, aké sankcie mi hrozia?

Čo vám vo finále môže pôžičku poriadne predražiť sú prípadné sankcie. Môže sa vám stať, že sa so splátkou omeškáte alebo sa dostanete do neočakávaných finančných ťažkostí. Preto by ste mali sledovať aj to, čo nastane v tomto prípade. Niektoré spoločnosti majú sankčné poplatky nastavené veľmi prísne. Zaujímajte sa aj o ďalšie poplatky, trebárs pri predčasnom splatení pôžičky. Nie všade je možnosť platenia splátok flexibilné.

Neunáhlil som sa s podpisovaním?

S podpisom zmluvy sa neponáhľajte a dôkladne si prečítajte podmienky úveru a všetky súvisiace dokumenty. „Ak niečomu nerozumiete, nebojte sa opýtať. Seriózny poskytovatelia vám všetko radi vysvetlia a nebudú vás do podpisu tlačiť. Prípadne preberte úplne všetky detaily s niekým, kto tomu lepšie rozumie,“ dodáva Zborovský.


Zdroj: Home Credit SlovakiaPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Úvery a pôžičky - spravodajstvo