Štatistický úrad SR zverejní výsledky eurovolieb až v nedeľu v noci

25.05.2019 | Miroslav Homola, Finance.sk
Voľby


Keďže ide o voľby do Európskeho parlamentu, výsledky sa budú zverejňovať až keď eurovoľby prebehnú vo všetkých členských štátoch.


Slovensko je len jeden volebný obvod

Eurovoľby neprebiehajú vo všetkých štátoch naraz, ale v rozmedzí od 23. do 26. mája. V rámci týchto volieb sa Slovenská republika považuje len za jeden z 28 volebných obvodov. Oficiálne výsledky sa teda môžu zverejňovať až potom, ako budú zatvorené posledné volebné miestnosti v štátoch EÚ, ktoré si volia europoslancov v nedeľu.

Podmienky a priebeh si legislatívne určuje každý členský štát samostatne, musí však dodržať rozmedzie stanoveného termínu, rovnosť medzi pohlaviami a tajné hlasovanie. Na Slovensku prebiehajú voľby už tradične v sobotu, teda dnes 25. mája. Väčšina štátov si však bude voliť zástupcov do Európskeho parlamentu až v nedeľu.

Štatistický úrad Slovenskej republiky teda bude zverejňovať výsledky eurovolieb v nedeľu (26. mája) zhruba po jedenástej hodine večer.

 

Nakoniec aj Veľká Británia

Oficiálny odchod Británie z Európskej únie mal prebehnúť už 29. marca 2019. Britskí poslanci sa však ani po maratóne hlasovaní nedokázali dohodnúť na schválení odchodu v stanovenom termíne. Lídri EÚ a Spojeného kráľovstva však nakoniec odložili brexit až na koniec októbra tohto roka. Keďže sú aj naďalej jednou z členských krajín, museli sa zúčastniť aj volieb do Európskeho parlamentu. Tie u nich prebehli 23. mája.

Nekonečný príbeh brexitu komplikuje okrem iného aj počet mandátov v Európskom parlamente. Keďže sa s ich odchodom počítalo už v marci, bol znížený aj počet poslaneckých stoličiek zo 751 na 705. Vďaka tejto matematike bude mať Slovensko o jedného europoslanca viac ako v predchádzajúcom funkčnom období. Z pôvodných 13 budeme mať 14 poslancov v EP.

Štrnásty zvolený kandidát však do svojej funkcie nastúpi až po oficiálnom odchode Veľkej Británie z EÚ. Túto informáciu potvrdil aj obor volieb z rezortu vnútra.

Kedy budú známe výsledky eurovolieb 2019?

Foto: shutterstock

Už to majú za sebou

Ako sme už spomenuli, vo štvrtok už prebehlo hlasovanie v eurovoľbách na území Veľkej Británie. Okrem nich si tento termín vybralo aj Holandsko. V piatok si svojich zástupcov do EP vyberali občania Írska. Raritou EÚ je Česká republika, kde voľby prebiehajú počas dvoch dní. V piatok sa u nich volilo od 14.00 do 22.00 hod., dnes budú môcť voliť od 8.00 do 14.00 hod. Tento systém používajú pri všetkých druhoch volieb. Okrem Slovenska majú dnes voľby do Európskeho parlamentu aj na Malte a v Lotyšsku. V ostatných krajinách EÚ prebehnú eurovoľby až zajtra, teda 26. mája.

Veľký výber a slabá volebná účasť

Slovensko má v rámci týchto volieb aj jednu negatívnu nálepku. V rebríčku priemernej volebnej účasti sme na poslednom mieste. V posledných eurovoľbách prišlo k urnám na Slovensku len 13,05 % oprávnených voličov. Na posledných troch miestach rebríčka je spoločne s nami aj Česká republika a Poľsko.

V týchto voľbách sa hlasuje podobne ako vo voľbách do Národnej rady SR. To znamená, že si nevyberáte jednotlivých kandidátov, ale celú politickú stranu alebo koalíciu. Tento rok podalo kandidátnu listinu 31 politických zoskupení. Vo volebnej miestnosti teda dostanete 31 hlasovacích lístkov.


Prečítajte si tiež:


Do obálky môžete vložiť len jeden z týchto lístkov, v opačnom prípade bude váš hlas neplatný. Zákon o podmienkach výkonu volebného práva vám však dáva možnosť, zakrúžkovať na tomto lístku maximálne dvoch kandidátov, ktorým chcete dať svoj preferenčný hlas. Ak ich zakrúžkujete viac, hlas sa síce priráta strane, ktorá je na hlasovacom lístku, nebude sa však prihliadať na zakrúžkovaných kandidátov.

Nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky nezabudnite vložiť do boxu, ktorý bude na to určený v každej volebnej miestnosti. Ak si túto povinnosť nesplníte, hrozí vám pokuta vo výške 33 eur.

V EP nebudú celé strany

Po výsledkoch volieb nebudú v Európskom parlamente pôsobiť víťazné politické strany. Keď náš volebný systém rozdelí mandáty kandidátom z víťazných strán alebo koalícií, budú sa zvolení europoslanci zoskupovať do takzvaných politických skupín. Ich orientácia bude závisieť práve od ich politickej príslušnosti.

Na vytvorenie politickej skupiny je potrebných minimálne 25 poslancov v zastúpení aspoň 1/4 členských štátov. Takto združení europoslanci si volia aj svojho predsedu alebo dvoch spolupredsedov, predsedníctvo a vlastný sekretariát. Po voľbách v roku 2014 vzniklo v Európskom parlamente 8 takýchto skupín.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 11 krát 5 0.5