Ministerstvo zahraničných vecí upozorňuje dovolenkárov na riziko v niektorých krajinách

29.05.2019 | Miroslav Homola, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Rezort zahraničných vecí okrem inej činnosti vydáva aj cestovné odporúčania a krajinám priraďuje stupne rizika.


Turecko

Okrem tradične nebezpečných krajín stredného východu a Afriky, sú vyšším stupňom rizika označené aj niektoré dovolenkové oblasti. Medzi inými aj Slovákmi pomerne dosť navštevované Turecko. Ministerstvo zahraničných vecí mu pridelilo rizikový stupeň 2, ktorý znamená zváženie nevyhnutnosti cestovania do určitých oblastí.

Aj napriek tomu, že situácia v tureckých prímorských letoviskách je pomerne pokojná, rezort upozorňuje na pretrvávajúce bezpečnostné operácie proti militantom PKK v pohraničných regiónoch juhovýchodného a východného Turecka. Dôvodom vyššieho stupňa rizika je aj pretrvávajúci konflikt v Sýrii.

Slovenskí občania by sa mali vyhnúť najmä mestám a provinciám Adana, Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Şırnak, Tunceli, Hakkari, Siirt, Kars, Iğdir, Ağri a Van. Rovnako nebezpečné je aj približovať sa k turecko-irackej a turecko-sýrskej hranici na menej ako 40 kilometrov.

Cestovateľom sa tiež odporúča, aby sa počas pobytu v akejkoľvek časti Turecka nezapájali do verejných zhromaždení alebo demonštrácií v uliciach mesta. Dovolenkári v Ankare a Istanbule by sa mali vyhýbať verejným miestam s vysokou koncentráciou ľudí.

Ministerstvo zároveň odporúča, aby sa cestovatelia pred odchodom do rizikovejších krajín dobrovoľne elektronicky zaregistrovali na ich webovej stránke.

 

Egypt

Ďalšou krajinou, na ktorú ministerstvo upozorňuje je Egypt. Turisticky obľúbená krajina dostala 3. rizikový stupeň, ktorý znamená, že sa výslovne neodporúča cestovať do niektorých jej častí. Vzhľadom na to, že toto meradlo rizika má len 4 stupne, je hodnotenie nebezpečenstva v Egypte pomerne vysoké.

Jedným z najhlavnejších dôvodov je opätovné predĺženie výnimočného stavu. V severnom Sinaji platí okrem toho aj zákaz nočného vychádzania. Ministerstvo zahraničných vecí považuje túto časť Egypta, ako aj celé územie hraničiace s Lýbiou za dlhodobo rizikové.

Zavedenie výnimočného stavu však neovplyvnilo fungovanie tradičných turistických letovísk ako je napríklad Hurghada, Safaga, Marsa Alam a ďalšie. Dovolenkárom sa však odporúča, aby sa rekreovali len v rámci hotelového rezortu, kde sú ubytovaní, respektíve aby sa vyhýbali verejným plážam.

Turisti by mali zvážiť aj účasť na organizovaných alebo individuálnych výletoch po južnej časti Sinajského polostrova, do Káhiry, Alexandrie, Fajúmu a do delty Nílu. Obmedzený pohyb budete mať aj v púštnych oblastiach na západe a juhu Egypta. Na celom území krajiny sa tiež vyhýbajte demonštráciám a verejným zhromaždeniam.

Na zvýšenú opatrnosť dbajte aj v letovisku Taba Heights a na letisku v Tabe, ktoré sa nachádzajú v oblasti spravovanej armádou. Cesta z tohto letiska sa vykonáva v sprievode vojenského konvoja, preto treba dbať na pokyny delegátov a cestovnej kancelárie. Z rezortov v tejto oblasti sa neodporúča vychádzať bez delegáta alebo autorizovaného sprievodcu.

V niektorých letoviskách predstavujú riziko aj vreckári a drobní zlodeji, ktorí sa zameriavajú najmä na peňaženky a osobné cennosti. Pri pohybe mimo hotelového rezortu uprednostnite menej výstredné oblečenie a chráňte si osobné veci.

Stupeň rizika v jednotlivých krajinách podľa MZV SR

0 - Bez odporúčania

1. stupeň - Varovanie (výstraha)

2. stupeň - Zvážiť nevyhnutnosť cestovania (do určitých oblastí)

3. stupeň - Odporúčanie necestovať (do určitých oblastí)

4. stupeň - Odporúčanie opustiť krajinu

 
 

EÚ, Tunisko, Indonézia, Thajsko, Filipíny

Ministerstvo udelilo 2. rizikový stupeň aj Tunisku, kde stále pretrváva výnimočný stav. Jeho cieľom je umožniť bezpečnostným zložkám v krajine efektívne bojovať proti terorizmu. Tento stav by však nemal mať žiadny dopad na turistov. Napriek tomu je nutné dodržiavať niekoľko bezpečnostných zásad.

Potenciálne nebezpečenstvo predstavujú teroristické útoky, ktoré v minulosti prebehli aj v letoviskách a na miestach zvýšeného výskytu turistov. Dovolenkárom sa odporúča vyhýbať sa verejným zhromaždeniam a uliciam, kde sa tvoria väčšie zhluky ľudí najmä po piatkových modlitbách.

Nebezpečný môže byť aj pohyb v regiónoch na hranici s Lýbiou a Alžírskom, v oblasti národného parku Džebel eš-Šaánbí, v guvernorátoch Kasserine a Le Kef a púštnych oblastiach južne od miest El Borma a Dhehiba. Dovolenkárom sa odporúča, aby na verejnosti rešpektovali miestne tradície, necestovali po zotmení a mimo hlavných ciest.

1. rizikový stupeň platí aj v Thajsku v súvislosti s povolebnou situáciou v krajine. Ešte v marci tam prebehli parlamentné voľby, kvôli ktorým sa v krajine môžu vyskytnúť politické protesty a nepokoje. Zvážiť by ste mali aj cestovanie na Gili Islands v Indonézií, kde je po minuloročnom zemetrasení stále poškodená infraštruktúra, obmedzenie služieb a zdravotnej starostlivosti. V oblasti severného Lomboku môže byť problém s ubytovaním.

V prípade Filipín, ktoré majú rizikový stupeň 3, ministerstvo neodporúča cestovať na ostrovy Basilan, Jolo, Sulu, Tawi Tawi a do západnej a východnej časti ostrova Mindanao. V súvislosti s potenciálnymi hrozbami teroristických útokov v Európe, majú 1. rizikový stupeň aj Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo a Belgicko.

Mapa cestovného rizika

Aj napriek tomu, aké problémy sú v niektorých krajinách na svete, dnes je cestovanie bezpečnejšie ako kedykoľvek predtým. Krajiny sú dostupnejšie a disponujeme technológiami, ktoré nám poskytujú veľké množstvo informácií a udržujú nás v kontakte so zvyškom sveta. Pred každou cestou do zahraničia je však výhodnejšie zistiť si o svojom cieli čo najviac informácií v predstihu.

V rámci bezpečnostného rizika v zahraničí je praktickou pomôckou aj interaktívna mapa cestovného rizika. Informácie a spracovanie majú na starosti experti na bezpečnosť zo spoločnosti International SOS. Mapa sa zameriava predovšetkým na zdravotné a bezpečnostné riziká. Mapuje aj úroveň bezpečnosti, respektíve mieru úmrtnosti na cestách na 100 000 obyvateľov.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 9 krát 5 0.5