Povinnosti študenta po ukončení strednej školy: návod, čo všetko (ne)treba vybaviť

Roland Regely | rubrika: Článok | 28. 5. 2019
Maturita za vami, nové zážitky a skúsenosti pred vami. To, aké povinnosti budete mať voči štátu a poisťovniam po ukončení strednej školy závisí od toho, či budete študovať ďalej alebo začnete pracovať.
Povinnosti študenta po ukončení strednej školy: návod, čo všetko (ne)treba vybaviť

Zdroj: Shutterstock

Zdravotná poisťovňa i úrad práce. Úspešní absolventi strednej školy majú po maturite niekoľko možností, akým smerom sa vybrať a od toho sa odvíjajú aj ich oznamovacie povinnosti voči inštitúciám. V prípade, že sú prijatí na vysokú školu a budú študovať ďalej – majú minimum povinností. Ak štúdium ukončia a rozhodnú sa hľadať si prácu, čaká ich kolotoč vybavovania na úradoch.

Študent prijatý na vysokú školu

Ideálny scenár je, ak sa po maturite rozhodnete študovať ďalej na vysokej škole. V takom momente totiž štát za vás bez prestávky platí zdravotné poistenie – a to aj počas letných prázdnin, kým nenastúpite na ďalšie štúdium.

Nemusíte nič oznamovať zdravotnej poisťovni, ani chodiť na úrad práce a nemusíte ani platiť zdravotné či sociálne poistenie. Potešia sa aj rodičia, ktorí budú mať naďalej nárok na prídavok na dieťa.

 

Študent neprijatý na vysokú školu a jeho povinnosti

Ak ste sa nedostali na žiadnu vysokú školu a nepokračujete v ďalšom štúdiu, v hre je niekoľko možných scenárov – v závislosti od toho, či budete pracovať alebo nie. V každom prípade, zdravotné poistenie za vás štát platí do 31. augusta, teda celé leto. To isté platí o daňovom bonuse a prídavku na dieťa – posledným mesiacom na uplatnenie daňového bonusu a vyplatenie prídavku na dieťa je v takomto prípade september.

Nástup do práce po ukončení strednej školy

Ak po ukončení strednej školy plynule prejdete do pracovného pomeru, resp. začnete pracovať na trvalý pracovný pomer od septembra, váš zamestnávateľ oznámi túto skutočnosť zdravotnej poisťovni a hradí za vás aj poistné.

Ak sa rozhodnete pre prácu v zahraničí, musíte túto skutočnosť oznámiť zdravotnej poisťovni a to do 8 dní od vzniku pracovného pomeru. V takomto prípade budete platiť zdravotné poistenie v zahraničí a na Slovensku ho nepotrebujete odvádzať.

Podnikanie po ukončení strednej školy

Povinnosť nahlásiť začiatok podnikania si musíte splniť vždy, nielen po ukončení strednej školy. Robíte tak tiež do 8 dní od začiatku podnikania. V takom prípade sa automaticky stávate platcami zdravotného poistenia a platíte každý mesiac preddavky v zákonom stanovenej výške. Sociálne odvody začnete platiť až po roku – prvý rok ste od platenia sociálneho poistenia oslobodení.

Po strednej škole a bez práce - povinnosti

Ak nechcete, nemusíte sa po ukončení štúdia hlásiť na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Zaradenie medzi uchádzačov o zamestnanie je dobrovoľné. Navyše, do 31. augusta za vás zdravotné poistenie hradí štát.

Ak chcete, od 1. septembra sa môžete zaradiť do databázy uchádzačov o prácu na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak nemáte prácu, je to pre vás výhodné – štát za vás odvádza zdravotné poistenie. Vašou povinnosťou však je aktívne sa zaujímať o pracovné ponuky, ktoré budete dostávať a hľadať si prácu – budete to musieť dokladovať úradu práce. Pri evidencii na úrade práce rodičia študenta automaticky prídu o prídavky na dieťa.

Ak to nezdokladujete, budete vyradení z databázy a stanete sa dobrovoľne nezamestnanou osobou. Znamená to, že budete musieť hradiť zdravotné poistenie z vlastného vrecka. Status dobrovoľne nezamestnanej osoby musíte nahlásiť do zdravotnej poisťovne.

Povinnosti študenta voči Sociálnej poisťovni

Voči Sociálnej poisťovni nemajú študenti žiadne povinnosti z dôvodu začiatku, ukončenia, predĺženia, prípadne prerušenia štúdia - nemusia Sociálnej poisťovni nič oznamovať a ani platiť poistné poisťovni. Jedinú oznamovaciu povinnosť majú vtedy, ak poberajú sirotský dôchodok.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Aké je Vaše najvyššie dosiahnuté vzdelanie?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok