Ako vybaviť cestovný pas pre dieťa do 15 rokov

30.05.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Dieťa, ktoré ešte nemá občiansky preukaz, potrebuje k ceste do zahraničia platný cestovný pas. V tomto článku sa dozviete, ako ho vybaviť, koľko stojí a aká dlhá je čakacia doba na cestovný pas pre dieťa.


Cestujete na dovolenku mimo Slovenska a beriete so sebou deti? Deti mladšie ako 15 rokov potrebujú na cesty do zahraničia platný cestovný pas. Vybavíte ho rovnakým spôsobom ako pas pre dospelého. Ak tak stihnete urobiť ešte na jar, vyhnete sa dlhej čakacej dobe na vyhotovenie pasu.

Dieťa v zahraničí musí mať vlastný pas

Kedysi stačil zápis do cestovného pasu rodičov, dnes musí mať dieťa pri ceste mimo územia Slovenskej republiky svoj vlastný cestovný pas. Týka sa to detí do 15 rokov aj najmenších bábätiek.

Niektoré krajiny môžu dokonca vyžadovať písomný súhlas druhého rodiča, ak s ním cestuje len jeden z rodičov. Musí byť vyhotovený v anglickom jazyku a ideálne aj s notársky overeným podpisom. Konkrétne informácie o krajinách nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Dieťa sa do cestovného pasu podpisuje až v čase, keď začne školskú dochádzku.

 

Ako vybaviť cestovný pas pre dieťa do 15 rokov

Koľko stojí cestovný pas pre dieťa?

Poplatok za vybavenie pasu pre deti do päť rokov je 8 eur, pre staršie deti 13 eur. Biometrické údaje sa odoberajú len deťom starším ako 12 rokov.

Správne poplatky pri vyhotovení pasu do 30 dní:

  • dieťa do 6 rokov – 8 eur
  • dieťa od 6 do 16 rokov – 13 eur
  • dieťa od 16 rokov – 33 eur

Správne poplatky pri vyhotovení pasu pre dieťa do 10 dní:

  • dieťa do 6 rokov – 16 eur
  • dieťa od 6 do 16 rokov – 26 eur
  • dieťa od 16 rokov – 66 eur

Správne poplatky pri vyhotovení pasu pre dieťa do 2 dní:

  • dieťa do 6 rokov – 24 eur
  • dieťa od 6 do 16 rokov – 39 eur
  • dieťa od 16 rokov – 99 eur

Akú platnosť má cestovný pas pre dieťa?

Deťom mladším ako 13 rokov sa vydáva pas s platnosťou na päť rokov, pri deťoch do 5 rokov na dva roky.

Ako prebieha vybavenie pasu pre dieťa

Cestovný pas vybavíte na ktoromkoľvek Oddelení dokladov OR Policajného zboru, bez ohľadu na trvalý pobyt alebo bydlisko dieťaťa. K žiadosti treba predložiť váš občiansky preukaz a rodný list dieťaťa.

Pri podávaní žiadosti nemusia byť prítomní obaja rodiča, stačí jeden z nich – to platí aj v prípade, že sú rodičia rozvedení. Dieťa však musí byť pri podaní žiadosti o cestovný pas osobne prítomné, pretože pracovníci Policajného zboru SR mu potrebujú nasnímať tvár.

O tom, že je cestovný pas vyhotovený a môžete si ho prísť prevziať sa dozviete prostredníctvom SMS správy.

Platiť za vyhotovenie môžete v hotovosti i kartou.

Ako vybaviť nový pas, keď končí platnosť starého

Pri vybavovaní nového pasu nemusíte čakať, kým skončí platnosť toho pôvodného. Pas, ktorého platnosť pomaly končí si môžete ponechať a odovzdať ho až pri vyzdvihnutí nového pasu. Výhodou je, že už nemusíte predkladať rodný list dieťaťa.

Pokuty za stratenie pasu

Pri prvej strate, odcudzení alebo poškodení cestovného pasu v dobe jeho platnosti od vás vyberú dvojnásobok príslušnej sadzby. Pri druhej strate, odcudzení alebo poškodení cestovného pasu v dobe jeho platnosti musíte zaplatiť päťnásobok príslušnej sadzby. Pri tretej a ďalšej strate, odcudzení alebo poškodení cestovného pasu v dobe jeho platnosti zaplatíte desaťnásobok príslušnej sadzby. Sadzbou sa myslí základný poplatok za vybavenie cestovného pasu.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 4 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo