Ako vymazať negatívne údaje z úverového registra? Deje sa to automaticky

31.05.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Úvery a pôžičky - spravodajstvo


Úverový register je listina, ktorá obsahuje kompletnú úverovú históriu občana. Nájdete v nej všetky úvery, pôžičky a hypotéky. Aj tie, o ktoré ste žiadali, no napokon nečerpali.


Úverové registre umožňujú bankám a finančným inštitúciám nahliadať do histórie žiadateľov o nový úver. Odstránenie negatívnych záznamov prebieha automaticky. Na Slovensku existuje niekoľko úverových registrov, údaje z nich má k dispozícií väčšina bánk.

Ako sa dostanete do úverového registra

Ak využívate akýkoľvek úverový produkt, takmer určite ste evidovaní aj v niektorom z úverových registrov. Ide len o to, či máte úver alebo pôžičku v banke alebo ste dlžníkom v nebankovej inštitúcii. Samotná prítomnosť v úverovom registri nie je problém, ide len o to, či ide o pozitívny alebo negatívny záznam. Úverový register totiž zaznamenáva všetky skutočnosti – od nezaplatenia splátok načas až po samotnú žiadosť o úver.

Zoznam úverových registrov na Slovensku:

  • SRBI - Spoločný register bankových inštitúcií. Prevádzkuje ho spoločnosť Slovak Banking Credit Bureau, ktorú vlastnia tri banky: Slovenská sporiteľňa, VÚB a Tatra Banka. Ale využívajú ho aj iné banky, spoločne až 19 finančných inštitúcií.
  • NRKI - Nebankový register klientskych informácií. Zhromažďuje informácie o právnických aj fyzických osobách a v súčasnosti má 23 členov.
  • SOLUS - Záujmové združenie právnických osôb, ktoré zoskupuje fyzické osoby, nie podnikateľov ani firmy.
  • CRIF - Univerzálny register, z ktorého dlžníci pochádzajú aj z bánk aj rôznych nebankoviek.
  • CERD - Centrálny register dlžníkov. Možno ho považovať aj za najmenej obľúbený medzi občanmi. Obsahuje totiž informácie o úveroch z bánk aj nebankoviek. Ide zatiaľ o najväčší národný a medzinárodný informačný systém.
 

ako vymazať údaje z úverového registra

Ako získate negatívny záznam v úverovom registri

Negatívny záznam v úverovom registri môžete získať viacerými spôsobmi. Niekoľkodňové omeškanie splátky, nepovolené prečerpanie na účte, nesplácanie úveru či hypotéky alebo ručenie na úvere niekomu ďalšiemu, kto neplní svoje záväzky.

Ak chcete vedieť, či máte negatívnu informáciu vo svojom úverovom registri, jednoducho požiadajte o výpis z úverového registra.

Negatívny záznam zmažú automaticky, môžete ich posúriť

Ak meškáte so splátkou hypotéky alebo úveru, prípadne nie ste schopní splácať, to ešte neznamená, že máte na krku neriešiteľný problém. Vždy to závisí od konkrétnej ponuky a konkrétnej banky. Všeobecné pravidlo hovorí, že údaje o finančnom produkte sa automaticky mažú po 5 rokoch od ukončenia splácania finančného produktu.

Pri zaplatení svojich záväzkov môžete požiadať o aktualizáciu údajov, avšak zmazanie negatívneho záznamu závisí najmä od veriteľa, voči ktorému ste sa „previnili“. SRBI a NRKI, čo sú dva najvýznamnejšie úverové registre, uchovávajú informácie až po dobu 5 rokov.

Pri žiadosti o nový úver častokrát pomôže, keď banke odhalíte svoju aktuálnu finančnú situáciu a dostatočne odôvodnite predošlé priestupky.

Najradikálnejšou možnosťou je oddlženie, resp. vyhlásenie osobného bankrotu. V takom prípade však budete mať problém získať nový úver.

Ako poslať žiadosť o výmaz z registra

Ak máte všetko splatené a napriek tomu ste stále vedený ako dlžník, môžete inštitúciu upozorniť písomne. Je potrebné poslať žiadosť o vymazanie údajov z registra, ktorá musí obsahovať váš notársky overený podpis. Ak máte všetky úvery riadne splatené, požiadať môžete prevádzkovateľa registra kedykoľvek o vymazanie, aby ste nemali problémy s dlhom, ktorý vlastne už ani neexistuje.

Urýchliť to celé môžete aj tým, že sa odvoláte na ochranu osobných údajov. Rozviazaním zmluvného vzťahu s poskytovateľom úveru automaticky prestáva platiť aj súhlas so spracovaním osobných údajov, ktoré sa do registra vkladajú. Odvolaním súhlasu o spracovaní osobných údajov sa výrazne urýchli zmazanie negatívneho záznamu v registri.

Aj tak však platí, že niektoré registre majú čas až 3 roky na výmaz z úverového registra. Ak tak neurobia ani po tomto čase, môžete sa obrátiť na Úrad pre ochranu osobných údajov.

Zdroj fotografia: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 9 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Úvery a pôžičky - spravodajstvo