KVÍZ: Kedy vám policajti zoberú doklady od auta alebo vodičský preukaz?

31.05.2019 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Viete presne, v ktorých situáciách vám policajti môžu odobrať vodičský preukaz, prípadne tabuľky s EČV alebo technický preukaz? Otestujte sa.


Motorové vozidlo a vodičské oprávnenie idú ruka v ruke. Ak prídete o jedno z nich, zrejme to ovplyvní váš súkromný a určite aj pracovný život. Zákon jasne stanovuje, kedy môžu policajti vziať vodičský alebo technický preukaz na mieste. Zväčša ide o závažné dopravné priestupky alebo prípady, kedy môže byť vodič svojim konaním, prípadne svojim vozidlom nebezpečný pre svoje okolie či premávku.

 

Medzi tie najvážnejšie priestupky môžeme zaradiť alkohol za volantom, útek z miesta nehody, porušenie zákazu šoférovania, prípadne aj veľké prekročenie rýchlosti napríklad v obci. Technický preukaz sa zabavuje väčšinou za neplatnú emisnú alebo technickú kontrolu, nezaplatené povinné zmluvné poistenie, prípadne ak jazdíte na vozidle, ktoré je vyradené z evidencie.

Dôvodov na zadržanie týchto dokladov je, samozrejme, omnoho viac. Ešte predtým, ako sa pustíte do testu, prečítajte si niekoľko faktov, ktoré sa dokladov od auta a vodičského preukazu týkajú.

KVÍZ: Kedy vám policajt môže zadržať doklady alebo vodičák?

Zdroj: Polícia SR/Facebook

Vedeli ste, že...

  • Ak vaše vozidlo nemá platnú technickú a emisnú kontrolu, policajt podľa zváženia môže odobrať technický preukaz aj tabuľky s EČV.
  • Obmedzený alebo znemožnený výhľad z miesta vodiča, prasknuté či poškodené čelné sklo s veľkosťou poškodenia väčšou ako 20 mm, nedostatočne pripevnené koleso, zjavne poškodené pruženie či únik prevádzkových kvapalín, poškodený výfuk – to sú časté dôvody, prečo vodiči prichádzajú o svoje papiere od auta.
  • Ak váš vodičák nie je platný, alebo máte súdny prípadne iný príkaz od správneho orgánu, ktorý vám neumožňuje šoférovať auto a vy napriek tom šoférujete, riskujete, že vám policajti odoberú vodičské oprávnenie.
  • Ak dostanete od policajných zložiek pokutu za priestupok a nemáte pri sebe hotovosť ani platobnú kartu, policajti vám môžu dočasne zabaviť váš vodičský preukaz – ak pokutu zaplatíte, vodičský preukaz získate obratom späť.
  • Ak odmietnete dychovú skúšku, prihliada sa na vás rovnako, ako keby ste nafúkali, a to znamená, že váš vodičský preukaz skončí u policajtov.
  • Ak jazdíte na automobile, ktorý nie je v skupine B a vy máte len vodičský preukaz skupiny B, policajt má právo vziať váš vodičský preukaz.
  • Medzi povinné doklady, ktoré musíte mať pri vedení vozidla patrí vodičský preukaz, osvedčenie o evidencii alebo technické osvedčenie od vozidla, doklad o povinnom zmluvnom poistení vozidla, doklad o vykonaní technickej a emisnej kontroly, diaľničná známka, ak jazdíte po diaľnici alebo rýchlostnej ceste, doklad od lekára (ak máte takú povinnosť) a iný povinný doklad (ak si to stav vozidla vyžaduje).

V našom krátkom kvíze vám prajeme veľa šťastia.


KVÍZ: Kedy vám policajti môžu vziať doklady od auta alebo vodičák?

1. Dopravná polícia pomocou rýchlostnej kamery zistila, že ste prekročili rýchlosť o viac ako 30 kilometrov za hodinu. Čo vás čaká?Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 4 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo