Tipy, ako znížiť spotrebu plynu: chráňte svoju peňaženku i životné prostredie

06.06.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Pri každoročnom vyúčtovaní spotreby energií v našej domácnosti sa zamýšľame nad možnosťami, ako a kde ušetriť. Jednou z najviac diskutovaných položiek je spotreba plynu, keďže mnoho domácností využíva plyn na vykurovanie, ohrev vody a aj na varenie.


Existuje viacero efektívnych riešení, ktoré keď použijete, pomôžu vám ochrániť váš rozpočet a zároveň znížením spotreby plynu prispejete k šetreniu životného prostredia. Niektoré vás nebudú stáť takmer nič, iné znamenajú určitú investíciu, no návratnosť vašich financií v podobe ušetrených eur je zaručená. Šetrením nákladov na plyn môžete výrazne šetriť náklady pre domácnosť.

Vetrajte krátko a intenzívne

V prípade, že vykurujete plynom, je jeho spotreba priamo úmerná množstvu tepla, ktoré potrebujete na vykúrenie domu či bytu. Každý únik tepla sa počíta.

Pri vetraní je únik tepla najzreteľnejší, preto aj vetrať treba efektívne. V zime, v období od decembra do februára sa odporúča vetrať maximálne 4-6 minút, a od marca do apríla 8-12 minút. Ak chcete vaše šetrenie ešte viac zefektívniť, môžete na túto dobu vetrania vypnúť vykurovaciu jednotku pod oknom a tým zabránite priamemu úniku tepla von cez otvorené okno.

Pozor na prievan a možné úniky vzduchu

Vetranie nemusí byť jediným problémom pri úniku teplého vzduchu. Dnes je na bytoch už štandardom výmena dvojitých sklenených okien za izotermické, nakoľko cez okná uniká v bytoch až 40 % tepla. Takouto výmenou môžete znížiť stratu tepla až o 50 %.

Zatepľovaním bytoviek či domov sa dnes komplexne zabraňuje úniku tepla cez steny. Vo vašej domácnosti môžete za vykurovaciu jednotku umiestniť izolačnú fóliu, ktorá odrazí až 90 % tepelného žiarenia, ktoré by inak unikalo do steny. Už naše staré mamy vedeli, že pred radiátory neumiestňujeme nábytok, nesušíme na nich oblečenie a nezakrývame ich mohutnými záclonami či závesmi.

Ak bývate v rodinnom dome, zamerajte sa taktiež na strechu, ktorá môže prepúšťať až 30 % tepla. Tu tiež platí, že teplo uniká cez okná a steny, môže to byť 20 až 35 %.

 

Ako ušetriť na plyne

Prekúrené miestnosti neprospievajú ani peňaženke

Ak ste doteraz boli zvyknutí na miestnosti vykúrené na 24 stupňov, možno je čas zamyslieť sa nad efektívnosťou tohto riešenia.

Pri znížení teploty čo i len o 1 stupeň, dokážete ušetriť až 6 % plynu. V spálni sa vám bude oveľa lepšie spať, ak si udržíte teplotu na príjemných 18 – 19 stupňoch, v obývačke vám postačí 20 stupňov a ak máte chodby, pokojne znížte vykurovaciu teplotu na 15 stupňov. V kuchyni je odporúčaných taktiež 18 stupňov, no teplo si viete udržať aj varením.

Keď sme pri prospešnosti kúrenia na naše zdravie, nezabúdajte počas vykurovacieho obdobia sledovať a regulovať vlhkosť vzduchu, čo je dôležité pre vaše dýchanie a zároveň zvýšením vlhkosti znížite spotrebu energie na vykurovanie o 10 až 15 %.

Na hrniec patrí pokrievka

Aj taká drobnosť ako pokrievka na hrnci, vám dokáže ušetriť spotrebu plynu. Skontrolujte si taktiež plynové horáky, plameň na nich má byť jasne modrý bez žltých koncov. Na veľký horák nepokladajte malý hrniec, aby ste zabránili zbytočnému úniku tepla okolo bokov hrnca. Nerovný povrch na dne hrnca môže zvýšiť spotrebu energie až o 40 %, investícia do kvalitných hrncov je preto opodstatnená.

Skvelou možnosťou je aj príprava pokrmov v tlakovom hrnci, kde okrem ušetreného času šetríte opäť aj energiu, a to od 15 % do 50 %.

Pravidelná údržba plynových zariadení sa vám vráti

Svoje plynové zariadenia by ste si mali dať skontrolovať minimálne 1 x za rok. Budete si tak istí, že sú v zodpovedajúcom a bezpečnom stave a to vám pomôže ušetriť až 25 % spotreby plynu. Nehovoriac o predĺžení životnosti sporáka, kotla či bojlera. V prípade uplatnenia záruky či nároku na náhradu od poisťovne pri vzniku škody alebo havárie, je podmienkou predloženie dokladov o pravidelných servisných prehliadkach zariadenia.

Do odbornej prehliadky kotla sa oplatí investovať najmä pred hlavnou vykurovacou sezónou, ak ste to však nestihli, nečakajte do zimy a rezervujte si termín.

Investícia v podobe nového kotla

Ak sa rozhodnete vymeniť starý plynový kotol za nový, nízkoteplotný či kondenzačný, čaká vás vyššia počiatočná investícia, avšak moderným spôsobom vykurovania a ohrevu vody môžete zo svojho rozpočtu ušetriť nemalé peniaze.

Klasické kotle umožňujú využitie len 80 % energie zemného plynu, ktorý je v nich spaľovaný, oproti tomu nízkoteplotný využije rovnaké množstvo plynu na 83 % a kondenzačný až na 97 %.

Buďte detailista a majte prehľad

Ak chcete mať naozaj prehľad o svojej spotrebe plynu, je vhodné sledovať ukazovatele častejšie ako len raz za rok pri konečnom vyúčtovaní. Dodávatelia plynu dnes ponúkajú rôzne mobilné aplikácie, kde môžete svoju spotrebu sledovať a regulovať na dennej báze.

Vaša orientácia v aktuálnych cenníkoch dodávateľov vám taktiež môže byť nápomocná pri rozhodovaní sa o dodávateľovi na ďalšie obdobie. Využiť sa dajú rôzne zľavy a akcie. Len si to treba vždy dobre spočítať.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo