Komentár: Žiadna expanzia netrvá večne. Čo urobí Fed, aby ju čo najviac predĺžil?

31.05.2019 | Patrik Mackových, Finance.sk
Komentáre


Akciový trh rastie od konca decembra, resp. začiatku januára vďaka otočeniu celej monetárnej politiky Fedu. Všetci si ešte živo pamätáme ukončenie reštriktívnej menovej politiky kvôli 20 % poklesu akcií v decembri. Odvtedy sme však na trhu videli len čistý rast.


Komentár analytika TopForex Patrika Mackových

Už v predchádzajúcich komentároch som avizoval, že trh by potreboval zdravú korekciu, aby mohol ďalej rásť. Je však veľmi ťažko odhadnúť, kedy skončí aktuálny pokles, ktorý je dnes iba niekoľko (5-7) percent od vrcholu.

Uvidíme niečo podobné ako v nedávnom období, alebo budeme opäť rásť? Z fundamentálneho hľadiska veľmi ťažko hľadať hnací motor pre akcie. Trh rastie už približne 10 rokov, ekonomika je v dobrom stave, a to najmä v USA, kde dnes potvrdili rast HDP vo výške 3,1 percenta.

Nezamestnanosť je na veľmi nízkych úrovniach. Pokiaľ akcie ďalej budú klesať, tak je veľká pravdepodobnosť, že uvidíme zníženie úrokových sadzieb v Amerike alebo aj zavedenie kvantitatívneho uvoľňovania. Napriek tomu, že americká ekonomika je zrelá na ZVYŠOVANIE sadzieb, tak trh očakáva ich zníženie.

Podľa Zerohedgeje až 82 % pravdepodobnosť, že do konca decembra 2019 uvidíme ZNIŽOVANIE sadzieb. Tie sa pohybujú v pásme 2,25 - 2,50 percenta. Trh očakáva zníženie takmer o 0,5 percenta, teda na úroveň 2,00 - 2,10 percenta.

Komentár: Žiadna expanzia netrvá večne
O všetkom rozhodne až Fed. Na poslednom zasadnutí sa vyjadril, že nemá v úmysle zvyšovať ani znižovať sadzby. Investori však očakávajú pokles a centrálni bankári sa tomu zvyknú prispôsobovať. Tak, ako sme to videli nedávno.

Tento krok by mohol predstavovať jednoznačný stimul premeny dlhopisov a svojím spôsobom aj pre akciové trhy. Vtedy by mohol prísť koniec krátkodobej korekcie. Aj keď tu máme silný negatívny signál pre ekonomiku a akcie (obchodnú vojnu), Trump sa podľa viacerých politikov a analytikov snaží týmto krokom donútiť Fed, aby sadzby znížil. Avšak dôsledky obchodnej vojny budú viac než znepokojujúce.
Komentár: Čo urobí Fed, aby ju čo najviac predĺžil?
Na druhom grafe vidíte pohľad analytika z Morgan Stanley (Michael Wilson), ktorý v tomto roku vidí vysokú pravdepodobnosť poklesu alebo zmeny cyklu z expanzie na recesiu. Podľa tohto grafu sa nachádzame na začiatku "Downturnu", ktorý môžeme vidieť na grafe s dobrou a potvrdenou históriou.

Aj keď sa jedná o pomerne negatívny scenár, centrálne banky a ich nástroje vždy dokážu ovplyvniť trhy a svojim spôsobom odvrátiť pokles prostredníctvom zmeny rétoriky alebo spustenia programu kvantitatívneho uvoľňovania.

Toto sa za posledné roky stalo viackrát a je len otázkou času, kedy tento jav uvidíme opäť. Nezabúdajme však, že žiadna expanzia netrvala večne a je len otázkou času, kedy aj tieto nástroje budú neúčinné. O všetkom na konci dňa rozhodne stav ekonomiky.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Komentáreh