Spoznajte Indikátor CCI

03.06.2019 | Komerčný článok, Admiral Markets
komerčný článok


Indikátor CCI alebo Commodity Channel Index bol pôvodne určený na obchodovanie komoditných futures kontraktov ale rovnako dobre funguje aj pri ostatných finančných inštrumentoch. Ako funguje CCI a ako ho využiť pri obchodovaní?


Indikátor CCI alebo Commodity Channel Index bol pôvodne určený na obchodovanie komoditných futures kontraktov ale rovnako dobre funguje aj pri ostatných finančných inštrumentoch. Ako funguje CCI a ako ho využiť pri obchodovaní?

Čo je CCI?

Commodity Channel Index indikátor je oscilátor, ktorý meria ako silno sa hýbe cena. V podstate porovnáva silu býkov a medveďov na danom inštrumente.

CCI sa trochu podobá na indikátor momentum, v strede je nulová čiara a dôležité sú úrovne +100 a -100 bodov, indikátor ich môže aj prekročiť.

Indikátor CCI je jeden z modernejších indikátorov, ktorý sa objavil až v digitálnej dobe a bol navrhnutý tak, že sa počíta s tým, že ho bude počítať len počítač a nikto to nebude robiť manuálne. Tým pádom je zložitejší aj samotný vzorec na výpočet, ktorý sa zakladá na kĺzavom priemere a v priebehu vývoja indikátora sa tiež mierne upravil.

Ako Vypočítať Hodnotu CCI

Aby ste vedeli CCI efektívne používať, tak je dobré poznať aspoň podstatu výpočtu. Pôvodný výpočet Donalda R. Lamberta z roku 1980 pozostáva z nasledovných krokov:

1) Stanoviť typickú cenu ako aritmetický priemer hodnôt high, low a close

2) Vypočítať jednoduchý kĺzavý priemer typickej ceny. Pôvodne sa používal priemer za posledných 20 dnií, momentálne je obľúbená hlavne 14-denná perióda

3) Určiť strednú odchylku od kĺzavého priemeru

4) Následne použijeme vzorec CCI = (typická cena - kĺzavý priemer) / (0.015 x stredná odchylka) a dostaneme hodnotu CCI

CCI v MT4 a MT5

Indikátor CCI je štandardnou súčasťou obchodných platforiem MetaTrader 4 a 5 a použitie je veľmi jednoduché. Indikátor nájdete v Navigátore medzi oscilátormi ale pozor, nie pod skratkou CCI ale ako Commodity Channel Index. Iba ho chytíte a pretiahnete myšou do grafu.

V základnom nastavení indikátoru je hodnota periódy 14 a metóda výpočtu používa typickú cenu - HLC/3. S nastaveniami môžete experimentovať a skúšať, čo Vám vyhovuje. Akákoľvek perióda medzi 2 a 25 sa považuje za použiteľnú a namiesto typickej ceny viete použiť inú - napríklad open, high, close alebo median.

CCI Signály

Donald R. Lambert pre obchodovanie so svojim indikátorom navrhol jednoduché pravidlá:

  •  Ak hodnota CCI prekročí 100 bodov je to signál na vstup do long pozície, pokles naspäť pod 100 bodov je signál k uzavretiu long pozície
  •  Ak hodnota CCI klesne pod -100 bodov je to signál na vstup do short pozície, nárast naspäť nad -100 bodov je signál k uzavretiu short pozície

Existujú rôzne interpretácie indikátora, ktoré závisia aj od jeho samotného nastavenia. Určite je vhodné používať indikátor CCI spolu s ďalšími indikátormi a fundamentálnou analýzou. Nie je bezpečné spoliehať sa pri obchodovaní iba na jeden indikátor a žiadnemu z nich netreba slepo veriť.

Indikátor CCI - Záver

Commodity Channel Index indikátor je moderný indikátor a ľahko sa z neho čítajú potenciálne vhodné momenty na otvorenie alebo zatvorenie obchodu. Určite je zaujímavou voľbou medzi indikátormi a stojí minimálne za vyskúšanie.


Články zo sekcie: komerčný článokPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.