Našli ste psíka tuláka? Poradíme vám, čo s ním

18.06.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Túlavého psa, či už na dedine alebo v meste, rozhodne netreba ignorovať. Môže niekomu veľmi chýbať, prípadne môže predstavovať potenciálne nebezpečenstvo - ak by bol agresívny, chorý, alebo ak by spôsobil dopravnú nehodu. Psíkovi je možné pomôcť viacerými spôsobmi.


Ak nájdete zatúlaného psíka a chcete mu pomôcť, ďalší postup veľmi závisí od okolností. Najmä od toho, kde ste psa našli, či ho dokážete odchytiť sami, alebo si radšej privoláte odbornú pomoc. Taktiež hrá úlohu to, v akom stave je pes, či vyzerá živo a zdravo, alebo sa vám pozdáva slabý, vyhladovaný, premrznutý, či chorý. Ak len leží, môže byť aj zranený, zrazený autom.

Dôležité je zistiť, či má pes štítok na obojku alebo čip

Ak sa vám podarí k psíkovi dostať, ako prvé sa pokúste skontrolovať, či má obojok a na ňom štítok s kontaktnými údajmi majiteľa. Ak štítok má, ste na dobrej ceste a psík sa možno čoskoro ocitne doma. Stačí len zatelefonovať.

Ak štítok nemá, mali by ste so psom zájsť k veterinárovi, ktorý vie pomocou špeciálneho prístroja zistiť, či má pes zavedený čip.

Odporúčané články:

 

Čo treba robiť, keď nájdem psa

Dajte o najdúchovi vedieť čo najširšiemu okoliu

Možno psíka nájdeného na sídlisku či na dedine poznáte, alebo je vám aspoň povedomý a preto sa môžete spýtať v blízkom okolí, či ľudia nepoznajú majiteľa. Na dedinách sa často psíky len každodenne „samovenčia“ kúsok od svojho dvora.

Často pomôže aj telefonát na mestský úrad, aby tuláka vyhlásili v rozhlase.

Pes nájdený v lese možno niekomu ušiel pri prechádzke, v tom horšom prípade mohol byť vyhodený. Nechcené psíky bývajú priviazané k stromom, alebo vyhodené z auta na neznámych, málo frekventovaných miestach, aby nemohli utekať za tým, kto ich tam nechal.

Sociálne siete sú v týchto prípadoch veľmi prospešné. Psíka viete odfotiť, aj z diaľky a behom pár minút o ňom dáte vedieť širokému okoliu, prostredníctvom zdieľania fotky s popisom cez priateľov.

Dočasná opatera, karanténna stanica či útulok?

Ak sa nájde majiteľ psíka, nie vždy si vie poňho prísť ihneď. Prípadne sa majiteľ nenájde a vtedy je potrebné vyriešiť otázku, kam so psom. Na ulici, v lese ani pri ceste ostať nemôže, o pár minút by tam už nemusel byť a to by celú situáciu skomplikovalo. Ani veterinári väčšinou nemajú kapacitu na umiestnenie túlavých psíkov. Skúste sa zamyslieť, či by ste nemohli psíka prichýliť u seba, kým sa nenájde ďalšie riešenie. Možno o deň či dva nájdete majiteľa, alebo sa prihlási niekto iný, kto by bol ochotný si psíka adoptovať.

Ak ste z akéhokoľvek dôvodu túto možnosť museli vylúčiť, alebo jednoducho máte problém zviera odchytiť, zrejme vás ako prvé napadne zavolať mestskú políciu. Toto je samozrejme tiež možnosť, oveľa lepšie je však kontaktovať miestny, alebo najbližší útulok.  

Pracovníci z útulku si od vás vypýtajú všetky potrebné informácie a budú vám vedieť poradiť, ako sa chovať, najmä ak sa jedná o bojazlivého či agresívneho psíka. Mali by pre psíka prísť a odchytiť ho, prípadne, ak ho viete odchytiť vy, požiadajú vás, aby ste ho priviezli do ich zariadenia. Môže sa však stať, že útulok nebude môcť psíka prijať. Možnosťou je kontaktovať iné občianske združenie. Dnes už existujú útulky, ktoré fungujú na tzv. dočasnej opatere v spolupráci s ochotnými ľuďmi, ktorí psíka vezmú k sebe domov na určitý čas. Je však možné, že to potrvá niekoľko dní a vy budete požiadaní, aby ste psíka predsa len na tento čas prichýlili. Je to už samozrejme na vašom rozhodnutí a dohode s útulkom, ktorý by mal spraviť všetko pre to, aby psík nezostal na ulici.

Ak sa rozhodnete kontaktovať mestskú políciu, jej službukonajúci pracovníci by vám mali prísť na pomoc. Najmä ak by psík javil známky agresie, vedeli by ho odchytiť pomocou špeciálnej tyče so špagátom. Polícia psíka umiestni dočasne buď do karanténnej klietky u nich na stanici, kde psík počká na presun do útulku, alebo ho zavezú priamo do útulku. V prípade agresívneho psíka, ktorý by priamo ohrozoval svoje okolie sa môžu rozhodnúť pre jeho likvidáciu.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 4 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.