Tipy, ako čo najefektívnejšie používať kreditnú kartu

20.06.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Ak viete kreditku využívať správne a poznáte pojem bezúročné obdobie, môže vám byť dobrým prostriedkom na úhradu bežných výdavkov, alebo ako finančná rezerva na dovolenku.


Ak vlastníte kreditnú kartu a váš limit je pravidelne v čase úročenia vyčerpaný, môže vás to v dlhodobom horizonte stáť nemalé peniaze. Ak však kreditku viete využívať správne a poznáte pojem bezúročné obdobie, môže vám byť dobrým prostriedkom na úhradu bežných výdavkov, alebo ako finančná rezerva na dovolenku. Spája sa s ňou aj množstvo zliav a výhod u obchodníkov.

Peniaze na kreditke patria banke

Ak sa rozhodnete vlastniť kreditnú kartu, hneď na začiatku je dobré si uvedomiť, že kreditná karta je úverový produkt banky, prostredníctvom ktorého môžete využívať peniaze, ktoré patria banke a nie sú to vaše vlastné prostriedky. A tieto peniaze budete musieť banke aj vrátiť.

Úrokové sadzby nie sú výhodné, pohybujú sa od 15 % p.a. až po 30 % p.a. Čerpanú sumu, ktorá je ohraničená stropom, môžete splácať buď pravidelnými mesačnými splátkami, alebo jednorazovo mimoriadnou splátkou vyplatíte celý úver alebo jeho časť.

 

ako efektívne využívať kreditnú kartu

Akú kreditnú kartu môžete získať?

Banka vám kreditnú kartu vydá podľa určitých parametrov. Do úvahy berie váš čistý mesačný príjem, vaše pravidelné výdavky, typ bývania (hypotéka, podnájom), rodinný stav, vek, profesia a podobne. Výška úveru na vašej kreditnej karte bude stanovená ako niekoľkonásobok vášho čistého príjmu (môže to byť dvoj- až trojnásobok).

Kreditná karta vám môže byť vydaná na vašu žiadosť, stále častejšie ju však banky ponúkajú ako určitú formu odmeny klientovi za vernosť. Ponuka býva formou predschváleného úveru bez dokladovania príjmu a preto si kreditku môžete nájsť napríklad v schránke. Môžete ju jednoducho aktivovať a používať aj hneď na druhý deň. Ak sa však rozhodnete túto ponuku ignorovať, radšej kreditku mechanicky zničte, aby nedošlo k jej zneužitiu.

Existuje viacero typov kariet, okrem štandardných máte možnosť získať aj prémiové, ako napríklad zlaté karty. Čím vyššiu hodnotu kreditka má aj z pohľadu úverového rámca, prípadne poistenia, tým vyššie budú vaše poplatky za vedenie úverového účtu.

Poznáte pojem bezúročné obdobie?

A dostali sme sa k hlavnej výhode kreditnej karty a tou je bezúročné obdobie. Ak počas tohto obdobia, ktoré v závislosti od nastavenia banky môže trvať až 55 dní, splatíte na kreditnú kartu dlžnú sumu, požičali ste si bezúročne. Pri vyplatení celej dlžnej sumy, sa vám na ďalší mesiac úverový rámec obnoví a môžete si znova požičať. Takto je možné fungovať aj niekoľko rokov, ale len za podmienky, že peniaze stihnete vrátiť vždy do konca bezúročného obdobia.

Toto je ideálny model využívania kreditnej karty, ktorý by mali poznať a aplikovať všetci držitelia. Ak toto obdobie „prešvihnete“, bude vaša minutá suma zúročená a to nie práve výhodným úrokom.

Správne využívanie kreditnej karty

Ako teda správne využívať kreditnú kartu, aby nám bola dobrým sluhom a nepriviedla nás do finančných problémov?

  1. Premýšľajte dôkladne o vašich nákupoch. Možno naozaj nie je tak nutné kupovať novú kabelku či novú kosačku.
  2. Splácajte vždy celú dlžnú sumu a to počas bezúročného obdobia.
  3. Nevyberajte z kreditky peniaze cez bankomat. Je to spoplatnené vysokou sumou (cca 1% z vyberanej čiastky). Banky si však stanovujú minimálne sumy za tieto poplatky, čo môže byť až 6 eur. Navyše na výbery z bankomatov sa väčšinou nevzťahujú bezúročné obdobia.
  4. Pri pochybnostiach máte právo na zrušenie kreditnej karty alebo na výmenu. To samozrejme až po splatení celej dlžnej čiastky.
  5. Ak z náhlych dôvodov nie ste schopný úver splácať, nehrajte tzv. „mrtvého brouka“, ale naopak, komunikujte s bankou a snažte sa situáciu vyriešiť odkladom splátok a prispôsobením splátkového kalendára. Predídete tak sankčným poplatkom, ktoré váš dlh zbytočne navýšia.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5h