Ako sa šikovne a lacno dostať na Francúzsku riviéru? Pozrite si porovnanie

24.06.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Do Francúzska autom, vlakom autobusom alebo lietadlom: čo je najvýhodnejšie? V prípade Azúrového pobrežia je to celkom jednoznačné.


Francúzsko a jeho južné pobrežie nie je v našich končinách príliš turisticky známe. To sa však možno čoskoro zmení – cestovať na Francúzsku riviéru možno po novom veľmi komfortne letecky, no i autom je to pomerne komfortné aj z našich končín.

Tak ako v prípade cestovania do Chorvátska, alebo do najobľúbenejších dovolenkových destinácií Talianska, Francúzsko ponúka taktiež nádhernú dovolenku pri Stredozemnom mori. Ktorý spôsob je ale najvýhodnejší? Auto vám dáva voľnosť, autobus môže vyjsť veľmi lacno, avšak lietadlo je najkomfortnejšie a často aj najlacnejšie. Porovnali sme aktuálne možnosti a prinášame prehľad - ako sa dá lacno dostať na Francúzsku riviéru resp. Azúrové pobrežie.

Autom do Francúzska – ideálne je rozdeliť cestu na viac dní

Čo je na cestovaní autom najlepšie? To, že môžete kedykoľvek a takmer kdekoľvek zastaviť, možnosť cestovať mimo najväčších zápch v noci či spraviť si niekoľko zastávok a spoznať počas cesty aj ďalšie miesta. Cesta do Francúzska autom má svoje svetlé i tmavšie stránky.

Slovensko je síce výborne prepojené diaľnicou aj s Francúzskom, problémom je trvanie cesty – len z Bratislavy je to vyše 1300 kilometrov a minimálne 15 hodín cestovania. Aj preto je veľmi výhodné spraviť si cestou k moru zastávku približne v polovici cesty a rozdeliť si cestovanie aspoň na dva dni.

Najlacnejšie vás vyjde cesta autom vtedy, ak dokážete zaplniť svoje auto plnou posádkou a zdieľať tak svoje náklady na pohonné hmoty. Taktiež sa vám oplatí sledovať ceny pohonných hmôt a tankovať mimo diaľničných úsekov, ktoré ponúkajú často veľmi predražený benzín či naftu.

Najrýchlejšia cesta autom vedie cez Rakúsko a Taliansko. Vyzerá nasledovne:

  • Bratislava - Klagenfurt - Benátky - Cannes - Nice - Port Grimaud - Saint-Tropez - Saint-Maxime - Antibes - Monaco - Verona - Bratislava

Pri takto dlhej ceste sa odporúča stráviť jednu noc na pol ceste, napríklad v Taliansku – Benátky či Bologna. Z Benátok na Azúrové pobrežie (do Nice) trvá cesta asi 6 hodín. To môže byť prvou zastávkou vašej dovolenky. Postupne tak môžete navštíviť Cannes, Sainte – Maxime, Saint Tropez, Marseille, Port Grimaud, Antibes, či Monako.

Diaľnice (autoroutes) vo Francúzsku sú spoplatnené mýtnym systémom – na diaľniciach sú mýtne brány, kde sa dá platiť kartou i v hotovosti. Mýtne je pomerne vysoké a cesta po diaľniciach môže dopravu vo Francúzsku výrazne predražiť.

Obojsmerná cesta autom aj s poplatkami z Bratislavy alebo z Prahy na južné francúzske pobrežie vychádza v priemere 350 – 400 eur. Najlacnejšie pohonné hmoty majú v Rakúsku, najdrahšie v Taliansku.

 

ako sa čo najlacnejšie dostať na Francúzsku riviéru

Autobusom, prípadne vlakom do Francúzska? Pre odvážnejších

Aj do Francúzska sa z našich končín dostanete vlakom alebo autobusom. Na Francúzsku riviéru však neodporúčame cestovať vlakom, nakoľko je to veľmi časovo aj finančne náročné. Priame vlakové spojenia zo Slovenska ani Česka k dispozícii nie sú, ale z Prahy a Viedne sa dá do Francúzska dostať na jeden prestup (v Nemecku), zatiaľ čo zo Slovenska sú nutné aspoň dva prestupy.

Cestovanie autobusom na Francúzsku riviéru je o niečo rýchlejšie ako vlakom, avšak aj menej komfortné. Cestu autobusom ponúka niekoľko autobusových spoločností, máloktoré však bez prestupu.

Dnes už je samozrejmosťou, že cestujete klimatizovaným autobusom a zo Slovenska alebo Česka sa viete do Nice alebo Port Grimaud dopraviť autobusom už od 135 eur na osobu. Treba sa však pripraviť na veľmi dlhú cestu, ktorá pokojne trvá jeden celý deň a v prípade sedenia v autobuse to nemusí byť pre každého komfortné.

Lietadlom do Francúzska – absolútne najvýhodnejšie

Z našich končín sa do Nice alebo Marseille možno dostať vďaka priamemu leteckému spojeniu z Viedne i Prahy. Letenky spoločností Wizz Air alebo Lauda môžete rezervovať veľmi lacno aj počas hlavnej letnej sezóny. Z Prahy sem lietajú ČSA, z Viedne zasa Austrian. Z oboch miest taktiež lieta hlavný domáci prepravca Air France. Cesta lietadlom je zaujímavá aj z pohľadu času cestovania – len hodinu a štyridsať minút.

Práve vyššie uvedené letecké spojenia umožnili rýchlejšie a omnoho lacnejšie cestovanie k Azúrovému pobrežiu. Ceny leteniek sa často pohybujú v desiatkach eur - spiatočné letenky na letnú sezónu rezervujete od 50 eur spiatočne. Je však potrebné myslieť na to, že z letiska je potrebné sa dopraviť do finálnej destinácie. Ďalej budete musieť pokračovať hromadnou dopravou, prípadne si požičať auto, prípadne vás príde vyzdvihnúť hotelová služba alebo si objednáte privátny transfer.

Ak kúpite letenku v predstihu, dokáže vás dovolenka vo Francúzsku vyjsť omnoho lacnejšie, než by ste čakali.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5h