Elektronický recept platí v akejkoľvek lekárni. Pri niektorých liekoch však musíte mať aj papierový

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 20. 6. 2019
Od januára minulého roka je súčasťou elektronizácie zdravotníctva aj takzvaný eRecept.
Elektronický recept platí v akejkoľvek lekárni. Pri niektorých liekoch však musíte mať aj papierový

Zdroj: Shutterstock

Elektronizácia zdravotníctva

Elektronizácia zdravotníctva je národný program, ktorého cieľom je zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a zároveň zefektívniť systém zdieľania zdravotných informácií. Väčšina záznamov a postupov sa pretransformuje do elektronickej podoby. Do systému sú zapojené všetky relevantné inštitúcie, ktoré sú oprávnené s takýmito informáciami pracovať. Samotný program sa realizuje viacerými národnými projektmi.

Systém eZdravie ma zatiaľ funkcie Elektronická zdravotná knižka, Pacientsky sumár, eRecept, eVyšetrenie, eObjednanie, bezpečné overenie pri prihlasovaní pacienta aj zdravotníckeho pracovníka či eLab, ktorý sa pripravuje v tomto roku.

Papierové recepty by mali úpne zaniknúť do roku 2022 s pomocou postupného zavádzania občianskych preukazov s elektronickým čipom pre každého občana SR.

 

eRecept má svoje výhody

eRecept je v podstate transformácia papierového receptu do elektronickej podoby. Lekárom umožňuje vidieť históriu liečby pacienta, jeho aktuálne lieky a pomáha pri zdieľaní zdravotných záznamov medzi jednotlivými lekármi. Najpodstatnejšou funkciou eReceptu je, že zabraňuje duplicite predpisovania liekov. To znamená, že systém lekára upozorni, že daný liek vám už bol predpísaný iným lekárom.

Lekár bude systémom upozornený aj na možnú interakciu medzi jednotlivými liekmi, ktoré pacient už berie alebo mu boli predpísané. V praxi teda eRecept zabráni, aby lekár predpísal pacientovi lieky, ktoré by mohli mať negatívne alebo nežiaduce účinky v kombinácii s inými liečivami. Zvyšuje sa tým bezpečnosť samotného pacienta pri liečbe.

Ako to funguje v praxi?

V postupe predpisovania lieku sa v zásade nič nemení. Lekár po vyšetrení pacientovi predpisuje požadované lieky, pri ktorých si v systéme overí ich prípadnú duplicitu, možnú interakciu s inými liekmi a ďalšie potrebné informácie. Ak môže byť liek z hľadiska lekára pacientovi predpísaný, lekár eRecept odošle do Národného zdravotníckeho informačného systému (NCZI).

Recept je tým pádom v elektronickej podobe a pacient vo väčšine prípadov nepotrebuje jeho papierovú podobu. Do tohto systému sú pripojené aj lekárne, kde vám predpísaný recept vydajú na základe záznamov o predpísaných liekoch. V lekárni sa treba preukázať kartičkou poistenca, prípadne občianskym preukazom s elektronickým podpisom.

Pre úplnosť treba dodať, že pracovníci lekárne môžu pri vydávaní v systéme vidieť všetky vaše predpísané lieky. Ak nechcete, aby lekárnik videl všetky tieto záznamy, môžete lekára pri predpisovaní liekov požiadať aj o vydanie papierového, teda klasického receptu. Elektronický a papierový recept musia byť totožné, v opačnom prípade môže lekárnik výdaj odmietnuť.

Pacient si môže liek z eReceptu vyzdvihnúť v ktorejkoľvek lekárni, väčšina je už dlhodobo pripojená do systému.

V niektorých prípadoch musíte mať papierový recept

V lekárni budú od vás žiadať papierový predpis v prípade, ak ide o omamné a psychotropné látky 2. skupiny. Klasický recept musia mať aj pacienti, ktorí pochádzajú z krajín mimo EÚ, prípadne sú z krajín EÚ, ale preukázali sa len európskym preukazom poistenca alebo formulárom E111, ktorý platí pre turistov.

To isté platí aj pri predpisoch od neambulantných lekárov a pri výdaji zdravotnej pomôcky v očnej optike. Môže nastať aj situácia, že pri vytváraní eReceptu ho lekár, s použitím elektronického preukazu zdravotníckeho pracovníka, nesprávne podpíše. Lekárnika na to systém upozorní, no liek vám pri tejto chybe bez klasického papierového receptu nevydá.

Lekáreň môže eRecept zablokovať

Ak lekáreň nemá daný liek momentálne k dispozícii, ale je možné ho objednať, eRecept dočasne zablokuje. Dôvodom je prípadne vydanie lieku v inej lekárni. Doba blokovania závisí od platnosti receptu a nastavenia maximálnej doby pre výdaj, ktoré spravidla neprevyšuje dobu platnosti predpisu. Lekáreň eRecept odblokuje až pri reálnom vydaní lieku, alebo ak objednaný liek nedokáže vydať v stanovenom čase.

Opakovaný recept pomôže chronicky chorým pacientom

V rámci eReceptu je veľkou pomocou aj služba "Opakovaný recept". Jej cieľom je zjednodušiť výber liekov chronicky chorým pacientom, ktorí berú rovnaké druhy liekov dlhodobo. Nutnosť predpisovania vždy posudzuje lekár, ktorý pozná dlhodobý zdravotný stav takéhoto pacienta.

Opakovaný recept predpíše s platnosťou maximálne 365 dní, pričom určí dávku liekov na jeden výber, počet dovolených výberov a periodicitu výberov liekov, respektíve koľko dní musí uplynúť medzi dvoma výbermi. Maximálne doba medzi výbermi sú tri mesiace. Opakovaný recept je výlučne v elektronickej podobe.

V rámci opakovaného receptu existuje aj zoznam liekov, ktoré nie je možné týmto spôsobom predpisovať. Okrem iných sú na ňom rôzne antibiotiká, psychotropné či omamné látky. Pacient sa pri výdaji preukazuje občianskym preukazom s elektronickým čipom (eID), preukazom poistenca alebo bežným občianskym preukazom.

Anketa

Akú máte zdravotnú poisťovňu?

Miroslav Homola

Autor článku Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+12
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok