Nezamestnanosť v Európskej únii historicky klesá. Česi a Slováci atakujú rekordné čísla

25.06.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Miera nezamestnanosti v EÚ dosiahla v prvom kvartáli tohto roku svoje historické minimum. V niektorých krajinách však stagnovala a sú aj krajiny ako Grécko, ktoré sa aj napriek poklesu stále trápia s vysokou nezamestnanosťou.


Nezamestnanosť ako demografický ukazovateľ vyjadruje nerovnováhu medzi dopytom a ponukou na trhu práce. Znamená to, že z celkového počtu obyvateľstva je viac tých, ktorí sú práceschopní a ponúkajú tzv. pracovnú silu ako tých, ktorí reálne takúto pracovnú silu hľadajú.

Dá sa vyjadriť buď počtom nezamestnaných alebo percentuálnou mierou nezamestnanosti, ktorá sa vypočíta ako pomer počtu nezamestnaných osôb, ktoré sa aktívne snažia získať zamestnanie a sú schopní to preukázať, a celkového počtu ekonomicky aktívneho obyvateľstva vyjadrený v percentách.

Čísla v únii dosiahli historické minimum

Miera nezamestnanosti v rámci euroregiónu dosiahla historické minimum od čias globálnej finančnej krízy (2008). V rámci celej Európskej únie dosiahla najnižšiu úroveň od roku 2001.

V prvom kvartáli tohto roka, konkrétne v apríli, bola na úrovni 6,4 %. V eurozóne nezamestnanosť dosiahla 7,6 %.

Podľa údajov Eurostatu bolo v marci v celej EÚ nezamestnaných 15,9 milióna mužov a žien, v eurozóne 12,6 milióna. V apríli táto hodnota v eurozóne klesla o 64-tisíc.

V rámci eurozóny má najnižšiu nezamestnanosť Nemecko (3,2 %), v rámci celej Európskej únie to bola Česká republika, kde miera nezamestnanosti zaznamenala len 2,1 %. Najvyššiu nezamestnanosť má v rámci celej Európskej únie naďalej Grécko (18,5 %), Španielsko (13,8 %) a Taliansko (10,2 %).

 

Vývoj nezamestnanosti v Európe v roku 2019

Slovensko: najmenej od roku 1997

Miera nezamestnanosti na Slovensku zaznamenávala od začiatku roka pokles. Percentá začínali na 5,8% vo februári, v marci klesli o 0,1% na 5,7%. Ku koncu apríla nezamestnanosť klesla na 4,90 %. Prvýkrát v histórii tak dosiahla hodnotu pod 5 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti v štvrtom mesiaci tohto roka nižšia o 0,52 percentuálneho bodu.

Aj prognózy pre druhú polovicu roku 2019 sú pozitívne. Analytici uvádzajú, že situácia na trhu práce by mala zostať v tomto roku priaznivá a miera nezamestnanosti by mohla počas roka ďalej klesať. Pravdepodobne sa tak udeje aj napriek miernemu pribrzdeniu nemeckej ekonomiky, ktorá významne ovplyvňuje aj tú slovenskú.

Francúzsko plánuje sprísniť podmienky

Miera nezamestnanosti vo Francúzsku v prvom kvartáli dosiahla najnižšie hodnoty v tomto desaťročí. Klesla na úroveň 8,7 percenta, no i napriek tomu patrí k najvyšším v Európe.

Súčasná vláda francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona predstavila plán reformy poskytovania dávok v nezamestnanosti, ktorá sťaží nároky nezamestnaných na podporu. Sľubuje si od toho najmä úsporu 3,4 mld. eur a dúfa, že povedie k zníženiu nezamestnanosti. K plánovaným zmenám patrí predĺženie obdobia, počas ktorého ľudia budú musieť pracovať, aby mali oprávnenie na dávky v nezamestnanosti.

V Nemecku najnižšia nezamestnanosť od roku 1990

Údaje o nezamestnanosti pred nedávnom zverejnil Nemecký spolkový štatistický úrad (Destatis) a svoje čísla priniesla aj Spolková agentúra práce. Keďže obe inštitúcie používajú inú metriku, prinášajú rozdielne čísla. V apríli podľa štatistikov predstavovala miera nezamestnanosti 3,2 percenta rovnako ako v marci. Aj vďaka týmto údajom sa Nemecko objavilo na vrchole rebríčka.

V absolútnych číslach však bolo bez práce podľa štatistikov o 119 tisíc Nemcov menej. Celkový počet nezamestnaných je podľa Destatisu 1,38 milióna.

Podľa Spolkovej agentúry práce však Nemecko v máji 2019 prvýkrát za dva roky zaznamenalo zvýšenie počtu nezamestnaných. Za posledný mesiac pribudlo sedem tisíc nezamestnaných. Bez práce je tak podľa nich 2,36 milióna Nemcov a miera nezamestnanosti tak stále činí 4,9 percenta. Medziročne sa počet nezamestnaných znížil o 80 tisíc.

Historické čísla v Českej republike

Na konci mája evidoval český Úrad práce 200 675 záujemcov o prácu. To je o 9 153 menej než v apríli a o 28 957 menej než v rovnakom mesiaci vlani. Počet nezamestnaných je tak u našich západných susedov najnižší od mája 1997.

Prognóza na druhú polovicu roka je v prípade Českej republiky taktiež priaznivá. Podľa analytikov je česká ekonomika stále v dobrej kondícii a pracovný trh ovplyvňujú aj sezónne práce, ktoré sú v plnom prúde. Predovšetkým sa hovorí o stavebníctve, gastronómii, cestovnom ruchu, poľnohospodárstve a záhradníctve, ale aj v lesníctve, rybárstve, kúpeľníctve či ťažbe.

Pozrite si najdôležitejšie čísla o nezamestnanosti v Českej republike od začiatku roka.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo