Je možné vymeniť stravné lístky za peniaze?

01.07.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Stravné lístky sú ešte stále rozšírenou formou, ktorou zamestnávatelia prispievajú svojim zamestnancom na stravovanie. Mnoho ľudí by však privítalo hotovosť namiesto stravných lístkov a preto hľadajú spôsob výmeny lístkov za peniaze.


Hodnota stravného lístku býva zväčša rozdelená na sumu, ktorou vám prispieva zamestnávateľ a sumu, ktorou si prakticky prispievate vy sami. Váš príspevok je vám zvyčajne strhávaný z mesačnej mzdy, čo možno vidieť ako samostatnú položku na výplatnej páske. Stravné lístky môžete použiť nielen v reštauráciách, ale aj v obchodoch pri bežných nákupoch potravín.

To, čo nás veľakrát odrádza od platieb stravnými lístkami je skutočnosť, že vo všeobecnosti nie je možné z nich vydať hotovosť, aj keď niektorí obchodníci s tým problém nemajú. Na druhej strane sa stále nájdu obchodné reťazce, ktoré majú obmedzený príjem straveniek na určitý typ, prípadne platba nimi nie je vôbec možná. A preto ak sa nestravujete v reštauráciách, môže byť pre vás využitie straveniek problematické.  

Výmena za peniaze? Internetový bazár či fórum

Ak hľadáte spôsob, akým vymeniť vaše nevyužiteľné stravenky za hotovosť, počítajte s dvomi skutočnosťami. Takáto výmena nie je možná žiadnou oficiálnou cestou, ako napr. vrátenie straveniek spoločnosti, ktorá ich vydáva, vrátenie zamestnávateľovi, výmena v obchodoch a podobne. Vymeniť za hotovosť sa dajú len prostredníctvom ponuky a dopytu na diskusných fórach, alebo internetových bazároch.

Zároveň za stravenky nedostanete 100 % protihodnotu, čiže tento obchod bude pre vás stratový. Ako protihodnota je väčšinou ponúkaná 80 % - 90 % z hodnoty straveniek.

Dobré je prehodnotiť si, či sa naozaj neoplatí pokúsiť sa stravné lístky minúť, napríklad jednorazovým väčším nákupom potravín, aj do zásoby.

 

ako vymeniť gastráč za peniaze

Od júla stúpne minimálna hodnota stravenky

Hodnota straveniek sa podľa zákona o cestovných náhradách zvyšuje na základe zvýšenia cien jedál v reštauračnom stravovaní. Tento rok bude zvýšenie minimálnej hodnoty stravného účinné od 1. júla 2019. Minimálna hodnota stravného sa zvýši z 3,60 eura na 3,83 eura a maximálne zo súčasných 4,80 eura na 5,10 eura.

Zvýši sa aj stravné pri pracovných cestách, pri trvajúcej od 12 do 18 hodín zo 7,10 eura na 7,60 eura, pri pracovnej ceste nad 18 hodín bude stravné zvýšené z 10,90 eura na 11,60 eura.

Gastrokarty v online svete platieb

Mnohé firmy prechádzajúce na systém elektronizácie, zaviedli opatrenie aj vo sfére stravných lístkov, formou prechodu na gastrokartu. Hodnota stravných lístkov je tak prenesená do online sveta platieb. Gastrokarty majú dnes v ponuke takmer všetky stravovacie spoločnosti.

V zahraničí sú gastrokarty používané už od roku 2008. U nás začala ako prvá gastrokartu ponúkať spoločnosť Edenred v roku 2009. Uvádzanie do prevádzky vo firmách bolo v tej dobe sporadické, uprednostňovali sa stále klasické stravné lístky. Diskusia okolo zavedenia gastrokariet sa rozprúdila v roku 2016 a na tento spôsob už dodnes prešli viaceré firmy. Stravné lístky sa však u nás používajú aj naďalej.

Gastrokarta má viacero výhod, počnúc jej jednoduchou skladnosťou, v porovnaní s kopou papierových lístkov. Je chránená PIN kódom. Potešia sa aj ľudia, ktorí mali večne problém s vydávaním u obchodníkov, na gastrokarte je dobitý kredit, z ktorého sa potrebná suma jednoducho odčíta.

Minimálna hodnota nákupu, ktorú možno uhradiť gastrokartou je stanovená podľa minimálnej hodnoty stravného lístka. Svoj zostatok si môžete pozrieť online po prihlásení do webového účtu, prípadne sa zobrazuje aj na vytlačenom pokladničnom bloku. Gastrokarty majú taktiež ako aj stravné lístky obmedzenú platnosť, počas ktorej je potrebné sumu vyčerpať.

Gastrokarty však stále neplatia všade a preto sa vám môže stať, že budete nútení zaplatiť inou formou.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 4 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.