Exotická dovolenka v roku 2019: letenky kúpte najneskôr na jeseň

09.07.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Ideálny čas na kúpu exotickej dovolenky je začiatok roka, no ak ste to prepásli, výborné ponuky sa objavujú aj počas letnej sezóny, keď za teplom netreba cestovať príliš ďaleko.


Juhovýchodná Ázia, Karibik i Afrika. Slováci cestujú stále viac a každý rok sa im otvárajú nové cestovateľské príležitosti i lákadlá. Lacné letenky na hlavnú sezónu do obľúbenej Ázie sa už začali objavovať, Slovákom pribudla jedna veľmi lacná exotická destinácia z Viedne a zopár krajín sa tento rok oplatí omnoho viac ako inokedy. Pozreli sme sa na to, kam za exotikou tento rok.

Tradične obľúbená Ázia za netradične nízke ceny

Láka vás Čína, Thajsko, Singapur, Filipíny či Vietnam? Exotika v pravom slova zmysle môže vyjsť tento rok veľmi málo. Dôkazom sú napríklad veľmi lacné letenky s prestupom v Číne, kedy cena za spiatočnú letenku s odletom z Viedne či Budapešti v hlavnej sezóne klesla na hranicu 300 eur. Treba však povedať aj to, že letenku treba zakúpiť v predstihu, ak to necháte na poslednú chvíľu - exotický last minute môže vyjsť až tisíce eur.

Samozrejme, najlacnejšia letenka nie je vždy tá najlepšia alternatíva. Často je s ňou spojených jeden a viac prestupov a veľmi lacný tarif môže napríklad znamenať aj to, že v prípade zrušenia letu nebudete mať nárok na vrátenie peňazí. Vo väčšine prípadov sa tak však nedeje a tak možno povedať, že často najdrahšia položka dovolenky v exotike, letenka, tento rok klesá na nové minimum.

Nakupovať však treba v predstihu – počas letnej sezóny, kedy drvivá väčšina ľudí rieši letné dovolenky a nezaoberá sa príliš tým, čo bude robiť v zime.

 

ako lacno cestovať do exotiky

Marakéš: exotika tri a pol hodiny zo Slovenska

Ak nie ste fanúšikom dlhých letov a vždy ste sa chceli pozrieť do Afriky, tento rok pribudlo nové letecké spojenie z Viedne od nízkonákladovej spoločnosti Ryanair (Lauda), vďaka ktorému môžu aj Slováci okúsiť vôňu a chuť Maroka za veľmi málo peňazí.

Lacnú letenku do Marakéšu viete kúpiť aj niekoľkokrát do roka, akciové ceny sa objavujú pomerne pravidelne. Inokedy ťažko dostupná a drahá dovolenka na atlantickej strane Afriky je tento rok veľmi ľahko dostupná priamym leteckým spojením a cena leteniek je viac než priaznivá.

Navyše, v Maroku si môžete požičať auto a precestovať niekoľko miest od toho hlavného, až po pobrežie.

Dovolenka v Maroku vás tento rok vyjde približne rovnako, ako dovolenka v Stredomorí, takže ak v lete z nejakého dôvodu nemôžete cestovať k moru, doprajte si ho v zime, v krásnom a dostupnom Marakéši.

Lonely planet vybral 10 destinácií

Prestížny cestovateľský magazín Lonely Planet ešte začiatkom roka priniesol zaujímavú prognózu na rok 2019. Objavili sa v nej krajiny, ktoré môžu byť lákadlom aj pre slovenských turistov.

Jednou z krajín je napríklad Mexiko, ktoré napriek svojej veľkosti stále nie je pre turistov natoľko lákavé. Jeho hlavné mesto však ponúka veľmi lacnú dovolenku pre návštevníkov z Európy – treba však cestovať ideálne vo dvojici a nezdržiavať sa v pochybných štvrtiach Mexico City. Mexiko má fascinujúcu históriu, nádherné pláže a to všetko ponúka za veľmi málo peňazí. Ak dokážete ušetriť na letenke, máte vyhraté.

Išli by ste desať rokov dozadu do Senegalu? Zrejme nie. Táto africká krajina sa však za posledné roky stala miláčikom cestovateľov z celého sveta a Lonely Planet si toho nemohol nevšimnúť. Letenky do Dakaru bolo tento rok možné zakúpiť veľmi lacno už niekoľkokrát, všetko ostatné v krajine je dostupné za veľmi lákavé ceny.

Hitom tohto a minulého roka v Ázii je Vietnam. Ukazujú to čísla návštevníkov z Európy, ktoré rastú najrýchlejšie spomedzi všetkých okolitých krajín a silným lákadlom sú už vyššie spomínané lacné letenky z našich končín. Je to krajina, na ktorú sa oplatí vyčleniť aspoň dva týždne z vášho dovolenkového času. Najdrahšou položkou je opäť letenka, všetko ostatné ako jedlo, doprava v rámci krajiny či ubytovanie stojí ešte stále veľmi málo eur.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 4 krát 5 0.5h