Ako sa šikovne a lacno dostať na letisko v Krakove (Poľsko)

12.07.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Lacné letenky do Európy či do celého sveta niekedy lákajú natoľko, že lietame aj zo vzdialenejších letísk, ako sú tie naše, slovenské. Ak sa chystáte na odlet z letiska Krakov, ponúkame vám návod, ako cestovať na letisko.


Krakovské letisko je po Varšave druhé najväčšie v Poľsku. Rovnako ako to budapeštianske či viedenské, disponuje množstvom zaujímavých leteckých liniek do celého sveta a preto je lákadlom pre turistov zo Slovenska. Letisko Krakov je obľúbené najmä v prípade, že bývate na strednom či východnom Slovensku.

Z Krakova lietajú lacno najmä aerolinky Ryanair, Norwegian Air či Easyjet. Drvivá väčšina destinácií sú teda európske, nižšie percento sú odlety do Ameriky či Ázie. Lacné letenky z Krakova však zoženiete počas celého roka. Ako sa teda na letisko Krakov dostať čo najvýhodnejšie?

Na letisko Krakov autom: parkovanie vyjde lacno

Do Poľska sa pomerne rýchlo a jednoducho dostanete aj automobilom. Treba si však zakúpiť slovenskú diaľničnú známku a počítať aj s nákladmi na parkovanie na letisku. Využiť však môžete aj akcie a zľavy. Bežná cena za parkovanie na deň je 9-10 eur, za každý ďalší začatý deň je to 3,50 eur. Ak parkujete dlhšie ako dva týždne, vychádza to ešte lacnejšie.

Cesta autom do Krakova trvá z Bratislavy 4 a pol hodiny, zo Žiliny sú to 2 a pol hodiny a napr. z Košíc sú to rovnako 4 a pol hodiny.

Letisko sa nachádza približne 11 km na západ od centra Krakova. Jeho poloha v tesnej blízkosti krajských ciest a diaľnice A4 uľahčuje príjazd z rôznych častí regiónu aj krajiny. Z Krakova sa autom dostanete z-/na letisko viacerými spôsobmi:

  • ulicou Armii Krajowej alebo Conrada cez Rondo Ofiar Katynia, ulicou Radzikowskiego a ďalej po obchvate Krakova,
  • ulicou Balicka od ulice Armii Krajowej,
  • cez štvrť Wola Justowska, ulicou Królowej Jadwigi,
  • od štvrte Przegorzały, ul. ks. Józefa a potom cez obchvat Krakova alebo cez Kryspinów.
 

ako cestovat na letisko krakov

Na letisko Krakov vlakom: dlhé a drahé

Priame vlakové spojenie s letiskom Krakov pochopiteľne neexistuje. Avšak viete napríklad cestovať vlakom do mesta Břeclav či Pardubice, kde prestúpite a odtiaľ pocestujete ďalším vlakom alebo vlakmi.

V prípade, že sa do Krakova potrebujete dostať napríklad z Bratislavy, môže byť cesta vlakom dobrou, ale asi nie najideálnejšou alternatívou. Pripravte sa totiž na to, že cesta bude veľmi dlhá. Veď vlakom to trvá viac ako 8 hodín. A to len do centra Krakova. Preto ľudia zo západného a južného Slovenska lietajú skôr z Budapešti.

Cena za vlak napríklad z Bratislavy začína niekde na sume 70 eur za obojsmerný lístok.

Ako z centra na letisko? Verejnou dopravou. Zo stanice Dworzec Glówny (železničná a autobusová stanica) premávajú dve denné a jedna nočná linka. Lístok stojí jedno euro a cesta trvá 45 minút.

Na letisko Krakov autobusom: najvýhodnejšie

Pre obyvateľov severnej a východnej časti Slovenska je Krakov najdostupnejším (nízkonákladovým) letiskom. Aj preto sem zo Slovenska smeruje niekoľko priamych a pravidelných spojení. Napríklad jednosmerný lístok z Košíc stojí 30 eur. Premáva na trase Košice – Prešov – Poprad – Liptovský Mikuláš - Ružomberok – Dolný Kubín – Tvrdošín – Krakov. 

Niekdajšia populárna autobusová spoločnosť PolskiBus dnes jazdí pod značkou Flixbus. Výhodou je veľmi lacný lístok a možnosť dostať sa napríklad aj z Bratislavy do Krakova. Cena obojsmerného lístka vyjde v predstihu pokojne aj na 20 eur – suma sa odvíja aj od toho, v akom predstihu si spravíte rezerváciu, či sa jedná o denný alebo nočný spoj.

Česká dopravná spoločnosť Leo Express prevádzkuje linku Viedeň Airport – Viedeň Busterminal Stadion Center – Brno – Olomouc – Ostrava – Bohumín – Katovice – Krakov Airport – Krakov – Rzeszów – Ľvov 1x denne. Lístok z Viedne vyjde na 25 eur.

Podobnú alternatívu ponúka aj Studentagency s komfortom na palube a občerstvením, cena lístka je od 20 eur.

Na letisko Krakov mikrobusom: rýchle a výhodné

Veľmi rýchly spôsob, ako sa dostať na letisko je aj minibus, resp. mikrobus spoločnosti TigerExpress. Ten vás prepraví z viacerých slovenských a českých miest do Krakova i priamo na letisko. Frekvencia liniek je 2-3 x denne – v závislosti od úseku trasy. Veľmi obľúbené spojenie pre cestujúcich z Košíc, Popradu, Prešova či Bardejova.

Na letisko Krakov letecky

Ak sa potrebujete do Krakova dostať čo najrýchlejšie, tento rok pribudlo na letisku Viedeň nové priame letecké spojenie. Vďaka spoločnosti Lauda (Ryanair) sa viete dostať do Krakova za hodinu a stojí to zo všetkých možností najmenej. Cena leteniek sa často pohybuje na hranici 30-40 eur za spiatočnú letenku. Nevýhodou je, že Viedeň nie je blízko pre každého, len pre západ Slovenska.

Zabudnutý či neplatný pas, nevhodné predmety na palube. Ak cestujete lietadlom, neurobte rovnaké chyby, ako mnohí cestujúci zo Slovenska.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3.5
Hlasované: 6 krát 5 0.5