Urýchlené vybavenie dokladov: čo vás to bude stáť?

10.07.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Stratili ste peňaženku či zmenili niektorý z osobných údajov a čaká vás vybavovanie nových dokladov? Dnes už nemusíte čakať mesiac na ich doručenie. Za príplatok si môžete lehotu vybavenia značne skrátiť.


Vaša dovolenka sa blíži a vy ešte stále nemáte vybavené cestovné doklady? Nemusíte sa obávať zmarených plánov. Za príplatok si môžete skrátiť lehotu vybavenia a nový občiansky preukaz či cestovný pas budete mať hotový do pár dní. Urýchliť si môžete aj vydanie vodičského preukazu.

Občiansky preukaz: do 2 dní za 20 eur

Žiadosť o vydanie občianskeho preukazu (ďalej „OP“) podávate vždy len osobne a to na okresnom riaditeľstve Policajného zboru. Či už potrebujete svoj prvý OP, alebo nový – ďalší v poradí, bude vám vydaný na ktoromkoľvek okresnom riaditeľstve PZ.

Občiansky preukaz musí vlastniť každý občan SR, ktorý dovŕšil 15 rokov a údaje v ňom musia byť vždy aktuálne a platné. Preto ste povinný oň požiadať vo všetkých nasledovných prípadoch:

  • Prvý občiansky preukaz po dovŕšení 15 rokov – žiadosť sa podáva najskôr 90 dní, najneskôr však 30 dní pred 15. narodeninami občana.
  • Nový občiansky preukaz pri strate alebo zmene osobných údajov – podanie žiadosti najneskôr do 30 dní od vzniku neplatnosti pôvodného OP.
  • Nový občiansky preukaz po skončení doby platnosti – môžete podať žiadosť najskôr 180 dní pred uplynutím doby platnosti.

Vybavenie nového OP z dôvodu zmeny a zápisu nových údajov vás vyjde na správny poplatok 4,50 eur. Pri strate, poškodení alebo krádeži OP je poplatok vyšší a to 16,50 eur. Ak sa vám OP poškodí či stratí v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokov, zaplatíte 33 eur za vybavenie nového.

Štandardná lehota vybavenia OP, ktorá plynie zo zákona je 30 dní. Väčšinou ho však dostanete oveľa skôr. Ak sa však nemôžete spoliehať na skoršie doručenie, za príplatok 20 eur vám OP vybavia expresne do 2 dní. Ak si priplatíte ďalšie 3 eurá, bude vám OP doručený na vybranú adresu v rámci Slovenskej republiky.

 

cestovný pas a expresné vybavnie dokladov

Vodičský preukaz: osobne a za 26 eur

Rovnako ako v prípade občianskeho preukazu, aj vodičský preukaz (ďalej „VP“) vám vydajú na ktoromkoľvek okresnom riaditeľstve PZ po vašej osobnej žiadosti.

Správny poplatok je v prípade vydania VP z dôvodu zmeny údajov, rozšírenia, skončenia doby platnosti, odcudzenia, straty alebo poškodenia rovnaký a to 6,50 eur. Vodičský preukaz vám bude vydaný do 30 dní. Ak si želáte túto lehotu skrátiť na vydanie do 2 pracovných dní, príplatok je stanovený na 4-násobok príslušnej sadzby čo činí 26 eur. Vodičský preukaz nie je možné doručiť na vybranú adresu v rámci SR a preto si ho musíte prevziať osobne.

Medzinárodný vodičák: na počkanie bez navýšenia 

Medzinárodný vodičský preukaz je možné vybaviť na počkanie na ktoromkoľvek okresnom riaditeľstve Policajného zboru. Môžete požiadať o medzinárodný vodičský preukaz podľa Ženevského dohovoru aj podľa Viedenského dohovoru. Ak budete potrebovať oba, o každý VP je potrebné požiadať samostatne.

Správny poplatok za žiadosť je 6,50 eur.

Cestovný pas: najrýchlejšie vybavenie za 99 eur

Od januára 2008 sú vydávané nové cestovné pasy s biometriou. Tieto biometrické údaje sú konkrétne dva. Prvým biometrickým údajom je fotka a druhým je odtlačok prsta. Rovnako aj pri podávaní žiadosti o pas je potrebné, aby ste boli ako žiadateľ fyzicky prítomný, najmä kvôli získaniu spomínaných biometrických údajov. Ak by vám z objektívneho dôvodu nebolo možné odobrať odtlačky prstov, bude vám vydaný pas s platnosťou 1 rok. Aj deti mladšie ako 5 rokov musia mať pri ceste do zahraničia svoj vlastný cestovný pas. V prípade detí sa odtlačky prstov snímajú až od veku viac ako 12 rokov.

Správne poplatky za vydanie cestovného pasu sú rozdelené do viacerých častí podľa určitých kritérií. Odporúčame preto navštíviť stránku minv.sk pre získanie požadovaných informácií.

My uvedieme základné poplatky, kedy o cestovný pas žiada občan starší ako 16 rokov. Štandardná lehota na vydanie cestovného pasu je 30 dní. Môžete požiadať o vydanie cestovného pasu urýchlene a to do 2 pracovných dní alebo do 10 pracovných dní.

Vydanie pasu občanovi staršiemu ako 16 rokov:

  • do 30 dní za poplatok 33 eur,
  • do 10 dní za 66 eur,
  • do 2 dní za poplatok 99 eur.

Pred vycestovaním do zahraničia odporúčame skontrolovať si platnosť vášho aktuálneho pasu, pretože niektoré krajiny vyžadujú, aby bol platný aj po vašom návrate domov.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 4 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.