Dovolenka cez rakúsku či slovenskú cestovnú kanceláriu? Tu sú najväčšie rozdiely

16.07.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Exotické destinácie, väčší výber a často výhodnejšie ceny. Rakúske cestovné kancelárie ponúkajú oproti slovenským niekoľko výhod. Avšak už aj tie slovenské rozširujú svoju ponuku.


Rozhodujete sa pri výbere dovolenky len podľa ceny? Alebo prihliadate skôr na to, aby ste mali kvalitnú izbu? Každý dovolenkár má svoje vlastné kritériá vysnívanej dovolenky. Ak spoznáte výhody slovenských a rakúskych, resp. nemeckých cestovných kancelárií (CK), môže vám to značne pomôcť pri výbere.

Ceny sú dobré u nás aj u susedov

Slovenské CK môžu mať počas hlavnej letnej sezóny výhodnejšie ceny dovoleniek a týka sa to najmä pobytov trvajúcich dlhšie ako 7 dní. Rakúske a nemecké CK majú výhodu v tom, že nakupujú hotelové kapacity pre obrovské množstvo ľudí a mnohokrát majú k dispozícii rovnako výborné ceny. Navyše, mnohé kapacity majú garantované aj mimo hlavnej sezóny a je im výhodnejšie ich na poslednú chvíľu predať aspoň s nejakým pokrytím nákladov. Platí teda, že dobrá cena sa vie objaviť rovnako u nás i v Rakúsku.

Odlet na dovolenku: Viedeň má širšiu ponuku

Letisko vo Viedni sa nachádza približne 60 km od Bratislavy a ponúka veľké množstvo leteckých spojení do celého sveta. Pre rakúske a nemecké CK sú špecifické najmä exotickejšie destinácie a tak, ak vaše srdce túži po netradičnejšej dovolenke, siahnite po ponuke tradičných rakúskych a nemeckých kancelárií.

Pravidelné linky lietajú celoročne a niektoré destinácie nemusia mať limitované termíny odletov iba na obdobie počas vrcholnej sezóny, ale môžete ich využiť aj mimo nej.

Je dobré vedieť, že niektoré slovenské CK a agentúry majú zmluvy aj s rakúskymi cestovnými kanceláriami a tak predávajú okrem slovenských aj tie zahraničné. Výborným príkladom je jedna z najväčších cestovných kancelárií na Slovensku – Pelikán.

V ponuke slovenských CK nájdete pobyty prevažne s miestom nástupu na Slovensku. V prípade leteckých pobytov sa jedná o letiská Bratislava, Košice, Poprad-Tatry, Sliač a Piešťany.

 

kde kúpiť dovolenku? rakúska či slovenská cestovná kancelária

Dĺžka pobytu: vyhrávajú rakúske CK

Kým slovenské cestovné kancelárie ponúkajú skôr dovolenky na 1-2 týždne, prípadne 10 a 11 dní, tie rakúske vedia ponúknuť omnoho širšiu paletu. Ako to? Množstvo charterových letov umožňuje ponúkať flexibilnú dĺžku pobytu podľa želania cestujúceho. V skratke: môžete ísť na kratšie, ale aj na omnoho dlhšie.

Pri rakúskych CK máte často možnosť zvoliť si termín odchodu na dovolenku podľa vlastného výberu. Pri výbere dovolenky cez slovenskú CK nie sú odletové časy vždy k dispozícii a takisto si nemôžete ani vybrať váš čas odletu.

Rakúske CK majú len nemecky hovoriacich delegátov

Ak hľadáte podporu v dovolenkovej destinácií, výhodu majú slovenské CK. Rakúske CK majú zastúpenie nemecky (alebo anglicky) hovoriacim delegátom, slovenské CK majú v drvivej väčšine slovensky hovoriacich delegátov. Ak viete jazyk, táto skutočnosť vás nebude zaujímať, ak nie, radšej siahnete po ponuke slovenských cestovných kancelárií.

Poplatky a víza: pri slovenských CK sú už väčšinou v cene

Rakúske a nemecké CK často nemajú v cene poplatky a víza a to z toho dôvodu, že Rakúšania a Nemci ich na vstup do mnohých krajín nepotrebujú. Aj keď má slovenský cestovný pas veľkú silu, do mnohých krajín potrebujeme vstupné víza. Tie sa v prípade slovenských CK platia už vopred, niekedy po prílete do destinácie.

Ak letíte s rakúskou CK do Egypta či Turecka, za víza platíte priamo na letisku.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo