Komentár: Rast zamestnanosti v USA poslal akcie nadol

12.07.2019 | Patrik Mackových, Finance.sk
Komentáre


Ostro sledovanou udalosťou na konci júna bol summit G20. Po stretnutí americkej a čínskej diplomacie a vytvorení čiastočnej obchodnej dohody na trhu stále panuje optimizmus. Od dátumu summitu (28.-29. júna) dosiahol index S&P 500 opäť nové maximá na úrovni 3000 USD a Shanghai Composite Index narástol takmer o 3 % na úroveň 3048 CNY.


Týždenný komentár analytika TopForex.

Napriek týmto pozitívnym správam netrvalo dlho a akciový index Shanghai Composite Index sa v pondelok prepadol o viac než 2,5 %. Menší pokles môžeme vidieť aj v USA a na európskych indexoch – nič nezvyčajné po predchádzajúcej rally smerom nahor.

Dôvodom majú byť výborné čísla v oblasti zamestnanosti v USA. V predchádzajúcich článkoch som spomínal, že prehlbujúci sa konflikt medzi USA a Čínou pravdepodobne zapríčiní „rate cut” alebo v preklade zníženie sadzieb, v dôsledku čoho by sa mala opätovne stimulovať ekonomika.

Na trhu boli a sú viaceré riziká, ale po aspoň minimálnom upokojení situácie sa nálada na trhu zlepšila a makrodáta z piatku o veľkom počte novovytvorených pracovných miest (ktoré boli vysoko nad očakávaniami) to len potvrdzujú. Aj keď sú to pozitívne správy, trh môže zareagovať aj poklesom.

Komentár: Rast zamestnanosti v USA poslal akcie nadol

Foto: shutterstock

Ak sa americkej ekonomike darí veľmi dobre (čo dokazuje aj nízka úroveň nezamestnanosti a dobrý vývoj HDP), prečo by sme mali vidieť znižovanie sadzieb? Americký prezident Trump sa tým totiž netají a nepriamo tlačí na centrálnych bankárov z FED-u, aby tento krok spravili.

Akciový trh totiž už so znižovaním sadzieb počíta a aj preto sa nachádza tak vysoko. Ak by však FED, vzhľadom na už spomínané výborné dáta z trhu práce, sadzby neznížil, mohli by sme vidieť ďalší pokles resp. korekciu smerom nadol. Je to preto, že znižovanie je v trhu už zarátané a dobré dáta pravdepodobnosť tohto kroku len znižujú. Aj preto bude veľmi dôležité, ako sa FED zachová na konci mesiaca, kedy bude rozhodovať o ďalšom kroku monetárnej politiky.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: KomentárePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.