Rekreačné poukazy vs. príspevok od zamestnávateľa: čo sa oplatí viac?

07.08.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Firmy - spravodajstvo


Príspevok od zamestnávateľa a rekreačné poukazy sú zamestnanecké benefity, ktorých cieľom je podporiť cestovný ruch na Slovensku. Aký je však medzi nimi rozdiel? Čo je pre zamestnanca výhodnejšie?


Nárok na príspevok na rekreáciu od zamestnávateľa, resp. rekreačný poukaz, máte vtedy, ak má váš zamestnávateľ v tomto roku 50 a viac zamestnancov. Ak nemá, takýto príspevok je dobrovoľný a nemôžete si naň nárokovať. Nárok na benefit vám vzniká vtedy, ak ste u daného zamestnávateľa zamestnaný viac ako 2 roky. Obe formy príspevku nesú výhody i nevýhody pre zamestnanca i zamestnávateľa.

Výhody a nevýhody rekreačného poukazu

Jedným z dvoch spôsobov, ako môže firma hradiť prísevok na rekreáciu je rekreačný poukaz. Funguje to na približne rovnakom princípe, ako gastrolístky. To znamená, že od zamestnávateľa dostanete kartu, na ktorej je kredit vo výške maximálneho ročného príspevku. Túto kartu môžete použiť pri platbe za pobyt, pričom sa vám automaticky preráta 55 % z celkovej ceny pobytu.

Pre zamestnanca takéto kartičky predstavujú veľmi jednoduchú formu využitia rekreačného príspevku. Neriešia s ňou žiadnu byrokraciu. Nevýhodu pocíti zamestnávateľ, ktorý za takéto karty musí zaplatiť špecializovaným firmám, ktorým platí sprostredkovateľský poplatok. Províziu za použitie poukazu budú v tomto prípade platiť aj ubytovacie zariadenia, kde uvedený zamestnanec tento benefit využije.

  • Tip redakcie: Predtým, než budete chcieť využiť rekreačný poukaz v niektorom z ubytovacích zariadení si dopredu overte, či toto zariadenie prijíma platby rekreačnými poukazmi. Tento údaj uvidíte na webovej stránke hotela či apartmánu, prípadne si zavolajte na recepciu.
 

ako využiť rekreačný poukaz a príspevok na ubytovanie

Zdroj: Pixabay.com

Výhody a nevýhody príspevku na rekreáciu

Druhý spôsob, ktorý je výhodnejší pre firmy, avšak náročnejší na procesy je možnosť prispieť zamestnancovi na rekreáciu preplatením výdavkov.

Ako to funguje? V ubytovacom zariadení si dáte na svoje meno vystaviť faktúru za pobyt. S touto faktúrou prídete za svojím zamestnávateľom a ten vám zaplatí 55% zo sumy, maximálne však 275 eur. Môže tak urobiť v hotovosti, najčastejšie sa však tento rozdiel vyrovnáva pri nasledujúcej mzde.

Zamestnávateľ ani hotel v tomto prípade nemá vyššie náklady na províziu. Nevýhodou je byrokracia spojená s faktúrami a tiež skutočnosť, že nie všetky ubytovacie zariadenie môžu resp. chcú vystaviť faktúru za ubytovanie pre fyzickú osobu. Aj v tomto prípade by ste si pred rezerváciou ubytovanie mali overiť skutočnosť, či daný hotel alebo apartmán vystavuje faktúry za ubytovanie.

Výhodou môže byť pre vás tiež, že zamestnávateľ vám v rámci rekreačného príspevku musí uhradiť aj náklady na manželku, deti, súrodencov a kohokoľvek, kto s vami pobyt absolvuje. Môžete ním napríklad zaplatiť pobyt vášho dieťaťa v detskom tábore.

Rekreačný príspevok je oslobodený od daní a odvodov. Neplatíte z neho teda žiadne dane.

Na čo si dať pozor pri rekreačných poukazoch a príspevkoch

  • Zamestnávateľ vypláca len 55% z ceny pobytu v maximálnej výške 275 eur
  • Rekreačný poukaz môžete využiť len na dovolenku na Slovensku
  • Pred tým než sa ubytujete, overte si možnosť platenia s rekreačným poukazom resp. možnosť vystaviť faktúru na fyzickú osobu

SNS navrhuje rekreačné poukazy pre všetkých

Slovenská národná strana pred nedávnom informovala, že v Národnej rade už predložila návrh novely zákona o podpore cestovného ruchu, aby rekreačné poukazy mohli využívať všetci zamestnanci od začiatku roka 2021. V prípade vôle celého spoločenského spektra je strana pripravená navrhnúť účinnosť zmeny aj od 1. januára 2020.

V najbližšom období sa teda možno ešte dočkáme zmien týkajúcich sa aktuálnych rekreačných poukazov a príspevkov od zamestnávateľa na rekreáciu.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 5 krát 5 0.5h