Ako a kde vybaviť rodný list (nový či stratený)

08.08.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Potrebujete vedieť, čo všetko treba k vybaveniu rodného listu? Vybavujete rodný list pre dieťa? Stratili ste rodný list? V tomto článku sa dozviete všetko podstatné.


Rodný list je verejná listina, ktorú vydáva matričný úrad pri narodení dieťaťa. Obsahuje údaje ako dátum narodenia, miesto narodenia, meno a priezvisko dieťaťa, údaje o otcovi a o matke dieťaťa. Rodný list dieťaťa sa vybavuje na matrike na mestskom alebo obecnom úrade príslušnom podľa miesta narodenia dieťaťa.

Ako vybaviť rodný list po narodení dieťaťa

Podľa toho, v akom stave sú rodičia dieťaťa, je potrebné vykonať aj úkony k jeho vybaveniu. Štát pri vybavovaní rodného listu rozlišuje štyri rôzne situácie.

Najčastejšie ide o dieťa narodené v platnom manželstve. Vtedy rodný list môže vyzdvihnúť otec dieťaťa ihneď po narodení. Obaja rodičia predložia preukaz totožnosti a sobášny list, meno alebo mená dieťaťa určí matka v pôrodnici a otec dieťaťa ho potvrdí svojím podpisom na matrike.

Druhým prípadom je dieťa narodené slobodnej matke. Rodný list vyzdvihne matka (môže však aj otec), predloží preukaz totožnosti a vyhlásenie o osobnom stave. Ešte pred narodením dieťatka by mal otec dieťaťa priznať otcovstvo. Ak tak neurobí, dieťa automaticky ponesie priezvisko matky.

Treťou možnosťou je dieťa narodené rozvedenej matke. Rodný list v takom prípade vyzdvihne matka dieťaťa. Na nahliadnutie predloží platný preukaz totožnosti a právoplatný rozsudok o rozvode manželstva. Pikoškou je v tomto prípade fakt, že do 300 dní od právoplatného rozsudku o rozvode manželstva musí byť podľa zákona o rodine zapísaný do matriky ako otec dieťaťa manžel matky.

Posledným prípadom je dieťa narodené vdove. Rodný list vyzdvihne matka dieťaťa, na nahliadnutie predloží platný preukaz totožnosti a úmrtný list manžela.

 

ako si vybaviť rodný list, keď ho stratíte

Zdroj: Shutterstock.com

Koľko stojí rodný list

Prvý originál rodného listu vám úrady vydajú bezplatne. Ak ste rodný list stratili a žiadete o duplikát, zaplatíte správny poplatok 5 eur. Ak požiadate elektronicky, platíte polovičnú sumu – 2,50 eur.

Ako vybaviť duplikát rodného listu

Originál rodného listu je vydávaný osobne, no požiadať o vydanie duplikátu úradného výpisu z matriky už vydaného úradného výpisu je možné aj elektronicky prostredníctvom služby Žiadosť o vydanie úradného výpisu z matriky.

Budete k tomu pochopiteľne potrebovať občiansky preukaz s čipom, čítačku a elektronický podpis.

Elektronickú žiadosť môže vyplniť a elektronicky odoslať občan, resp. oprávnená osoba. V tomto prípade sa oprávnenou osobou rozumie manžel, manželka, deti, rodič, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec.

O duplikát môžete žiadať aj v iných situáciach. Napríklad pri strate sobášneho listu či úmrtneho listu.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 1.5
Hlasované: 10 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.