Prečo sa neoplatí zabúdať na revíziu nehnuteľnosti

Roland Regely | rubrika: Článok | 12. 8. 2019
Revízia komína, plynových rozvodov či kotla. Pravidelné kontroly niektorých zariadení v domácnosti by sme nemali podceňovať. Môže to mať fatálne následky.
Prečo sa neoplatí zabúdať na revíziu nehnuteľnosti

Zdroj: Shutterstock

Vlastník nehnuteľnosti by sa mal patrične starať o svoj majetok. Ak bývate v bytovodom resp. paneláku, väčšinou túto činnosť vykoná za vás správca bytového domu. Ak ste samostatná jednotka, mali by ste dohliadať na to, aby všetky zariadenia v dome či byte boli bezpečné. K tomu slúžia revízie, resp. pravidelné kontroly. Niektoré intervaly sú dané zákonom alebo vyhláškou.

Revízie zaujímajú aj poisťovne. Najmä v prípade vzniku škody v nadväznosti na možné porušenie povinností starať sa o poistené veci v súlade s platnými právnymi predpismi. Poisťovne pri uzatváraní poistnej zmluvy priamo nepožadujú revízie, avšak pri vzniku poistnej udalosti z daného hľadiska už áno. 

Prečo treba mať revízie

Každý vlastník nehnuteľnosti má poistený svoj majetok, či už prostredníctvom poistenia domácnosti alebo nehnuteľnosti. Ak nechcete, aby v prípade škody poisťovňa krátila poistné plnenie, mali by ste dbať na dodržiavanie revízii a kontroly zariadení. Z toho titulu je potrebné mať platné revízie elektroinštalácie, bleskozvodu, plynu a komína.

Okrem pokojného spánku a ušetrených peňazí v prípade škody vám pravidelná revízia môže slúžiť aj ako zdroj informácií o stave bytového domu či nehnuteľnosti. Budete tak mať napríklad výborný prehľad o stave elektrického obvodu. Zistíte, či náhodou nehrozí porucha alebo skrat elektrických rozvodov a zariadení.

 

Zdroj fotografie: Pixabay

Revízia je skrátka dôležitým dokumentom aj v prípade živelnej udalosti.

Revízia elektroinštalácie: každých 5 rokov

V prípade murovanej obytnej budovy alebo kancelárskej budovy je potrebné vykonávať revíziu každých 5 rokov. Jej súčasťou je meranie elektrickej inštalácie, testovanie, vizuálna kontrola a napokon vyhotovenie revíznej správy.

V rodinnom dome vás kontrola takejto elektroinštalácie vyjde na 100 až 150 eur. Pri byte v bytovom dome je cena od 60 do 90 eur, ak sa robí kontrola súčasne na všetkých bytoch v tom-ktorom vchode, cena vyjde od 150 do 200 eur dokopy, je preto výhodnejšie vykonávať tieto kontroly hromadne.

Revízia bleskovodu: kontrola každý rok

V prípade revízia poznáme viacero typov kontrol. Vizuálna kontrola sa vykonáva raz za rok, revízia v dvoj až štvorročných intervaloch. Revízia aktívnych bleskozvodov prebieha každé tri roky.

Kontrola stavu bleskovodu vás vyjde zhruba na 50 eur, kompletná revízia stojí od 80 do 100 eur. V prípade rodinného domu je to menej – od 50 do 80 eur.

Revízia požiarnej ochrany: každý rok

Požiarnu techniku je potrebné kontrolovať častejšie. Preventívna požiarna prehliadka sa robí každý rok rovnako ako kontrola hasiacich prístrojov. Tlaková skúška hydrantov sa robí dva krát za rok, ak to nie je v kolektívnej zmluve určené inak.

Cena za kontrolu hasiacich prístrojov sa odvíja aj od ich počtu. V priemere sa platí 4 až 8 eur za kus.

Kontrola a údržba komínov: aj párkrát do roka

Komín je mimoriadne citlivá záležitosť. Preto kontrolu komínov a revíziu dymovodov s napojeným vykurovacím telesom treba vykonávať minimálne raz ročne.

Ak sú na komín napojené spotrebiče na kvapalné alebo na tuhé palivá, robí sa takáto kontrola raz za štyri mesiace. Ak máte na komín napojené spotrebiče na plyn a jedná sa o komín bez vložky, revízia je nutná raz za polrok. Ak máte doma komín s vložkou, kontrola je nutná raz za rok.

Od počtu zariadení i prieduchov potom závisí cena. Pohybuje sa od 60 do 90 eur.

Revízia plynových rozvodov: každé tri roky

Kontrola plynových rozvodov od hlavného prívodu do stupačky sa vykonáva raz ročne. Revízia plynových rozvodov potom v trojročnom intervale.

Cena pravidelnej revízie rozvodov plynu v intervale raz za 3 roky a pri využití hromadného termínu je približne 90 až 110 eur.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Akú nehnuteľnosť vlastníte?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok