Kto vlastní futbalové kluby na Slovensku?

19.08.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Kto je vlastníkom najznámejších slovenských futbalových klubov? Sú to bývalí futbalsti, papaláši, mestá či milionári?


Šport na najvyššej úrovni sa bez sponzoringu nezaobíde. Slovenské futbalové kluby často vlastní jeden človek, prípadne finančné skupiny. Často sú sponzorované biznismenmi priamo zo Slovenska. Poďme sa pozrieť na najväčšie slovenské kluby a ich štruktúru majiteľov.

ŠK Slovan Bratislava

Za mecenáša klubu z hlavného mesta Slovenska sa považuje Ivan Kmotrík. Podnikateľ, ktorého majetok sa odhaduje v stovkách miliónov eur. Stojí tiež za spoločnosťou Grafobal, ktorá sa venuje polygrafii. V lete 2011 vstúpila do klubu aj stávková spoločnosť Niké. Slovenská stávková spoločnosť pôsobiaca na trhu až vyše 20 rokov vstúpila do klubu v lete roku 2011, odvtedy vystupuje ako zlatý partner klubu. Rovnako ako športová značka Adidas, spomínaný Grafobal či spoločnosť Phoenix, ktorá zásobuje lekárne na Slovensku.

MŠK Žilina

Spoločnosť Tento patrí pod medzinárodný konglomerát Metsä Tissue. Je dodávateľom výrobkov z hygienického papiera. Spolumajiteľom a akcionárom tejto fínskej firmy je slovenský podnikateľ Jozef Antošík. Do žilinského klubu vstúpil ešte ako malý akcionár v roku 1995.

Podnikateľ Jozef Antošík najprv pôsobil v papierenskom priemysle, pred pár rokmi ho vymenil za potravinársky biznis. Jeden z najbohatších Slovákov, ktorého záber záujmov je široký, je zároveň stopercentným vlastníkom klubu MŠK Žilina. Klub podľa športových odborníkov vďačí Antošíkovi za mnohé ligové tituly.

 

Kto je majiteľom slovenských futbalových klubov?

Zdroj fotografie: Pixabay.com

FK Ružomberok

Najväčší výrobca papiera a celulózy na Slovensu patrí do portfólia medzinárodnej spoločnosti Mondi Group. 49% akcí vlastní veľkopodnikateľ Milan Fiľo. Milan Fiľo zbohatol počas privatizácií za vlády Vladimíra Mečiara. Rovnako patrí medzi najbohatších Slovákov a aktuálne vlastní klub FK Ružomberok. V minulosti investoval tiež do energetiky či mäsiarenského priemyslu.

AS Trenčín

Človek, ktorého rodina pochádza z Číny, vlastní už viac ako 10 rokov futbalový klub AS Trenčín. Tschen La Ling obchoduje najmä s realitami a pozemkami. Aegon sa stal hlavným sponzorom trenčianskeho klubu zhruba v rovnakom čase, ako Niké pri Slovane (rok 2011). Je to jeden z mála klubov na Slovensku, ktorého sponzoruje zahraničný investor, Aegon.

Spartak Trnava

V spojitosti s futbalovým klubom v Trnave sa najčastejšie spomína meno Vladimír Poór. Mimoriadne dobre sa mu darilo najmä za vlády Vladimíra Mečiara, dnes sa považuje za mecenáša vládnucej politickej strany Smer. Od štátu dostal niekoľkokrát finančnú podporu, naposledy na futbalový štadión. Orientuje sa tiež na strojárenský priemysel, sklárne a vybudoval sieť obchodných centier MAX. Hlavným sponzorom klubu je ŽOS Trnava, rovnako patriaca do portfólia Vladimíra Poóra.

DAC Dunajská Streda

V roku 2014 sa futbalového klubu Dunajskej stredy zmocnil človek menom Oszkár Világi. Roky šéfuje jednej z najväčších spoločností na Slovensku – Slovnaft. Világi je považovaný za najvplyvnejších ľudí nielen na Žitnom ostrove, ale aj v celej krajine.

ViOn Zlaté Moravce

V logu futbalového klubu Zlatých Moraviec sa objavuje aj logo firmy majiteľa. Volá sa Viliam Ondrejka a sklubom je spojený od samého počiatku, teda od roku 1995. Vybudoval ho hneď vedľa svojej stavebnej firmy Vion. VioN sa postupne dostal až do Corgoň Ligy a v roku 2007 si vďaka triumfu v Slovenskom pohári zahral aj v pohárovej Európe. Podľa dostupných informácií ide o klub s najvyrovnanejším rozpočtom.

Tabuľka: ziskovosť futbalových klubov na Slovensku

Klub Majiteľ Výsledok Príjmy
FK Senica Peeble Beech 1 750 2 330
MŠK Žilina Jozef Antošík 1 030 8 880
Zemplín Michalovce Ján Sabol 800 1 210
AS Trenčín Tschen La Ling 260 5 120
Spartak Trnava Vladimír Poór 10 4 040
ViOn Zlaté Moravce Viliam Ondrejka 0 790
DAC Dunajská Streda Oskzar Világy -180 4 280
FK Železiarne Podbrezová Vladimír Soták -180 2 470
FC Nitra Ivan Ondruška -180 1 460
ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík -270 9 120
Tatran Prešov Miroslav Remeta -520 820
MFK Ružomberok Milan Fiľo -2 230 1 580

Zdroj tabuľky: TREND.sk, Deloitte, futbalové kluby

Tagy:


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 2 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.