Štátny príspevok na kúpu elektromobilu: na jeseň príde šrotovné 2.0

Roland Regely | rubrika: Článok | 23. 8. 2019
Jeseň roku 2019 prinesie druhé kolo dotácií na kúpu elektromobilu. Okrem kúpy elektrických áut bude štát podporovať aj budovanie nabíjacích staníc.
Štátny príspevok na kúpu elektromobilu: na jeseň príde šrotovné 2.0

Zdroj: Shutterstock

Akčný plán rozvoja elektromobility na Slovensku. Tak sa volá dokument, ktorý hovorí o druhej etape takzvaného šrotovného s cieľom kúpy auta s alternatívnym pohonom. Plán však nie je len finančne podporiť kúpu elektromobily a autá jazdiace na plyn či biopalivá. Štát chce spropagovať samotnú elektrifikáciu ako takú. Dotáciu môže získať fyzická osoba, podnikateľ, mesto, obec i vyšši územný celok.

Účinnosť zákona navrhlo Ministerstvo hospodárstva na 15. Októbra. Znamená to, že výzva na predkladanie žiadostí bude vyhlásená ešte na jeseň 2019.

Výška a podmienky štátneho príspevku

Dotáciu poskytne štát len na nový automobil s alternatívnym pohonom. Tým pohonom sa myslí najmä skvapalnený zemný plyn, biopalivá a elektrický pohon.

Maximálna výška dotácie je vo výške tretiny z celkovej ceny. Tridsaťpäť percent z celkovej obstarávacej ceny vozidla dostane ten žiadateľ, ktorý kúpou nového vozidla súčasne vyradí z evidencie vozidiel auto so spaľovacím motorom. Vyradené auto musí byť staršie ako 15 rokov a poberateľ dotácie nesmel v minulosti prijať podobnú úľavu na iné vozidlo.

Ak staré auto nevyradíte z používania, dostanete príspevok maximálne vo výške jednej štvrtiny, čiže maximálne do výšky 25 % z ceny nového vozidla.

Dotáciu je možné dostať len na základe podanej žiadosti. Žiadosť bude možné podať hneď ako bude zverejnená výzva. Viac informácií zatiaľ nie je známych.

Po prihlásení nového vozidla do evidencie bude musieť žiadateľ používať auto s alternatívnym pohonom najmenej 4 roky od poskytnutia dotácie, inak o dotáciu príde.

 

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Výhody pre majiteľov áut s alternatívnym pohonom

Od roku 2020 budu môcť napríklad jazdiť aj v autobusových pruhoch. Aj takýmito opatreniami sa snaží zvýšiť počet takýchto áut na cestách. Vyplýva to z akčného plánu na podporu elektromobility, ktorý schválila vláda.

V prvej výzve išlo o dotácie v tisícoch eur

Prvá várka šrotovného bola spustená v novembri 2016. Ministerstvo hospodárstva SR vtedy v spolupráci so Zväzom automobilového priemyslu SR vyčlenilo celkový rozpočet vo výške 5,2 milióna eur. Z neho bolo možné čerpať príspevky do konca roka 2017. Štátna dotácia sa takisto vzťahovala na plne elektrické automobily (tzv. elektromobily), a to vo výške 5 000 eur a na plug-in hybridné automobily, vo výške 3 000 eur.

Pri prvej výzve sa muselo jednať o vozidlá, ktorých výrobca musí mať oficiálne zastúpenie na slovenskom trhu. Výhodu teda získali všetky overené a etablované značky zo zastúpením na Slovensku.

Viac ako tristo staníc

Podľa údajov Euraktiv je aktuálne na území Slovenska približne 300 verejne dostupných nabíjacích staníc. Neexistuje však ich mapa s komplexnými informáciami o umiestnení, dostupnosti či možnostiach platby.

Ceny elektrických áut budú omnoho priaznivejšie

Ceny elektromobilov sú na Slovensku rovnako vysoké ako v zahraničí. Radovo sa pohybujú v desiatkách tisíc eur. Šrotovné by však opäť mohlo značne znížiť cenové rozdiely medzi elektromobilmi a tradičnými automobilmi.

Najlacnejšie si budete vedieť obstarať elektromobil značky Škoda. Citigo-e má dojazd 270 kilometrov a jeho bežná cena sa pohybuje niekde okolo 16-tisíc eur.

O niečo drahší elektrický Golf sa ocitne v rovnako atraktívnej cenovej hladine. Jeho bežná cena je aktuálne viac ako 35-tisíc eur. Jeho výbava je na inej úrovni a dojazd predstavuje úctihodných 300 kilometrov.

Zaujímavou alternatívou môže byť aj Kia Soul EV. Mestský elektromobil s dojazdom 212 kilometrov a cenou 30-tisíc eur bude patriť medzi atraktívne možnosti. Z histórie vieme, že modely Kia patria medzi miláčikov na Slovensku.

Anketa

Sú podľa vás chystané dotácie v dostatočnej výške?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok