Ako ušetriť na aute, ktoré používate každý deň?

19.08.2019 | Komerčný článok, FUTURINO
komerčný článok


Výroba automobilov sa u nás zo dňa na deň zvyšuje, vďaka čomu sa stávame v automobilovom priemysle lídrom na celosvetovom trhu. Kým v roku 2015 to bolo 1 milión 38 tisíc vyrobených vozidiel, v roku 2018  predstavoval počet vyrobených áut už 1 080 000 kusov. Pomerne veľká časť z tohto množstva, samozrejme, predstavuje export, avšak, značná časť ostáva stále u nás doma, vo forme osobného vlastníctva niekoľkých tisíc obyvateľov Slovenska.


Aj z tohto pohľadu je otázka, ako ušetriť na osobnom automobile, stále aktuálnejšia. Aj auto a starostlivosť oň a údržba, je predsa jednou z položiek, ktoré do nášho rodinného alebo firemného  rozpočtu výrazne zasahujú. 

„Štátna zdravotná starostlivosť je ako auto, ktoré bolo vyrobené v piatok popoludní. Od začiatku potrebuje samé opravy.“ 
(Richard Gordon)

Každé zlyhanie zvyšuje spotrebu  

Vymeňte olej a nenechajte si prekontrolovať pneumatiky. Udržujte svoje vozidlo v dobrom stave, pretože každé zlyhanie zvyšuje spotrebu paliva.

Prvým krokom je kontrola vzduchového filtra. Ak je upchatý, do motora vchádza podstatne menej vzduchu a spotreba paliva je nadmerná. Na kontrolu a výmenu filtra dnes už nie je potrebné ísť do servisnej stanice – môžete to ľahko urobiť aj sami. Jednoducho ho presvetlite a ak ním svetlo neprechádza, je potrebné filter vymeniť.

Výmenu filtra môžete doma zrealizovať tiež, stačí si na topautodiely24.sk kliknúť na položku AUTO-DIELY, prejsť na FILTRE a vybrať si ten správny, objednať a doma potom vymeniť. Jednoduché a rýchle riešenie, ktoré môžete využiť aj pri výmene sviečky.

Znečistené alebo opotrebované zapaľovacie sviečky spôsobujú nedostatočné zapálenie palivovej zmesi. V tomto prípade sa prekročenie spotreby paliva zvýši o 15 – 20 %. Závisí tiež od vynechávania a kvality iskry. 

Udržujte správny tlak v pneumatikách

Tento faktor dokáže jazdu a spotrebu paliva poriadne ovplyvniť. Menej napustené kolesá si vyžadujú viac energie na pohyb vozidla. No pozor, zbytočne to s atmosférami ani nepreháňajte. Preplnené kolesá zvyšujú zaťaženie odpruženia. Ak idete na dlhú cestu, nič sa nestane, ak bude tlak v pneumatikách 0,3 atmosféry nad normálom.

Používajte motorový olej s nižšou viskozitou, ktorý umožňuje ľahšie kĺzanie po častiach. Čím ľahšie sa súčiastky pohybujú, tým menej energie a paliva sa spotrebuje. Nezabudnite však, že výber správneho oleja závisí aj od ďalších parametrov: sezóny, veku vozidla, záručných podmienok atď.

Zbavte sa „odpadu“ v kufri

Nebuďte bezohľadný vo vzťahu k svojmu autu. Aj nadváha znamená zvýšenú spotrebu paliva. Skontrolujte, či so sebou nesiete-veziete naozaj potrebné veci, napríklad detskú sedačku, do ktorej sa už váš potomok dávno nezmestí. Aj obyčajná zvuková izolácia môže nabrať na váhe vozidla.

Viac paliva a energie „zje“ auto aj pomocou inštalovaných elektrických spotrebičov. Ohrievanie skla a zrkadiel ovplyvňuje bezpečnosť, preto je lepšie si naň našetriť. Pracovná klimatizácia zvyšuje kilometrový výkon plynu o 15 %. 
Otázne je však to, či ste pripravení obetovať svoje pohodlie na úkor už tak malého rozpočtu?

Nájdite si na svoj štýl správny čas

Správny štýl jazdy je pravdepodobne najúčinnejším spôsobom zníženia nákladov na palivo. Žiadne zrýchlenie v štýle „šliapni na pedál“. Samozrejme, nemusíte hneď brzdiť ostatných šoférov za vami, ale skôr  spomaliť, aby sa vozidlo zotavilo svojou vlastnou zotrvačnosťou. Tichá jazda pomáha znížiť kilometrový výkon o 25 %.

Zamyslite sa pred cestou a vyberte si na ňu a konkrétny štýl jazdy vhodný čas. Tu je logika jednoduchá, pretože ak stojíte v dopravnej zápche zbytočne míňate benzín.

Jazdite plynulo

Náhle štartovanie na semaforoch, rýchle zrýchlenie a časté zmeny na pedáloch ovplyvňujú nielen stav vozidla, ale tiež tvrdo zasiahnu do vášho vrecka. V ideálnom prípade by ste na dlhších tratiach mali používať tempomat

Vyvarujte sa voľnobehu a vypnite motor, ak čakacia doba prekročí niekoľko minút.

Populárnym tipom na jazdu po diaľnici je dostať sa za náves kamióna, pretože nedochádza k aerodynamickému odporu. Spotreba paliva sa zníži nielen vďaka aerodynamickým zákonom, ale aj tomu, že si osvojíte štýl jazdy relatívne nízkej rýchlosti, bez náhlych zrýchlení a brzdenia.

Staňte sa pravidelným zákazníkom jednej čerpacej stanice alebo servisu

Okrem paliva sa vynakladá veľa peňazí na údržbu automobilu. Skutočnou príležitosťou ušetriť na starostlivosti o auto, je stať sa „prívržencom“ jednej siete čerpacích staníc alebo autoservisov, prípadne mať poruke dobrú internetovú adresu na náhradné auto-diely, ktorú sme vám už hneď v úvode spomenuli.

Veľa čerpacích staníc a servisov ponúka zákazníkom vernostné, bonusové programy a karty. Čo znamená, že čím častejšie tankujete a využívate ich služby, tým lacnejší benzín alebo oprava sa pre vás stáva.

Ušetrite na poistnom

Pokúste sa hľadať poisťovacie spoločnosti, ktoré ponúkajú zľavy na komplexy, napríklad pri získavaní komplexného poistenia a povinného poistenia zodpovednosti pre majiteľov vozidiel.

Auto je dokonalý stroj s vysokým výkonom, ktoré vás dokáže doviezť na požadované miesto behom pár minút alebo hodín. Ak si však nedáte pozor na jeho starostlivosť a údržbu, ktorá je   najlepšou prevenciou, bude tento stroj len zbytočným „žrútom“ financií, ktoré by ste inak mohli využiť na niečo príjemnejšie. 


Články zo sekcie: komerčný článokPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.