Jazdíte po meste elektrickou kolobežkou? Takéto prísne pravidlá vás čakajú od januára

28.08.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


E-kolobežky sa stávajú vo väčších mestách novým trendom v preprave verejnosti. Doposiaľ sa nachádzali viac-menej mimo zákona. Nová úprava všetko zmení.


Elektrické kolobežky sú v súčasnosti lacným a dostupným nástrojom na prepravu z bodu A do bodu B. Ich rozmach však znamená aj nutnosť zahrnutia tohto dopravného prostriedku do zákona o premávke. Doposiaľ sa totiž na „kolobežkárov“ prihliadalo ako na chodcov. Od roku 2020 sa na kolobežkárov bude prihliadať podobne ako na cyklistov.

Pripravovaný zákon však zatiaľ nerozlišuje výbavu, výkon, či iné vlastnosti a teda sa týka všetkých kolobežiek s motorčekom.

Rýchla jazda po chodníku je hrozba

Niktoré elektrické kolobežky môžu ísť rýchlosťou 20, 30 alebo aj 50 kilometrov za hodinu. Takáto rýchla jazda po chodníku môže byť pre chodcov nebezpečná. Vláda chce z kolobežkárov spraviť vodičov nemotorových vozidiel, teda vodičov kolobežiek s pomocným motorčekom a tým upraviť ich správanie v premávke či na chodníku.

Novela zákona chce, aby pre kolobežkárov platili rovnaké pravidlá ako pre cyklistov. Budú teda musieť jazdiť po pravom okraji vozovky a na cyklotrase budú môcť jazdiť len dvaja vedľa seba.

Za určitých okolností budú môcť používať aj chodník. Teda len v prípade, že pôjdu v rýchlosti chôdze, čo je ekvivalent štyroch až šiestich kilometrov za hodinu.

Priechod pre chodcov budú môcť používať jazdci na elektrických kolobežkách iba vtedy, keď si svoj dopravný prostriedok potlačia vedľa seba.

 

Nové pravidlá pre elektrické kolobežky od roku 2020

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Reflexné prvky a prilby

Znamená to tiež, že pri zníženej viditeľnosti budú musieť byť vybavení reflexnými a svetelnými prvkami a mimo obce, prípadne v mestách nosiť aj ochrannú prilbu.

Ani vodiči elektrických kolobežiek nesmú podľa zákona jazdiť bez držania riadidiel alebo spôsobom, ktorým by ohrozili iných účastníkov cestnej premávky.

Pozor na alkohol

Tí, ktorí elektrickou kolobežkou cestovali na pohárik si po novom budú musieť dávať pozor. Na elektrickej kolobežke totiž od januára nebudete môcť jazdiť pod vplyvom alkoholu, rovnako ako na bicykli. Pri cestnej kontrole budete môcť nafúkať maximálne pol promile alkoholu. V opačnom prípade vám policajti ďalšiu jazdu zakážu a budete musieť zaplatiť príslušnú pokutu do 50 eur.

Kolobežky ako alternatíva MHD

Elektrické kolobežky sú považované za výhodné aj z hľadiska cien. Najlacnejšie viete v e-shopoch zakúpiť od 250 eur. To je približne toľko isto, koľko ľudia v hlavnom meste platia za ročnú električenku. S kolobežkami sa navyše omnoho ľahšie manipuluje a v prípade potreby je možné ich bez väčších problémov prepravovať aj MHD.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 4 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.