Na čo si dať pozor pri nebankovej pôžičke a od koho si radšej nepožičiavať?

29.08.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Úvery a pôžičky - spravodajstvo


Väčšina Slovákov nepozná výhody finančných produktov, ktoré využívajú. Vyberajú si ich hlavne podľa ceny. Pri úveroch a pôžičkách od nebankových inštitúcií treba zvýšiť pozornosť.


Mať nejaký úver, platobnú kartu, účet v banke, sporenie alebo poistenie, je samozrejmosťou pre väčšinu Slovákov. Poznať ale výhody, ktoré tieto finančné produkty so sebou prinášajú, už také samozrejmé nie je.

Najrozhodujúcejším kritériom pri výbere konkrétneho finančného produktu je často len úroková sadzba, prípadne jednoduchosť s akou človek príde k peniazom.

Nebankové spoločnosti sú na Slovensku pod prísnejším dohľadom Národnej banky Slovenska. Napriek tomu sa na trhu stále nachádzajú spoločnosti, ktoré porušujú pravidlá.

Ako spoznať neserióznu nebankovku

Ak vám je niektorá firma ochotná požičať bez dokladovania príjmu a nedáva vám čas na preštudovanie podmienok úverovej zmluvy, mali by ste zbystriť pozornosť. Neseriózne finančné inštitúcie majú tiež často nejasné kontaktné údajevo forme P.O. Boxu. 

Príliš vysoké sankcie za nesplácanie pôžičky? Zvýšte pozornosť. V bankách aj veľkých nebankovnkách sú sankcie limitované zákonom a odvíjajú sa od aktuálnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky. Banky majú sankčné sadzby okolo 5% ročne k vášmu úroku.

 

Prečo sa neoplatí pôžička od nebankovky

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Desatoro neserióznej nebankovej inštitúcie

  • Firma bez sídla, prípadne len so schránkou
  • Ťažko čitateľné zmluvy a málo času na ich preštudovanie
  • Ručenie nehnuteľnosťou aj za malý úver
  • Veľmi jednoduché kritéria na požičiavanie peňazí
  • Obrovské sankcie za nesplácanie úveru
  • Firma nemá záujem zisťovať vašu schopnosť splácať
  • Neprimerane vysoký úrok a RPMN
  • Poplatok za poskytnutie pôžičky vopred
  • Ručenie za úver zmenkou
  • Výber splátok osobne a v hotovosti

Koľko ma to bude stáť, keď si to zoberiem?

Zobrať si pôžičku, úver alebo kreditnú kartu, uzatvoriť poistenie či sporenie, je bežnou záležitosťou pre väčšinu ľudí. Vo všetkých týchto prípadoch ale ide spravidla o finančný záväzok na dlhšie obdobie, nezriedka aj na niekoľko rokov. Rozhodnúť sa pre konkrétny produkt často nie je jednoduché a svoju úlohu tu zohráva viacero faktorov.

Kritériom, ktoré treba najviac zohľadniť pri výbere konkrétneho finančného produktu, je jeho konečná cena a nielen úroková sadzba. Všímať si treba najmä celkové náklady spojené s úverom. Riaďte sa primárne ročnou percentuálnou mierou nákladov (RPMN), ktorá vám ukáže celkové náklady spojené so splácaním pôžičky. Nemala by byť vyššia ako 25%.

Podľa zákona môžu nebankovky zarobiť maximálne dvojnásobok toho, čo si priemerne účtujú na trhu banky. Ak sa vám ich RPMN príliš vysoké, nepožičiavajte si.

Služby navyše, ktoré nepotrebujete

Chce vám nebankovka posielať informačné SMS alebo umožniť výber splátok osobne? Sú to všetko nekalé praktiky a od takejto spoločnosti si nepožičiavajte. Výber splátok osobne už zákon nepovoluje a SMS správy znamenajú zbytočné náklady navyše za každú jednu správu odoslanú na vaše číslo.

Po novom musi úverové inštitúcie posielať peniaze klientom len na účet alebo poštovou poukážkou. Pôžička v hotovosti je už tak mimo zákona.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Úvery a pôžičky - spravodajstvo