Ako si zabezpečiť vyšší dôchodok? Každá z možností vás bude niečo stáť

30.08.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Dávky a dôchodky - spravodajstvo


Pracujte dlhšie, zvýšte si vymeriavací základ, zabezpečte sa aj dobrovoľne. Dôchodok si možno zvyšovať viacerými formami.


Mať slušnú penziu a žiadne starosti. To je sen azda každého pracujúceho človeka. Mnohí sa boja, že po tom čo prestanú pracovať prídu o viac ako polovic svojho príjmu. Kto si chce zvýšiť svoj dôchodok, mal by začať okamžite.

K 30. aprílu 2019 predstavoval priemerný starobný dôchodok podľa štatistík Sociálnej poisťovne 458,20 eura. „Najnižšia“ minimálna penzia sa pri tridsiatich rokoch kvalifikovaného obdobia poistenca v tomto roku pohybuje na úrovni 278,90 eura. Ak má niekto odrobených napríklad 40 rokov kvalifikovaného obdobia, jeho minimálny dôchodok bude vyšší a dosiahne 322 eur.

Poučky hovoria, že klient by si mal sporiť vo výške aspoň 30% svojho hrubého príjmu a zabezpečiť si dôchodok na úrovni aspoň 70% svojho príjmu. Dá sa niečo také reálne dosiahnuť? Prinášame tipy na zvýšenie dôchodku.

 

Ako sa dopracovať k vyššiemu dôchodku

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Vyššie odvody, vyšší dôchodok

Čím vyššie odvody na dôchodkové poistenie, tým máte vyššiu suma budúceho dôchodku. Zamestnancom sa výška dôchodku úmerne upravuje podľa výšky ich platu. Pri živnostníkoch sa prihliada na vymeriavaci základ, ktorý závisí od dosiahnutého zisku. Živnostníci však často platia len minimálne odvody, preto by pri snahe o vyšší dôchodok mali porozmýšľať nad zvýšením odvodov do Sociálnej poisťovne.

Svoj vymeriavaci základ môžete navýšiť tromi spôsobmi. Požiadate o zvýšenie mzdy, zvýšite svoj príjem ako SZČO alebo sa stanete dobrovoľne poistenou osobou.

Ak si chcete vypočítať približnú výšku svojej penzie, môžete na to použiť kalkulačku na informatívny výpočet dôchodku.

Žiadna z možností nie je zadarmo

Zvýšenie dôchodku vás vždy bude niečo stáť. Jednou z možností ako si dvihnúť dôchodok je nájsť si k aktuálnemu zamestnaniu aj prácu na dohodu. Dohodári platia odvody a takýto príjem sa započítava pri výpočte dôchodku.

Ďalšou alternatívou je dobrovoľné dôchodkové poistenie. V takom prípade prispievate mesačne vyše 120 eur. Po roku sa váš budúci dôchodok navýši len o pár eur mesačne. Preto s dobrovoľným poistením je potrebné začať čím skôr.

Druhý a tretí pilier

Často využívanou formou je aj druhý pilier. V tomto prípade záleží len na sporiteľovi, akou sumou a ako často bude prispievať. Takéto príspevky si možno odpočítať z daňového základu. Keďže sporenie na dôchodok a investovanie v dôchodkových fondoch (2. pilier) je dlhodobou záležitosťou, nie je vstup do 2. piliera pre všetkých výhodný. Hlavným kritériom vstupu do 2. piliera je vek. Ak máte do 35 rokov a zatiaľ ste do II. dôchodkového piliera nevstúpili, tak by ste tak mali určite urobiť a nespoliehať sa len na dôchodok z I. piliera, teda od Sociálnej poisťovne. 

Napokon spomenieme aj tretí pilier. Hlavný rozdiel je v tom, že zabezpečenie na dôchodok v 3. pilieri je dobrovoľné. Platíte zo svojej mzdy podľa vlastného uváženia a istou čiastkou vám zvyčajne prispieva aj váš zamestnávateľ.

Sporte alebo kúpte nehnuteľnosť na biznis

Pre dostatočne vysoký dôchodok je dnes nevyhnutné sporiť, prípadne investovať do nehnuteľností. Sporenie môžete v poproduktívnom veku zrušiť a zhodnotené peniaze užiť podľa potreby.

Výnosy z predaja či prenájmu nehnuteľnosti vám môžu zabezpečiť nadštandardný príjem aj v starobe.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3
Hlasované: 6 krát 5 0.5h