Sporenie v banke: prehľad najvýhodnejších sporiacich účtov 2019

02.09.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Sporiaci účet je jednou z najrozšírenejších foriem investovania bežných spotrebiteľov. Posledné údaje hovoria, že viac ako polovica Slovákov vlastní sporiaci účet. Poďme sa teda pozrieť na ponuku slovenských bánk.


Slováci síce patria medzi národy s najvyšším dlhmi, no vieme si aj odkladať. Potvrdzujú to aj posledné štatistiky NBS. Tie hovoria, že v priemere majú Slováci našetrených na sporiacich účtov viac než 4-tisíc eur.

Slováci odkladajú peniaze na sporiace účty aj napriek faktu, že úrokové sadzby nie sú až tak zaujímavé. Ak sa teda spoliehate len na sporiaci účet, svoje peniaze kvôli nezhodnotíte.

Tri druhy sporenia

Na Slovensku možno sporiť formou sporiaceho účtu, termínovaného vkladu či vkladnej knižky.

Pri vkladnej knižke ide o to, či je bez viazanosti alebo s výpovednou lehotou. Vo všeobecnosti je to však stabilný produkt a banka musí chrániť váš vklad do výšky 100 000 eur. Vkladná knižka však ponúka veľmi nízke úroky a v porovnaní s termínovanými vkladmi je na tom horšie.

Sporiaci účet býva často bezplatný podúčet, ktorý si môžete otvoriť k vášmu bežnému účtu. S peniazmi môžete disponovať kedykoľvek, ponúka vyššie sadzby ako vkladná knižka a všetky operácie v rámci účtu sú bezplatné. Negatívom je, že úrokmi nie je tak zaujímavý ako napríklad termínovaný vklad.

Termínovaný vklad predstavuje najvýhodnejšiu investičnú alternatívu v rámci bankových produktov na Slovensku. Vždy sa vymedzuje na určité obdobie, napr. 1 až 5 rokov. Úrokovú sadzbu si zaistíte na začiatku sporenia, banka musí váš vklad chrániť do výšky 100 00 eur, rovnako ako pri vkladnej knižke. Nevýhodou je, že banky regulujú maximálnu výšku vkladu a s peniazmi počas doby sporenia nemôžete disponovať.

 

V ktorej banke sa najviac oplatí sporiť

Zdroj: Shutterstock

Najvýhodnejšie sporenie v banke

S veľmi atraktívnym úrokom láka už dlhšie obdobie Prima banka. Sporenie k osobnému účtu či študentskému účtu má 5% ročný úrok, bez poplatku a bez výpovednej lehoty. Pravidelné mesačné sporenie v desiatkach eur môže byť pri takomto vysokom zhodnotení naozaj výhodné. Poplatok za predčasný výber neplatíte.

O niečo nižší ale na slovenské pomery stále veľmi atraktívny úrok ponúka aj Poštová banka. Tzv. Dobre sporenie istota na vzdelanie umožňuje šetriť študentom s úrokom 3,5% ročne. Dobré sporenie Istota pre ostatných sporiteľov má ročný úrok 1,25%. Ide však o sporenie s viazanosťou na 10 rokov a pri predčasnom výbere platíte poplatok vo výške 5% z celkovej sumy.

Privatbanka ponúka úrokovú sadzbu vo výške 0,40%. Nesmiete však sporiť sumu vyššiu ako 30 000 eur.

O niečo nižší úrok ponúka mBank, 0,30% ročne. Sporiaci účet je určený najmä na pravidelné sporenie drobných súm z odchádzajúcich platieb, platieb debetnými a kreditnými kartami a výberov hotovosti.

Sporenie s úrokom 0,20% ročne ponúka Raiffeisen bank. Je bez výpovednej lehoty i bez poplatku za predčasný výber. Nasporené peniaze sú tak okamžite k dispozícii.

Ostatné banky ponúkajú úrok od 0,10% do 0,01%. Ide o klasické sporiace produkty s nízkou úrokovou sadzbou na ktorých sa peniaze nezhodnocujú. Slúžia len ako podúčet v rámci bežného účtu.

V mnohých bankách možno získať výhodnejší úrok pri používaní ďalších bankových produktov, tieto špecifické prípady sme do porovnania nezahrnuli.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 4 krát 5 0.5