Kedy založiť deťom prvý bežný účet?

05.09.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


S praktickým finančným vzdelávaním je podľa odborníkov dobré začať čím skôr. Založenie detského účtu môže byť zlomovým okamihom vo finančnej gramotnosti dieťaťa.


Porozumieť hodnote peňazí, naučiť sa narábať s vreckovým, platiť kartou i pravidelne si odkladať. Vedomosti detí o financiách sú akýmsi základom do ich dospelého života. Neexistuje všeobecná rada, kedy s detským účtom začať. Existuje však niekoľko dobrých rád, ktoré vam uľahčia rozhodovanie pri otázkach ako a kedy založiť účet dieťaťu.

Vreckové v prehľadnej forme

Peniaze odložené na účte sú určite vhodnejšou formou vreckového, ako v hotovosti, zhodujú sa odborníci. S vlastným účtom a prístupom cez mobilnú aplikáciu dokážu deti a ich rodičia v reálnom čase sledovať príjmy, výdavky i hospodárenie s účtom. S modernými bankovými aplikáciami sa aj deti veľmi rýchlo naučia pojmy ako zaplatiť či nasporiť.

Pri pravidelnom vreckovom dávajú klientom mnohé banky výhodnejšie balíky služieb. Detské účty majú napríklad omnoho výhodnejšie úročenie na účte.

 

Kedy sa oplatí založiť bankový účet deťom

Zdroj: Shutterstock

Platiť kartou je bezpečné a je to hračka

Platenie kartou je rýchle, bezpečne a je to hudba budúcnosti. Niektoré banky dokonca študentov odmeňujú za platby kartou. Vracajú im na účet pol percenta zo sumy zaplatenej kartou a pod.

Mať vlastný PIN kód je zodpovednosť. Čim skôr si dieťa osvojí prácu s takouto tajnou informáciou, tým lepšie.  

Ako vybaviť detský účet

Na založenie detského účtu budete potrebovať občiansky preukaz rodiča a rodný list dieťaťa. Účet možno založiť už od narodenia dieťaťa, čo väčšinou využívajú rodičia na výhodné úročenie peňazí a vďaka sporeniu k účtu aj na odkladanie peňazí do budúcna.

Pri zakladaní študentského účtu stačí občiansky preukaz a do 18 rokov prítomnosť rodiča pri zakladaní. Ratolesti staršie ako 18 rokov už musia dokladovať aj štúdium – potvrdením o návšteve strednej či vysokej školy.

Kedy sa detský účet stane študentským? Detské kontá majú zvyčajne platnosť do pätnásteho roku, potom sa menia na študentské.

Výhody k detským účtom

Takmer všetky banky umožňujú výbery k detským účtom zadarmo. Ďalším benefitom môže byť výhodnejšie poistenie k účtu a rodičia by mali vyberať účet aj podľa toho, či a ako chcú sporiť dieťaťu finančné prostriedky. Sporiace účty a vkladné knižky zvýhodňujú podmienky detských účtov ešte viac.

Výhody detských účtov

  • nízka cena
  • detské motívy na karte
  • lepší prehľad a jednoduchá kontrola výdavkov dieťaťa
  • pravidelné sporenie k účtu
  • zoznámenie sa s internet a mobil bankingom


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 2 krát 5 0.5