5 dôvodov, prečo (ne)dávať deťom vreckové

06.09.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Pravidelný prísun peňazí pre deti dáva ratolestiam šancu získať dôležité poznatky o financiách do dospelosti. Vreckové by však malo byť v zdravej miere a mali by platiť určité pravidlá.


Deti si hodnotu peňazí začínajú uvedomovať niekedy v predškolskom veku. To je tiež obdobie, kedy sa mnohé z nich stretávajú s prvým vreckovým vo svojom živote. Tak ako môže vreckové pomôcť, môže aj ublížiť. Prečítajte si 5 dôvodov, kedy vreckové pomáha deťom.

Pravidelnosť je dôležitá

Vreckové by deti nemali dostávať na požiadanie. Pravidelné mesačné vreckové ich učí pravidelnosti. Vedieť hospodáriť s mesačným príspevkom od rodičov je výborný začiatok. Deti pri pravidelnom vreckovom pochopia, že pravidelným sporením môžu dôjsť k zaujímavej sume, zároveň ak peniaze za pár dní minú, je to pre nich škola do budúcna, prečo sa oplatí šetriť.

Vreckové deťom vyplácajte vždy v rovnaký deň. Ako keby dostávali výplatu.

 

Dôvody prečo dávať deťom vreckové pravidelne

Zdroj: Pixabay

Bez pravidiel to nemá zmysel

Ideálny čas na vreckové je podľa odborníkov začiatok povinnej školskej dochádzky. Dieťa prichádza každý deň do kontaktu s ostatnými rovesníkmi a je častejšie vystavované pokušeniam vreckové minúť. Ak vaše dieťa bude dodržiavať pravidlá a minie vreckové len na potrebné veci, je predpoklad, že svoje dobré zvyky si prenesie aj mimo školy.

Čím staršie, tým rozumnejšie?

Deti na prvom stupni základnej školy prvýkrát spoznávajú hodnotu peňazí a preto by podľa odborníkov mali dostávať menšie vreckové a raz do týždňa. Ak ho minú za deň, budú musieť počkať do ďalšieho týždňa – to ich naučí lepšie hospodáriť. Pre deti v tomto veku je ideálne vreckové od 5 do 10 eur.

Pre staršie deti už prichádza do úvahy aj platobná karta. Pri súčasných mobilných aplikáciach môžu mať rodičia i deti neustálu kontrolu nad stavom účtu. Peniaze už môžu dostávať mesačne, prípadne raz za dva týždne. Staršie deti by už podľa odborníkov mali poznať aj pojem sporenie. Rodičia ich k nasporeniu istej sumy môžu motivovať, napr. tým, že im prispejú na hodnotnejšiu vec, ak spoločne „priložia ruku k dielu“ a nasporia si.

Starší žiaci a študenti už sú finančne gramotnejší a na vreckové sú už pravdepodobne zvyknutí. Čím je však dieťa staršie, tým viac pokušení ho stretáva.

Medzi rodičom a dieťaťom by mali existovať pravidlá, na čo všetko môže peniaze minúť a čo už je „cez čiaru“. Ak dieťa poruší dohodu mal by prísť finančný trest, tak ako to chodí bežne aj v živote dospelých napr. pri nedodržaní zmluvy s bankou. Odborníci hovoria, že stačí znížiť vreckové, prípadne ho na nejaké obdobie úplne vypustiť.

Rovnako sa odporúča zapojiť dieťa do aktivít rodinného manažmentu peňazí. Ukážte im, koľko za niektoré veci platíte a oni si takmer okamžite uvedomia hodnotu svojho vreckového. Nechajte ich tiež spolurozhodovať o rodinnom rozpočte.

Za extra prácu, extra odmena

Skvelou motiváciou pre deti môže byť fakt, že pri pomoci rodičom, prípadne výbornom prospechu v škole nasleduje aj patričná odmena. Nie vždy musí ísť o finančnú odmenu, ale deti by mali pochopiť, že ak sa snažia a pomáhajú rodine, užijú si výhody a dobrý pocit z vykonanej práce.

Vytváranie rezervy

Desať percent. Toľko je podľa odborníkov primeraná čiastka na sporenie z vreckového. Údajne ak deti naučíte sporiť desatinu z ich mesačného „zárobku“, bude to skvelý štart pre ich budúcnosť vo svete financii.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.