5 dôvodov, prečo (ne)dávať deťom vreckové

Roland Regely | rubrika: Článok | 6. 9. 2019
Pravidelný prísun peňazí pre deti dáva ratolestiam šancu získať dôležité poznatky o financiách do dospelosti. Vreckové by však malo byť v zdravej miere a mali by platiť určité pravidlá.
5 dôvodov, prečo (ne)dávať deťom vreckové

Zdroj: Shutterstock

Deti si hodnotu peňazí začínajú uvedomovať niekedy v predškolskom veku. To je tiež obdobie, kedy sa mnohé z nich stretávajú s prvým vreckovým vo svojom živote. Tak ako môže vreckové pomôcť, môže aj ublížiť. Prečítajte si 5 dôvodov, kedy vreckové pomáha deťom.

Pravidelnosť je dôležitá

Vreckové by deti nemali dostávať na požiadanie. Pravidelné mesačné vreckové ich učí pravidelnosti. Vedieť hospodáriť s mesačným príspevkom od rodičov je výborný začiatok. Deti pri pravidelnom vreckovom pochopia, že pravidelným sporením môžu dôjsť k zaujímavej sume, zároveň ak peniaze za pár dní minú, je to pre nich škola do budúcna, prečo sa oplatí šetriť.

Vreckové deťom vyplácajte vždy v rovnaký deň. Ako keby dostávali výplatu.

 

Bez pravidiel to nemá zmysel

Ideálny čas na vreckové je podľa odborníkov začiatok povinnej školskej dochádzky. Dieťa prichádza každý deň do kontaktu s ostatnými rovesníkmi a je častejšie vystavované pokušeniam vreckové minúť. Ak vaše dieťa bude dodržiavať pravidlá a minie vreckové len na potrebné veci, je predpoklad, že svoje dobré zvyky si prenesie aj mimo školy.

Čím staršie, tým rozumnejšie?

Deti na prvom stupni základnej školy prvýkrát spoznávajú hodnotu peňazí a preto by podľa odborníkov mali dostávať menšie vreckové a raz do týždňa. Ak ho minú za deň, budú musieť počkať do ďalšieho týždňa – to ich naučí lepšie hospodáriť. Pre deti v tomto veku je ideálne vreckové od 5 do 10 eur.

Pre staršie deti už prichádza do úvahy aj platobná karta. Pri súčasných mobilných aplikáciach môžu mať rodičia i deti neustálu kontrolu nad stavom účtu. Peniaze už môžu dostávať mesačne, prípadne raz za dva týždne. Staršie deti by už podľa odborníkov mali poznať aj pojem sporenie. Rodičia ich k nasporeniu istej sumy môžu motivovať, napr. tým, že im prispejú na hodnotnejšiu vec, ak spoločne „priložia ruku k dielu“ a nasporia si.

Starší žiaci a študenti už sú finančne gramotnejší a na vreckové sú už pravdepodobne zvyknutí. Čím je však dieťa staršie, tým viac pokušení ho stretáva.

Medzi rodičom a dieťaťom by mali existovať pravidlá, na čo všetko môže peniaze minúť a čo už je „cez čiaru“. Ak dieťa poruší dohodu mal by prísť finančný trest, tak ako to chodí bežne aj v živote dospelých napr. pri nedodržaní zmluvy s bankou. Odborníci hovoria, že stačí znížiť vreckové, prípadne ho na nejaké obdobie úplne vypustiť.

Rovnako sa odporúča zapojiť dieťa do aktivít rodinného manažmentu peňazí. Ukážte im, koľko za niektoré veci platíte a oni si takmer okamžite uvedomia hodnotu svojho vreckového. Nechajte ich tiež spolurozhodovať o rodinnom rozpočte.

Za extra prácu, extra odmena

Skvelou motiváciou pre deti môže byť fakt, že pri pomoci rodičom, prípadne výbornom prospechu v škole nasleduje aj patričná odmena. Nie vždy musí ísť o finančnú odmenu, ale deti by mali pochopiť, že ak sa snažia a pomáhajú rodine, užijú si výhody a dobrý pocit z vykonanej práce.

Vytváranie rezervy

Desať percent. Toľko je podľa odborníkov primeraná čiastka na sporenie z vreckového. Údajne ak deti naučíte sporiť desatinu z ich mesačného „zárobku“, bude to skvelý štart pre ich budúcnosť vo svete financii.

Anketa

Ako často dávate vreckové svojim deťom?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Najvýhodnejšie sporiace účty podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Veľké prekvapenie pre Slovákov: Takto vyzerajú trináste dôchodky v praxi

5. 3. 2024 | Daniel Výcha

Veľké prekvapenie pre Slovákov: Takto vyzerajú trináste dôchodky v praxi

Trináste dôchodky sú neutíchajúcou témou, ktorou sa zaoberá nielen vláda, ale aj samotní dôchodcovia už niekoľko mesiacov. Minulý rok mali dôchodcovia dostať trináste dôchodky v plnej... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2023

21. 2. 2024 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2023

V spolupráci s portálom Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vám prinášame výsledky 2. ročníka súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2023.

VIDEO: Ako sa vyrovnať s rastúcimi cenami a neprichádzať zbytočne o peniaze?

15. 11. 2023 | Marek Mittaš | 1 komentár

VIDEO: Ako sa vyrovnať s rastúcimi cenami a neprichádzať zbytočne o peniaze?

Vysoká inflácia poznačila rozpočty mnohých domácností. Narástli ceny potravín, energií, mnohým zdraželi hypotéky. Ako sa vyrovnať s vyššími výdavkami a naopak kde nájsť vhodné zhodnotenie... celý článok

Hľadáte stabilné zhodnotenie peňazí? Termínovaný vklad sa vracia do hry

13. 11. 2023 | Marek Mittaš

Hľadáte stabilné zhodnotenie peňazí? Termínovaný vklad sa vracia do hry

Zdalo sa, že nízke úrokové sadzby termínované vklady definitívne pochovajú. Zvýšenie sadzieb ich však oživilo a pre konzervatívneho investora ponúkajú zaujímavé zhodnotenie, istotu... celý článok

Novinky v stavebnom sporení: Komu sa dnes ešte oplatí?

31. 10. 2023 | Daniel Výcha

Novinky v stavebnom sporení: Komu sa dnes ešte oplatí?

Stavebné sporenie v minulosti patrilo medzi veľmi obľúbené finančné produkty, ktoré využívalo mnoho domácností. Jeho popularita však časom upadla kvôli nie príliš pozitívnym zmenám.... celý článok