Prečo sa oplatí kúpiť dieťaťu smart hodinky

09.09.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Inteligentné hodinky umožňujú rodičom mať dozor nad dieťaťom i komunikovať s ním. Prispievajú k zdraviu dieťaťa avšak prinášajú so sebou aj bezpečnostné riziká.


Smart hodinky alebo inteligentné digitálne hodinky neuľahčujú život len dospelým, ale aj našim ratolestiam. Umožňujú sledovať údaje o polohe dieťaťa, moniturujú ich pohybovú aktivitu a často ich motivujú hýbať sa viac. Prinášame krátky prehľad výhod a nevýhod smart hodiniek pre deti.

Mať dieťa pod kontrolou

V minulosti sa rodičia museli spoliehať na dobré slovo svojich detí, ak chceli vedieť, kde sa pohybujú a čo robia. Dnes to platí rovnako, avšak napríklad pomocou inteligentných hodiniek môžu dospelí sledovať v reálnom čase činnosť svojich detí či monitorovať ich polohu.

Mnohé z hodiniek pre deti vedia identifikovať určité oblasti ako škola, ihrisko, vaša domácnosť a pod. Pri vstupe či výstupe z takejto oblasti dostane rodič notifikáciu na svoj smartfón. Nemusí tak neustále sledovať činnosť dieťaťa o jeho pohybe ho hodinky informujú automaticky.

 

Dôvody, prečo kúpiť dieťaťu smart hodinky

Zdroj: Pixabay

Nie všetky sú bezpečné

Špecialisti z nórskej bezpečnostnej firmy Mnemonic pred nedávnom upozornili, že niektoré typy smart hodiniek môžu mať vážne nedostatky, ktoré ohrozujú súkromie a bezpečnosť detí. Označili aj štyri konkrétne typy hodiniek, ktoré majú problém s bezpečnosťou a umožňujú vstúpiť potenciálnym útočníkom resp. hackerom do operačného systému a nadviazať virtuálny kontakt s dieťaťom. Konkrétne ide o hodinky Gator 2, Tick Talk, Xplora a Tinitell. Podľa odborníkov môžu hackeri prevziať kontrolu nad hodinkami a sledovať, odpočúvať, ako aj komunikovať s dieťaťom.

Je podľa nich dôležité, aby rodičia pri kúpe radšej investovali do overených svetových značiek a vyhli sa tak problémom s kyberzločincami.

Držia dieťa v dobrej kondícii

Smart hodinky sú dnes už bežnou súčasťou doby. Existujú modely určené len ako alternatíva mobilu, avšak aj také varianty, ktoré mobilný telefón vedia celkom dobre nahradiť. Prvotný úmysel smart hodiniek však nebol nahradiť smartfóny, ale byť akousi ich predĺženou rukou a skratkou.

Väčšina dotykových hodiniek v sebe spája funkcie fitness náramkov, ktoré sa snažia ich majiteľa motivovať k dostatočnému množstvu pohybu, upozorňujú na príliš dlhé sedavé polohy a pod.

Smart hodinky umožňujú nastavovať rôzne kalorické a fitness ciele. Pri deťoch môžu plniť významnú funkciu najmä v tom prípade, že dieťa je lenivé a nechce sa mu cvičiť. Fitness náramky motivujú deti rôznymi hrami, odznakmi za úspechy v cvičení a pod. Skrátka robia cvičenie a pohyb atraktívnejšími pre deti.

Chránia pred srdcovými chorobami

Jednou z ďalších funkcií drahších modelov je aj schopnosť merať srdcový tep. Napríklad inteligentné hodinky od Apple zbierajú dáta o srdcovej činnosti a ak dochádza k nejakej anomálii, upozornia na to majiteľa hodiniek. V USA sú známe mnohé prípady, kedy hodinky včas upozornili na srdcový problém a ich majiteľ sa tak mohol podrobiť potrebným vyšetreniam u špecialistu. Touto funkciu disponujú Apple Watch od série 3.

Platby hodinkami ako súčasť finančnej gramotnosti

Ak má dieťa založený účet v banke, určite ho poteší možnosť platiť mobilom či hodinkami. Umožňujú to najmä hodinky s operačným systémom Android a iPhone. Hodinky sú spárované so smartfónom, do ktorého možno virtuálne uložiť fyzickú platobnú kartu. Ak teda dieťa má svoj účet i platobnú kartu, môže napríklad v obchode platiť hodinkami za jedlo, sladkosti či kupovať si cestovné lístky. Stav vreckového môžu rodičia po celý čas sledovať cez internetbanking.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.