Klimatizácia v aute: ako a kedy ju servisovať?

03.12.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Jesenné obdobie je ideálne na kontrolu a opravu klimatizačnej jednotky v aute.


V letných horúčavách sa automaticky spoliehame na klimatizáciu a bez nej si už často jazdu ani nevieme predstaviť. Pomáha nám vyhnúť sa dehydratácii, stresu či nervozite za rozpáleným volantom a deťom výrazne uľahčuje cestovanie na dlhé trasy. Aby sme si však nezavarili na problém kvôli rôznym nečistotám, plesniam či baktériám v rozvodoch klimatizácie, nezabúdajme sa o ňu starať naozaj dôkladne.

Kontrola aspoň jedenkrát ročne

Aj vy chodíte k zubárovi či na preventívne prehliadky každý rok, rovnako je dobré dať skontrolovať aj klimatizáciu a jej rozvody v aute. Že niečo nie je v poriadku zistíte, ak cítite po jej zapnutí zápach alebo ak sa vám zdá, že nechladí dostatočne. „Majiteľ auta by si mal dať skontrolovať klimatizáciu aspoň raz za rok,“ odporúča Ing. Róbert Hukel, vedúci popredajných služieb v spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko. „Ideálne je kontrolu klimatizácie spojiť s pravidelnou servisnou kontrolou celého automobilu. Vodič takto ušetrí nielen čas, ale aj peniaze,“ zdôvodňuje.

Klimatizačnú jednotku je vhodné nechať skontrolovať po letnej sezóne. Vyhnete sa tak čakaniu na voľný termín v servise a využiť môžete aj rôzne zľavy.

 

ako správne servisovať klimatizáciu v aute

Zdroj: Shutterstock

Pozor na typ chladiacej zmesi

Pri dopĺňaní chladiacej zmesi je potrebné sledovať, či sa dopĺňa ten správny druh pre vaše auto. Pre oba typy mávajú v autorizovaných servisoch samostatný plniaci, čistiaci a testovací stroj, preto je jednoduché sa vyhnúť zámene. Rovnako vám tu vedia skontrolovať aj tlak v okruhu, odporúčame preto nechať servis klimatizácie na odborníkov.

To, čo je čisté, funguje

Aj pri novších autách je dôležité skontrolovať, či sa do chladiča nedostali nečistoty, prach alebo hmyz. Tie môžu klimatizáciu úplne znefunkčniť. Na čistenie je dobré pamätať hlavne vtedy, ak auto jazdí alebo parkuje v prašnom prostredí. Vyčistiť treba aj vodný kanál klimatizácie od rôznych usadenín, lístia či ihličia. Nahromadené nečistoty v tomto priestore môžu spôsobiť naozaj veľmi nepríjemný zápach vo vnútri vozidla.

Sprej pomôže, ale iba na chvíľu

Najefektívnejšie vyčistí klímu ultrazvukový čistiaci prístroj, ktorý zničí plesne aj baktérie. Môžeme použiť aj sprejové a penové čističe, účinnosť je však krátkodobá.

Pravidelná výmena účinných filtrov

Dôležitou zložkou klimatizácie, nielen ak máme v posádke alergikov, sú filtre zachytávajúce peľ a prach. Pri výmene by sa mali používať správne a originálne peľové filtre. Efektívne sú filtre v kombinácii s aktívnym uhlím, ktoré absorbujú ozón a iné škodlivé plyny a znižujú nepríjemné zápachy.

"Samotná filtrácia je tak oveľa účinnejšia. K najlepším patria tzv. bioaktívne (biogénne) alergénne filtre, ktoré zabraňujú vniknutiu spór húb a aj najmenších alergénov. Vyvarovať by sme sa mali lacným náhradám s papierovými filtrami, ktoré majú nízke absorpčné vlastnosti," dodáva Ing. Róbert Hukel zo ŠKODA AUTO Slovensko.

Využívajte klímu aj v zime, vyhnete sa problémom

Ak klimatizáciu spúšťame aj počas zimného obdobia. Priaznivo vplýva na jej kondíciu, ak ju z času na čas, respektíve pravidelne využívame aj v zime. Zabránime tak mnohým problémom, ktoré môžu vzniknúť pri jej nevyužívaní. A tak dokážeme ušetriť ďalšie náklady na jej opravu, ako aj ďalších súčastí v automobile.

Problémom môže byť najmä kompresore klimatizácie. Táto súčiastka je hlavným ťahúňom celej klimatizácie a preto aj najviac trpí tým, že klimatizáciu nevyužívame alebo ju veľmi rýchlo vypíname aj v zimnom období. Ak klímu v zime v aute nastavíme na vyššiu teplotu, pomôžeme si tak eliminovať vlhkosť v kabíne auta. Rovnako predídeme nepríjemnému zahmlievaniu okien a zarosené sklá nebudú mať taktiež šancu. V neposlednom rade so spustenou klimatizáciou dokážeme rýchlejšie odmraziť okná, predovšetkým to vpredu. Okrem vyššie popísaných výhod, dosiahneme aj skoršie zahriatie motora práve kvôli spustenému kompresoru klimatizácie. Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5