Poistenie pre školáka: kedy sa oplatí a čo všetko by malo obsahovať

10.09.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Detské poistenie je už na Slovensku známy pojem, avšak ešte stále nie je tak populárne ako v zahraničí. Oplatí sa vôbec riešiť poistenie pre školopovinné dieťa?


Peniaze ako odškodné za úraz alebo financie v prípade vážnej choroby a trvalých následkov. Taká je údajne motivácia ľudí, ktorí si nechajú poistiť svoje dieťa. Štatistiky potvrdzjú, že úrazy sú najmú pri deťoch v školskom veku veľmi časté. Životné poistenie skutočne môže pomôcť a zmierňuje náklady rodičov v prípade úrazu či vážneho ochorenia.

Kryje nepredvídané udalosti, slúži ako rezerva

Mnohí rodičia poisťujú svoje deti tesne po narodení, prípadne v ich ranom veku. Väčšina poisťovní umožňuje vstup dieťaťa do poistenia už medzi druhým a šiestym týždňom veku. Poisťovne zdôrazňujú, že niet na čo čakať, dieťa by malo podľa odborníkov byť poistené čím skôr.

Poistenie môže byť kľúčové najmä pri objavení nevyliečiteľných či ojedinelých ochorení, ktoré sú finančne veľmi náročné. Pri takomto type ochorení je zaťažený celý rodinný rozpočet – vysoké sú najmä náklady na dopravu, lieky, špeciálne vyšetrenia a v neposlednom rade aj náhrada za neprítomnosť rodiča v práci a z toho vyplývajúce finančné straty.

Životné poistenie napokon slúži aj ako finančná rezerva pre ratolesti. Po dosiahnutí veku dospelosti môže byť životné poistenie okrem vkladnej knižky či sporenia ďalší štartovací kapitál pre dieťa, ktoré dospieva a vstupuje do samostatného života.

 

Prečo sa oplatí poistiť dieťa počas školy

Zdroj: Shutterstock

Nastavenia poistenia je mimoriadne dôležité

Rovnako ako v prípade životného poistenia pre dospelých, aj pri deťoch dbajte o správne nastavenie. Zamerajte sa najmä na športy či koníčky, ktoré dieťa pravidelne vykonáva.

Ak životné poistenie neobsahuje plnenie v prípade závažnejších chorôb, vyhľadajte také, ktoré ho obsahuje, prípadne si tieto choroby pripoistite. Výška ošetrovného od štátu v prípade ochorenia dieťaťa je minimálna.

Myslite na budúce zmeny v zmluve

Tak ako sa rozvíja vaše dieťa, menia sa aj jeho koníčky a rodičia rovnako prechádzajú rôznymi životnými etapami či situáciami. Je preto výhodné, ak môžete zmluvo o životnom poistení meniť počas jej fungovania tak, aby ste na tom nestrácali.

Napríklad ak dieťa dovŕši vek 18 rokov, ešte to nutne neznamená, že by si malo finančnú rezervu prevziať. Môže pokračovať v danom poistení, avšak už ako poistník. Po osamostatnení môže prevziať tento záväzok na seba a mať v rukách finančnú rezervu, ktorú v prípade potreby použije.

Porozmýšľajte nad rodinným poistením

Pre dieťa je kľúčové, aby malo podporu od rodičov. Tí by totiž podľa odborníkov mali v prvom rade myslieť na seba a poistiť predovšetkým seba. Ak sa im čokoľvek stane, poistenie pre dieťa môže byť v ohrození. Poisťovne ponúkajú rôzne varianty aj pre celé rodiny, prípadne pri uzatvorení viacerých zmlúv aj výhodné zľavy.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5