Súkromná škôlka: koľko stojí a o čo všetko by sa mal rodič zaujímať?

19.09.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Pripravujete svoje dieťa do škôlky? Tento článok sa vám môže hodiť


Pre niekoho je to jediná možnosť, kam umiestniť svoje dieťa, pre niekoho zase slobodné rozhodnutie. Výber súkromnej škôlky často ovplyvňuje finančná situácia rodičov, ale aj ich pracovné zaťaženie. V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na to, čo všetko by rodičov hľadajúcich správnu škôlku malo zaujímať.

Najdôležitejšie? Lokalita a cena

Na Slovensku to už pri škôlkach býva zvykom, že voľných miest býva veľmi málo a detí veľmi veľa. Zrejme najdiskutovanejšie sú preto dva faktory: lokalita škôlky a cena, ktorú budete mesačne platiť.

Lokalita neznamená, že škôlka nutne musí byť v mieste vášho trvalého bydliska. Orientujte sa na tie škôlky, ktoré ako rodič zvládnete bez problémov navštíviť pred a po ceste z práce. Príliš dlhé cestovanie môže frustrovať nielen deti, ale nepochybne aj rodičov.

Cena je pre väčšinu rodičov rozhodujúca. Často sú kvôli nej ochotný ísť aj na úkor lokality. Len preto, že je to lacnejšie. Poplatky za škôlky sa líšia nielen od lokality, ale aj služieb, ktoré daná škôlka poskytuje. Samotná platba zahrňuje základný poplatok a často obsahuje ďalšie poplatky za služby navyše – napríklad za vyučovanie cudzích jazykov, pohybové aktivity nad rámec vyučovania či rôzne hudobné cvičenia.

Cena za návštevu štátnej škôlky sa pohybuje v desiatkách eur, zväčša okolo 50 eur. Cena ze návštevu súkromnej škôlky sa pohybuje v stovkách eur, od 300 eur vyššie. Cena sa často odvíja od spomínanej lokality, ale aj dodatočných služieb.

 

koľko stojí súkromná škôlka a podľa čoho vyberať?

Zdroj: Pixabay.com

Referencie od rodičov a osobná návšteva škôlky

Drahšia škôlka hneď neznamená lepšiu voľbu. Je veľmi dobré vedieť silné, ale zároveň aj slabé stránky škôlky, tie sa dozviete vďaka podrobnejšiemu prieskumu vo vašom okolí.

Pred ukončením materskej dovolenky si podrobne naštudujte ponuku súkromných materských škôl vo vašom okolí. Spravte si prvý zoznam a od známych či blízkych sa pokúste zistiť, či a aké skúsenosti majú s tou-ktorou škôlkou.

Určitý obraz o súkromnej škôlke vám môžu dať aj sociálne siete či komunikácia zariadenia s okolím.

Osobný kontakt s personálom materskej školy je najlepšou cestou, ako zistiť čo najviac. Je bežné, že rodičia si dohodnú stretnutie s riaditeľom škôlky, prípadne so samotnými vychovávateľkami.

Zameranie škôlky je mimoriadne dôležité

Súkromné a cirkevné škôlky sa svojimi osnovami môžu líšiť od štátnych. Mnohé svoj program stavajú na určitých zásadách a princípoch, napr. na pedagogike waldorfskej alebo montessori, prípadne na princípoch určitej cirkvi . Je podstatné vedieť, čo všetko v rámci denného programu deti absolvujú, k čomu sú vedené.

Waldorfská pedagogika vychádza z učenia, respektíve z antropozofie, Rudolfa Steinera, ktorá má svoje korene ešte v 19. storočí. Veľký dôraz sa kladie na umelecké a praktické zručnosti detí a tomu sú prispôsobené aj aktivity v škôlke. Deti pracujú prevažne s prírodnými materiálmi, ako je drevo, bavlna, vosk a ďalšie podobné materiály, ktoré podnecujú ich kreativitu.

Montessori pedagogika je alternatívna a svetovo uznávaná metodická sústava. Skladá sa z filozofie rozvoja dieťaťa a z konkrétnych praktických postupov s pomôckami. Hlavnou myšlienkou je, že ak dokážeme výchovou formovať sebavedomé, slobodne uvažujúce a tvorivé deti, vyrastú z nich sebavedomí, slobodne uvažujúci a tvoriví dospelí. V Montessori škole je vyučovanie založené na aktivite detí. Učiteľ ponúka rôzne druhy podnetov a deti si z jeho ponuky vyberajú, čo práve potrebujú.

Pri cirkevnych škôlkach je predpoklad, že rodičia dieťa vedú ku kresťanskej viere. Pobyt v takejto škôlke je tomu prispôsobený.

Neprehliadnite tiež:Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5h